פוטין אימץ את גרסת השמאל הרדיקלי וכשל באוקראינה

12/05/2022 ב- 04:56 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על פוטין אימץ את גרסת השמאל הרדיקלי וכשל באוקראינה
תגים:

אחרי שפרצה המלחמה העקובה מדם בעקבות הפלישה הרוסית לאוקראינה נשמע קולם של הצקצקנים. בצדק הגידו כי באזורים אחרים בתבל מתקיימים קרבות מדממים יותר מדי יום והעיתונות הבינלאומית איננה מסקרת אותם כלל וכלל, אך כשהנפגעים הם בהירי-עור בלב אירופה כולם יודעים עליהם ולכל אחד יש דעה. דבר זה מועיל מאד כשרוצים להעמיד את מגוון הדעות במבחן ההיסטורי: האם צדקו הוגי הדעות שקמו לפנינו? האם שגו המנהיגים בהתייחסותם לפרוץ המלחמה? אנסה לבדוק זאת בהיבט אחד שחשיבותו היתה מכרעת מן ההתחלה.

מזה עשורים נודעת מחלוקת בין היסטוריונים באשר לראשית הלאומיות. יש מהם שמסבירים כי תחילתה בימי הביניים המאוחרים ויש מהם שדוחים הסברים אלה וגורסים כי הלאומיות נולדה במאה ה-19, שזו תופעה חדשה. כמו בסוגיות רבות שאין קביעה חד-משמעית לגביהן גם הלאומיות נהייתה כר פורה לוויכוחים פוליטיים בין הימין והשמאל. בעוד הימין מבסס הרבה מטיעוניו החשובים על סמך התקיימות הלאומיות, דוחה השמאל הרבה מהם בטענה כי הלאומיות צעירה מכדי לקבוע מסמרות כאלה, שנדרשות מאות שנים לעיצוב עמים באמצעות תהליכים דומים ועדיין לא הגיעה השעה שניתן להביט לאחור ולהיווכח מה אירע ומה לא אירע בקרבו של כל אחד מהם. השמאל הרדיקלי אשר בז לערכי הלאומיות, אימץ גישה זו בהפרזה יתרה, ומספר כי הלאומיות איננה קיימת ממש בתודעת האזרחים, ושפוליטיקאים ציניים משתמשים בתופעה המומצאת כדי לשלהב את ההמונים על מנת לשמור על גבולות המדינה ולמנוע הגירה לתוכה. למעשה, השמאל הרדיקלי אומר כי בלתי אפשרי לבנות תלי תלים של גדרות על אקסיומה בלתי קיימת, והוא חפץ להסיר מכשולים אלה כדי לאפשר נדידת עמים ממקום למקום.

כל אלה שסבורים כי הלאומיות היא ממשית ומוצקה התקשו להניח כי ולדימיר פוטין ישלח את צבאו לנסות ולכבוש את שטחי אוקראינה ולהכפיף את תושביה תחת אמא רוסיה. לדבריהם, אוקראינה גדולה בשטחה מכדי להיכבש, ואף אם תיפול הרי שבקרב עשרות מיליוני אזרחיה מפעמת לאומיות אוקראינית, והם יתנגדו לשלטון רוסי. אנשי השמאל הרדיקלי טענו דברים הפוכים: אין לאומיות אוקראינית ועל כן לא תהיה התנגדות כתולדה ממנה. החילות הרוסיים יכבשו אפוא בקלות את אוקראינה. החוזה יובל נח הררי אף הזהירנו כי סדרי עולם עומדים להשתנות לתמיד בעקבות בליעת אוקראינה וכדור הארץ כבר לא יהיה כפי שהיה, ואילו אני הענקתי לו שיעור בהיסטוריה בלי עלות כספית. משום מה, נשיא רוסיה דבק ברעיון העוועים שאין לאומיות אוקראינית באמת, ולפיכך תיבלע אוקראינה כפרי בשל בלי לכבוש את כולה. הוא האמין כי תושביה ישמחו לשוב לחיק אמא רוסיה, ולא רק שהם אוהדים את הלאומיות הרוסית כי אם מחזיקים בה בכל לבבם. על בסיס אמונה כוזבת זו פלשה רוסיה לשכנתה ועד כה נכשלה כישלון חרוץ בהבסתה.

אין לדעת עתה האם פוטין היה מורה לכבוש את אוקראינה אפילו האמין שיש לאומיות אוקראינית חיה ותוססת. יתכן כי גם קיומה של הלאומיות לא היה מונע בעדו מלתכנן את המלחמה הזו. אולם, אנו יודעים כעת בבטחה שמנהיגים רבים בתבל לא האמינו בעצמם בקיומה של הלאומיות האוקראינית. חלקם נכנע לתכתיבי השמאל הרדיקלי וחלקם נתן לשטיפת המוח הרוסית לפעפע אל מוחו ולפיה הרוסים והאוקראינים משתייכים לאומה אחת. אנו יודעים זאת מפני שאותם מנהיגים סירבו לחמש את צבא אוקראינה לפני הפלישה ובסמוך לאחריה. הם סברו באמת ובתמים כי אוקראינה הגדולה למדי בשטחה, על עשרות מיליוני תושביה, תיפול תוך ימים אחדים מן הרגע שבו יחצה הטנק הרוסי הראשון את גבולותיה. הם לא האמינו בכלל ביכולתם של האוקראינים להתנגד לפלישה הזו מפני שלדידם לא ניחנו אלה בתודעה לאומית, שהיא המאפשרת התנגדות רחבת-היקף ולאורך זמן.

אפשר כי פוטין היה נמנע מלפלוש לאוקראינה אילו היה רואה מבעוד מועד את התחמושת האדירה שזורמת אליה, אבל זו עודנה ספקולציה שיש להוכיח. עם זאת, ברור כשמש כי משלוחי הנשק הבלתי פוסקים לשימוש הצבא האוקראיני מקשים ביותר על התניידות הצבא הפולש, ושלא לדבר על יכולתו להכריע את אוקראינה בשיטות קונבנציונליות. משלוחי הנשק הללו מגיעים מאותן מדינות שסירבו בתחילה לחמש את האוקראינים בטענה כי אין טעם בזאת ובין כה וכה לא יילחמו באחיהם הרוסיים. רק לאחר שנוכחו בטעותן וראו מה מעוללת הלאומיות האוקראינית לכוחות הפולשים, הן שינו דעתן מקצה לקצה.

יוצא אפוא שישנה לאומיות אוקראינית וישנה לאומיות בכלל, ובמקרה דנן צדקו אנשי הימין. ברי גם כי השמאל הרדיקלי לא יעשה חשבון נפש. התפישה הבסיסית שלו – האקסיומה שעל אדניה נבנתה האידיאולוגיה המסועפת שלו – שהיא אמיתית. כאמור, היא אינה כזו.

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: