סלבריטאים עומדים בשערי רומא

08/05/2022 ב- 10:11 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על סלבריטאים עומדים בשערי רומא

ב-23 באפריל צייץ אילון מאסק: "הברברים בשער". מצאתי את דבריו בטוויטר אחרי שהציע לרכוש את הרשת החברתית במטרה לשפרה, ובחומדו לצון תהה עם עוקביו שמא יקנה גם את קוקה קולה כדי להחזיר למשקה את תפארת עלי הקוקה שהוצאו ממנו. אין לדעת כמה הבינו את מהות המילים הללו בציוץ ומהו מקורם בכלל. יש לספר כי נועדו לבוז לכל אלה שביקרו בחריפות את רצונו להשתלט על מניות חברת טוויטר.

ככל הידוע, המקור הוא במשפט "חניבעל בשער" (Hannibal ad portas). במשך דורות היו מזהירים תושבי רומא את ילדיהם שיזדרזו לעשות את אשר ציוו עליהם מפני שכבר אין פנאי להשתהות וחניבעל מצוי בשערי העיר. במרוצת הזמן החליף קטילינה את חניבעל בתפקיד האיש המפחיד. הסנטור הרומי לוקיוס סרגיוס קטילינה שנולד 75 שנה לאחר מותו של המצביא הקרתגי ידוע בעיקר בגלל 'קשר קטילינה', עת תכנן להשתלט על רומא. נהוג היה אפוא לומר "קטילינה עומד בשער רומא" כדי לאיים על ההססנים וכי אין זמן עתה להתבטל. אף המדינאי אונורה מירבו השתמש במשפט זה במהלך המהפכה הצרפתית, אך בהקשר אחר, כפי שנאמר "הסורים על הגדרות" בהקשר נוסף בקרב על מחנה נפח בזמן מלחמת יום הכיפורים.

הברברים הגיעו לרומא מאות שנים אחרי כן והשתלטו עליה. הביטוי "הברברים בשער" לבש בזמננו הקשר חדש, ונועד לכנות משקיעים כגון אילון מאסק שמבצעים השתלטות עוינת על חברה כלשהי כדי להסיט את ההגה שלה לכיוון אנוכי ושמנוגד לאינטרסים של הציבור לכאורה. כמובן, זוהי ראייה סובייקטיבית, אבל ההמונים מזדהים עימה כמו יש רק אמת יחידה. על ורסיה כזאת מבוסס הסרט 'אשה יפה' שמשך מיליונים רבים אל בתי הקולנוע ברחבי תבל: ריצ'ארד גיר רוכש חברות כושלות ובמקום להבריאן הוא ממית אותן כדי למכור את נכסיהן, ובינתיים כל העובדים מאבדים את פרנסתם. המעשים שלו מנוגדים לאתוס האמריקני שמקדש התפתחות בכל מחיר. זו שמחזירה אותו למוטב היא ג'וליה רוברטס שהודות לה רוכש הלה חברה גוססת במטרה לשקמה. הצופים הוקסמו מן "החזרה בתשובה" שלו: הברברי היה לחסיד אומות העולם.

אינני איש עסקים, ולא ברור לי בכלל אילו רווחים אדירים ניתן לגרוף מבעד לציוצים של בוטים בטוויטר. אולי התעניינותו הקפריזית של אילון מאסק תזניק את מניות החברה הזו אל-על, כמו במקרה של יצרנית המכוניות טסלה, שחלקה נמצא בבעלותו ושוויה העכשווי מנותק לגמרי מן ההוויה הכלכלית. על כן, ראוי להחליף את הביטוי "הברברים ניצבים בשער" במשפט "הסלבריטאים עומדים בשער". רובם אינם אלא ידוענים מעצם התפרסומתם על לא כלום, ותכליתם הקיומית היא לזרוע הרס – אף שביניהם יש החפצים להשכין כל טוב ולעולם אינם מסוגלים. אפשר שאילון מאסק הוא כזה, אולם הודות לכם. שכה אחיה, אני מסופק באמת אם בעולם הגיוני היה מיליארדר.

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: