שאלה עם ארבע תשובות: מדוע תומכים הביביסטים בפוטין?

03/03/2022 ב- 08:30 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על שאלה עם ארבע תשובות: מדוע תומכים הביביסטים בפוטין?
תגים:

בעוד עשרים שנה יישא יאיר נתניהו לכל מקום אשר ילך את הביוגרפיה החדשה של ו'ינסטון זלנסקי, יציג עצמו מומחה של האיש ושל מדיניותו, והיאיריסטים יריעו לו. בינתיים, עודם ביביסטים התומכים בפוטין. בקולניות השגורה בפיהם מצדיקים מתחת לכל עץ רענן את המלחמה שפתח בה הנשיא הרוסי. אין זו הפתעה, כמובן. צפוי שכך יעשו עובדי אליל המתהדרים בבורותם ונעדרים פרספקטיבה היסטורית. ברם, לפני שיתהפכו כמו סטייק על האש ויכחישו את מעשיהם, ראוי לספר לדורות הבאים את תולדות הרגע הזה.

א. ההגירה מן העולם השלישי השפיעה קשות על העולם המערבי בגלל השיטה הדמוקרטית הנהוגה בו. אמנם, זוהי השיטה המדינית העדיפה ביותר, אבל יש בה פגמים בלתי ניתנים לתיקון. השמאל הרדיקלי במערב אירופה אימץ לחיקו את המהגרים המוסלמים וכך עשה גם השמאל הפרוגרסיבי בארצות הברית כלפי המהגרים ההיספניים, כאשר אלה וגם מאלה מבקשים לנצל את כוחם האלקטורלי של האזרחים החדשים כדי להחזיק במערכות השלטון שבארצותיהם בלי מתחרים של ממש. זו הסיבה העיקרית שאנשי הימין הלאומי הידרדרו ללאומניות בדור הנוכחי. במחצית השנייה של המאה ה-20 הם היו המגנים הראשיים של הרוח המערבית. הם אלה שהצליחו להפיל את ברית המועצות, בזמן שהשמאלנים בארצות המערב דחו בשאט נפש את תרבותם שלהם והעריצו בכל מאודם את השיטה המרקסיסטית. ההגירה מן העולם השלישי גרמה להיפוך היוצרות. חסידי הימין הלאומני אינם מסכימים לקבל את הגרסה העדכנית של התרבות המערבית שהונחתה עליהם, והיות שהנשיא פוטין מייצג אנטי-מערביות הריהו נערץ בעיניהם.

הפלישה הרוסית לאוקראינה מזעזעת את חסידי הימין הלאומני באירופה. הם ביקשו להשתמש בפוטין על מנת להחזיר עטרה ליושנה, להחיות את תרבות המערב של ילדותם שהיתה וכמעט איננה. אולם, הם אינם חפצים להמית אותה לבלי שוב, ואילו זאת רוצה פוטין בכל מאודו דרך החייאת הגוש הסובייטי – אשר לו התנגדו אבותיהם. כתוצאה מן ההתנגשות נשמעות זמירות חדשות. אפילו מרין לה פן, מנהיגת מפלגת האיחוד הלאומי, גינתה את פוטין, על אף שהוא מממן את פעילותה הפוליטית זה שנים. הוא האיש שהבטיחה לו כי אם תיבחר לנשיאות צרפת תבטל את כל הסנקציות שהטילה ארצה על רוסיה, בעוון ההשתלטות על חצי האי קרים במלחמה הקודמת. הביביסטים נגררו להערצת פוטין מפני שהם חקייניו של הימין הלאומני באירופה, אך אינם בהכרח לאומנים. הריהם כתוכים שלא מבינים מה הקולות שהם שומעים, כיוון שהאירופים הללו מתאווים למחוק כל זכר לישראל גם כן.

ב. בנימין נתניהו כפה את עצמו על ישראל במשך שנים הרבה, אף על פי שנוצח ברוב מערכות הבחירות – מן ההפסד שלו לגברת ציפי לבני ועד שיועז הנדל וצביקה האוזר הסכימו לשבת בקואליציה עם נציגים של ערביי המדינה. אריכות שלטונו עשתה אותו לפוליטיקאי מוכר במחצית תבל, בעוד ישראל משגשגת מאז שנות ה-90 כשהעולם התעצב מחדש (נפילת מסך הברזל הביאה לעלייה המונית שנקלטה היטב, בה בעת שנחתמו הסכמי אוסלו ובעטיים זרמו ארצה השקעות עתק). לפיכך, לא יכלו מנהיגי מדינות אחרות להתעלם ממנו. הוא ניצל את חוסר האונים שלהם כדי להאדיר את שמו ויצר סביבו פולחן אישיות בסגנון צפון קוריאני. בצד שליט זר הופיעה דמותו על שלטי חוצות ענקיים ומתחת להם הכותרת "ליגה אחרת", משל היה נתניהו מדינאי בינלאומי חשוב. אחרי כן התברר כי המנהיגים הללו לעגו לנפיחות העצמית שלו בעודם מוקלטים מבלי ידיעתם. פוטין הפרנואידי הוא היחידי שטרם הוקלט, ובגלל כך זכה בעקיפין לפופולריות עצומה בקרב הביביסטים. לא היתה אוטוסטרדה אחת בישראל שלא נראה בה מצולם יחד עם נתניהו, כמו היו תאומים. לכאורה, הנשיא הרוסי מעריך אותו באמת – עד שתצוץ איזו הקלטה.

ג. טוב לאנושות כי קיימים בעולמנו ארגונים לזכויות אדם, וברור כי נגרמים מדי יום עוולות לעם שמצוי תחת כיבוש. אולם, על הארגונים הללו השתלטו נוצרים אנטישמיים ושונאי ישראל אסלאמיים שחברו יחדיו כדי להתמקד אך ורק בנו, תוך התעלמות מופגנת מכל המצוקות האחרות בכדור הארץ. לא הביקורת שלהם מוציאה אותנו מן הדעת, אלא האפליה הזו. משום כך, נדחית הביקורת כליל, אף שלפעמים היא מוצדקת. מרבית הישראלים רוחשים אפוא טינה עזה כלפי ארגונים אירופיים לזכויות אדם. באה השעה ובביתם שלהם מתחוללת צרה איומה, ואין להם ברירה אלא לגנות את הנשיא הרוסי. בעוד ישראלים רבים נושמים לרווחה ושמחים כי המבקרים עסוקים בבעיות הפרטיות שלהם לזמן מה, לא מתאפקים הביביסטים ומפגינים אהדה כלפי פוטין כבעלי ניסיון רב יותר בחוויית הגורל המשותף.

ד. באופן שאין לו תקדים, הטיל המערב וגרורותיו סנקציות מכבידות כלפי שותפה כלכלית בכירה. אין זו דיקטטורה מרוחקת שאיש לא שמע עליה. עסקינן בארץ עם היסטוריה נכבדה ותרבות מפוארת שיושבת בחציה של יבשת אירופה. מדובר בארץ שחציה האחר של אירופה תלוי בה מבחינה אנרגטית. על אף זאת, מנתק עימה המערב כמעט כל קשר ומצניע את הקשרים המעטים אך בגלל שפוטין הורה על פלישה לאוקראינה. יושבים הביביסטים על הבריקדות המדומיינות שלהם ומבוהלים שמא תסבול גם ישראל בגין התקדים הזה. פתאום יחליט חמאס לשגר רקטות לערינו, והממשלה תמצא עצמה כבולה מכדי לגונן על התושבים מפני מתקפת הטרור, שמא תבוא אחריה מתקפת סנקציות עולמיות. מי שאינו ביביסט, ועל כן נבון יותר, יודע כי אף סנקציה כלכלית אינה מטרידה עתה את פוטין. הוא מודאג ביותר רק בגלל אותו וולודימיר זלנסקי שמפיח רוח קרב בגווייה האוקראינית. אך בל נקדים את המאוחר. הבה נותיר ליאיר נתניהו לספר להם על כך בעוד עשרים שנה.

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: