טרנטולה מומלצת להחזקה בבית

23/02/2022 ב- 07:35 | פורסם במשפחתי וחיות אחרות | סגור לתגובות על טרנטולה מומלצת להחזקה בבית

חרף חזותם העוצמתית, מיני טרנטולות רבים הינם עדינים למדי. שינוי בסביבה החיצונית מכביד עליהם. בל נשכח כי רובם הסתגלו לחיים באזור הטרופי, שם תנאי האקלים יציבים מבחינת טמפרטורה ולחות. מזו הסיבה, מי שמחזיק אותם בביתו מוכרח לספק למענם תנאים דומים, אחרת אי אפשר יהא למנוע את דעיכתם. עם זאת, ישנם מינים אחדים המותאמים לחיים מחוספסים יותר, וישגשגו גם מבלי שיהיה צורך להעניק להם תנאי מחיה מיוחדים.

במרוצת השנים האחרונות חקרתי תשעה מיני טרנטולות שאני מחזיק בביתי כדי לבחון מי מהם הסובלני מכולם בתנאים רגילים. המחקר כלל ששה פרטים בני חצי שנה מכל מין שעדיין לא היה ידוע זוויגם, ונמשך עד שהגיעו לגיל שנתיים ומחצה. השתמשתי בפרק זמן זה הואיל ועכבישי טרנטולה נרכשים בגיל חצי שנה בדרך כלל, ובחלוף שנה כבר ניתן לדעת מיהו זכר ומיהי נקבה, ואחר כך להרבותם. הזכרים ימותו לפני שיזדמן להם להזדווג מחדש. תוחלת החיים של הנקבות ארוכה הרבה יותר, ולפיכך רצוי לרכוש מספר פרטים צעירים ולקוות כי אחת מהם היא גברת. יש לתת את הדעת שזו עשויה לחיות חמש-עשרה שנה ואף יותר, ויגיעו ימים שלא תהיה בראש מעיינכם. במחקרי רציתי לראות לאיזו טרנטולה סיכויי שרידות גבוהים יותר עד שתשוב השעה ותעניין אתכם מחדש.

כל הפרטים הוחזקו במיכלי זכוכית שגובהם 40 סנטימטרים, ואורך כל צלע של הקרקעית הוא 20, 25, 30, 35 סנטימטרים בהתאם לגיל העכבישים ולמין שלהם. ישנן טרנטולות קטנות למדי וישנן גדולות מאד, כל אחד לפי בחירתו. המיכלים הונחו בחדר ללא חימום ובלי קירור, כך שהטמפרטורה נעה בין 15 ל-30 מעלות צלזיוס על פי העונה. התאורה היתה מלאכותית והתמשכה עשר שעות ביממה. בכל מיכל הונח מצע יבש של סיבי קוקוס, דקורציה לטיפוס ולשם מסתור, צלוחית שתייה ופינת האכלה. רק זחלים של חיפושית קמח שימשו לתזונת הטרנטולות, היות שכל אחד מכם מסוגל לגדלם בלי קושי. בהגיע כל פרט לגיל שנה הפסקתי להאכילו במשך עשרה שבועות. כולם נותרו בחיים.

את המחקר עשיתי על טרנטולות מהעולם הישן ומהעולם החדש. האחרונות מבכרות לפזר באמצעות רגליהן שיער צורב שצומח על גבן בעת סכנה במקום לנשוך, אם כי גם הן עשויות לנשוך. נשיכת העכבישים הינה ארסית, בל נשכח. כמה מן המינים נוהגים להתחפר, יש הרובצים על המצע ואחרים מעפילים לאתר מוגבה. משום כך, נראות הפרשותיהם בכל מקום וקשה להיפטר מהן. אצל מינים לא-טפסנים מחליפים את המצע ודי בכך.

מצאתי כי טרנטולה מפוספסת-גב (Davus fasciatus) היא המתאימה מכל המינים להחזקה בבית. זוהי טרנטולה שמוצאה באמריקה המרכזית. הבריות מוצאות אותה נאה למדי. ישנן טרנטולות צבעוניות יותר, אך מרבית המינים הם כמעט חדגוניים. היא איננה גדולה. כשבוגרת פורשת רגליה מגיע אורכה לתריסר סנטימטרים, כך שניתן לאכסנה במשך חייה במיכל שממדיו 25*25*40 סנטימטרים. אמנם, מרבית הזמן היא גלויה על המצע או נחבאת במסתור, אבל זו נוהגת לשוטט בלילות ותראוה מטפסת על דופן הזכוכית. בלי ספק, טרנטולה זו מעדיפה טיפוס אנה ואנה על פני סיור בגובה הקרקע, כך ששטח הקרקעית אינו מחויב להיות גדול. ברם, אליה ושערה צורבת בה: מזה שנים איננה מצויה אצל חובבי טרנטולות בארצנו. נכון לעתה, אפשר שאנוכי לבדי מחזיק פרטים מבני מינה. היא לא מתרבה בקלות, אך כשהריבוי מצליח מוצא אני עצמי מטפל במאות עכבישונים. למותר לציין כי כל הטרנטולות משמשות אותי לצורך ניסויים ותו לא.

זהו המראה השגרתי של טרנטולה מפוספסת-גב כשאינה מכווצת בתוך מסתור. רק כשזו מטפסת על דופן הזכוכית פרושות רגליה לראווה, ואז היא נראית מרשימה הרבה יותר.

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: