פילוסופיה בגרוש: 347-355

28/05/2021 ב- 04:51 | פורסם בפילוסופיה בגרוש | סגור לתגובות על פילוסופיה בגרוש: 347-355

הלקט הארבעים ושמונה של דברים חשובים, חשובים פחות ובלתי חשובים, שאספתי במשך השנים:

347. האצילים שלחמו במוסלמים כדי לגרשם מספרד נהגו להציג את הוורידים הכחולים שמתחת עורם החיוור כדי להוכיח שדמם לא התערבב עם דם האויב שחזותו כהה יותר. ואכן, נמצא יסוד ממשי להרגלם זה. לעשירית מתושבי חצי האי האיברי יש כיום שורשים אפריקניים. כך התהווה הביטוי "דם כחול" המיוחס לבני מלוכה באירופה ומקורו מן הימים שבני המעמדות הנמוכים עבדו תחת כיפת השמש והם הסתגרו בארמונותיהם ושמרו על לובן גופם.

348. הרגלי הרחצה שאפיינו את הרומים ושלא נזנחו בתרבות הביזנטית, חדלו כמעט להתקיים במערב אירופה של ימי הביניים. יוצא דופן היה קארל הגדול שאהב להשתכשך במים חמימים. איינהרד הביוגרף שלו מספר שלא אחת ערך מלך הפרנקים דיונים ארוכים בבריכת הארמון שהקים באאכן, ואילץ את כל אנשי חצרו המכובדים לפשוט בגדיהם ולטבול יחד עימו במימיה.

349. תאי הדם האדומים אצל היונקים, שאחראים להעברת חמצן לכל תאי הגוף, אינם משתמשים בו בעצמם. הם מפיקים את האנרגיה הנחוצה להם בתהליך של תסיסה שאינו מצריך אותו. בכל שאר התאים מופקת אנרגיה אך ורק בהשתתפות חמצן.

350. עד העת החדשה המאוחרת התייחסה הכנסייה לדברי אריסטו ככתבי הקודש. הם נחשבו כאמת מוחלטת ואשר מכילים כל מה שנחוץ לדעת וכל מה שמותר להאמין בו. מה שלא מצוי בהם היה חסר ערך ומה שסתר אותם מוכרח היה להיות שקר. על כן, כשהזמין המלומד הגרמני אתנסיוס קירכר בתחילת המאה ה-17 ישועי אחד להסתכל דרך הטלסקופ שלו בכתמים שעל השמש, שזה עתה גילו אותם, ענה לו הלז: בני, לא כדאי. קראתי את ספרי אריסטו שתי פעמים בשלמות ולא מצאתי בהם שום רמז לכתמים על השמש. אין אפוא כתמים על השמש.

351. לאחר ניצחונו של רונלד רייגן בבחירות לנשיאות ארה"ב שנערכו בשנת 1980, הודה השדרן דיוויד ברינקלי מרשת NBC כי מסך הטלוויזיה נראה כמו בריכת שחיה. אז נצבעו המדינות עם רוב רפובליקני בכחול. לאחר שעבר לרשת ABC נצבעו המדינות עם רוב רפובליקני באדום כשרייגן שוב ניצח, וברינקלי הסביר: רד (אדום), רייגן, רפובליקנים – כולם מתחילים באות R, וזאת בניגוד לשאר העולם שהצבע האדום משמש את תנועות השמאל, כמו המפלגה הדמוקרטית, והצבע הכחול משמש את תנועות הימין, כמו המפלגה הרפובליקנית.

352. בשנת 1745 חוקק בפרלמנט הבריטי צו מחייב שאמור היה לגמול את הציבור באמצעות קנסות מן ההרגל שהלך והשתגר בו להרבות בקללות ובנאצות. נאמר כי בגללן עלולה להתעורר הנקמה האלוהית ולהגדיל עוד יותר את הפורענות שהממלכה מתמודדת עימה. בשנת 1967 הוא בוטל.

353. כאשר שמע תומאס גיינסבורו כי הצייר ג'ושוע ריינולדס מנחה את תלמידיו באקדמיה המלכותית להימנע מן הצבע הכחול בקדמת הציור, ולהשתמש בו רק ברקעו המרוחק כגון בגבעות הנמוגות באופק, גמר אומר להוכיח שכללים אקדמיים אלה אינם אלא הבלים. בציורו הנודע 'הנער בכחול' מופיע הלבוש הכחול במרכז התמונה ובולט כמנצח על פני הרקע החום.

354. המדענית מארי קירי, מארבעת יחידי הסגולה שזכו בשני פרסי נובל, טמונה בכבוד ובהדר בבית הקברות של גדולי האומה הצרפתית, בתוך ארון מצופה בשכבת עופרת, שכן עצמותיה עדיין קורנות מהניסויים שערכה בחומרים רדיואקטיביים.

355. זו לא תהיה טעות לשונית אם נשים תספרנה שהן הולכות היום למספרה לעשות גוונים בגוון שלהן או לעשות שערות בשיערן. המילה הארמית גוונא שאימצה העברית הגיעה מפרסית עתיקה. המשמעות המקורית של גוון היא שיער, אחרי כן נהייתה צבע שיער, ואז צבע ולבסוף סוג של צבע מסוים.

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: