המספר חמש בשיחון הערבי-ישראלי

03/05/2021 ב- 08:27 | פורסם בהשוליים המתרחבים של קו אינסופי | סגור לתגובות על המספר חמש בשיחון הערבי-ישראלי

כתנאי להסרת התנגדותם לכינון ממשלה חדשה, חפצים חברי הכנסת של חד"ש מסיעות הקואליציה המתהווה בהתחייבות מוקדמת לקידום החברה הערבית בתוכנית חומש. מששומעים את דרישתם נזכרים שוב כי בגלגולה הקודם נקראה המפלגה בשם רק"ח וקדמה לה מק"י. הרי בהסכימנו על תוכנית חומש מאמצים אנו תפישה קומוניסטית שרווחה בימי ברית המועצות: קובעים לפנינו פעולות שיש ליישם מיד ולהשלים בתום חמש שנים דווקא. הדבר העלה בזיכרוני משחק מבדח עם זוג ידידים על שיוך מספרים לכל מיני עמים, מעין גרסה מתקדמת של ארץ-עיר. כל אחד מאיתנו הטיל קוביה פעמיים ועלה בגורלי חמש כצירוף שתי התוצאות. הרהרתי לרגע קט ובחרתי בערבים מתוך מטרה למצוא להם הכי הרבה שיוכים אל המספר הזה. כבר שכחתי מה אמרתי אז; אולי מפני שהפסדתי. על כל פנים, אנסה שנית.

1. גיס חמישי – רבים מן היהודים קוראים לערביי ישראל בכינוי גנאי זה כמו היו מיעוט בוגד במדינה. הביטוי נולד במלחמת האזרחים הספרדית שהתחוללה במאה ה-20. כשנשאל אמיליו מולה, מפקד הצבא הלאומני שעלה על מדריד, מה היקף כוחותיו, השיב כי לצבאו ארבעה גייסות, וכי בעיר עצמה ממתין גיס חמישי שיפעל נגד נאמני הממשלה הרפובליקנית שהגנו על הבירה.

2. מוצה – הפניה הפגנתית של כף היד לעבר בן השיח, כאשר האצבעות פרושות ומתוחות כדי להוכיח אותו על דבריו במין הבעת התנגדות שמטרתה גם לעלוב בו. הערבים גם משתמשים במוצה על מנת למחות ללא מילים במקומות שאינם מאפשרים חילופי דברים כמו בעת נסיעה.

3. גלגל חמישי – מכנים פוליטיקאים את המפלגות הערביות באופוזיציה, כאשר חבריהן תומכים בקואליציה בסוגיות הרלוונטיות לדידם וכאשר הם מסתייגים, וזאת מפני שאצבעותיהם נספרות עבור מילוי תקנון הכנסת בלבד ולא רוצות המפלגות היהודיות להסתמך עליהן. כאן אנו חוזרים לראשית המאה ה-12 כשהעגלה הגדולה בעלת ארבעת הגלגלים החלה להחליף את העגלה הדו-גלגלית, שנחוץ היה איכר כדי לייצב אותה בתנועתה בעת חריש בשדה. כעבור מאה שנים נעשו העגלות הגדולות כה שכיחות עד שהתפתח הביטוי "להיות גלגל חמישי בעגלה" על מנת לציין אדם שאין לו חשיבות במערך מסוים.

4. חמסה – סמל בצורת כף יד בעלת חמש אצבעות פרושות שאבן תכולה משובצת בו. הוא משמש את הערבים כהגנה מפני עין הרע, ונהוג לומר בשיחת חולין "חמסה עליק" בכל פעם שיש חשש לעין הרע.

5. חמשת עמודי האסלאם – לפיהם, בין השאר, מצווה על המאמינים להתפלל לעבר העיר מכה חמש פעמים ביום.

אני מחזיק באמתחתי את שיוך מס' 6, אבל לא אקלקל את שלמותה הסמלית של הרשימה לעיל. נסו נא למצוא אותו בעצמכם. אין לדעת אם יתברר בעתיד כי עסקינן בדבר דומה ל"דוגמה השישית של פרמה", שייפתר רק בעוד חמש מאות שנה!

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: