המרד נגד המלוכה

11/04/2021 ב- 05:28 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על המרד נגד המלוכה

צ'ארלס ו'ינדזור משמש נסיך ו'יילס במשך התקופה הארוכה ביותר מאז העניק אדוארד ה-1 את התואר לבנו בשנת 1301, לאחר שהשתלט על חבל ארץ זה והבטיח לתושביו כי נושאו יהא יורש העצר של אנגליה. מאז הוא מוענק בקביעות רק לבנים הבכורים של המלכים האנגליים. התואר נסיכת ו'יילס הינו נלווה ואינו עומד בפני עצמו. הוא מוענק לרעייתו של יורש העצר כל עוד לא משתנה תוארו כנסיך ו'יילס וכל עוד היא נשואה לו. על כן, הנסיכות בתולדות בית המלוכה האנגלי היו כולן כאלה מבטן ומלידה בממלכות אחרות לפני שעזבו אותן ועברו אליו בקשרי חיתון. דיאנה היתה אפוא נסיכה לשם כבוד בהיותה אשת נסיך ו'יילס. התואר דבק בה אחרי גירושיה ממנו כמין התמרדות נגד בית המלוכה.

ודאי סיפרו חכמים ממני לפנים על שלושת השלבים שמפגין הציבור באשר לדבר כלשהו הנמצא בראש מעייניו והוא משתנה לנגד עיניו. בהתחלה הוא מפגין זעם מתוך אכפתיות. ההערצה כלפי דיאנה בחייה היתה רבה מאד, אך האנגלים אהדו את בית המלוכה שלהם יותר משהעריכו אותה. ברי כי אם היתה יצור בלתי נסבל לדידם, לא היו משמיעים דברי ביקורת כלפי שושלת ו'ינדזור, אולם הם לא השתמשו בדיאנה כדי להתקומם. האנגלים זעמו בגלל היחס השלילי של הארמון כלפי דיאנה בראש ובראשונה מתוך החששות הסבירים שהוא יפגע בכבודו. הם חשו כי בעידן שכבר בו אינם חסינים בני המלוכה מביקורת ציבורית עלולה התנהגותם המחפירה להביא לקץ הממלכה היקרה כל כך לליבם. היו מהם שהרגישו אז כי התקיימות המונרכיה חשובה בעיניהם יותר משהיא בעיני כל שוכני בקינגהם. מכיוון שרגשי האכפתיות החמים שלהם נדחו, קרה שאצל חלקם התקררה אט-אט עד שכמעט כבתה ואצל אחרים היא הוכנסה למצב הקפאה. השלב השני מתבטא אפוא בחוסר אכפתיות.

השלב השלישי הוא זעם בגלל חוסר אכפתיות. רבבות צופים אנגליים טלפנו אתמול למשרדי רשות השידור הציבורית, והביעו כעס בלתי מתפשר על כך שבי.בי.סי הפקיע את הטלוויזיה והרדיו לידיו, דחה בשבוע תוכניות ריאליטי ופרקים בסדרות שממתינים להם בכסוס ציפורניים, וכל זאת עשה כדי להתאבל על דעת מנהליו ובלי רשות מן האזרח בגין הסתלקותו הטבעית של פיליפ הזקן, אביו של נסיך ו'יילס. בלי ספק, הרעיון שכל מיני טיפוסים אשר לא עשו דבר מימיהם יושבים להם בטירות גדולות ומבלים בארוחות פאר על חשבון מיסי התושבים, אינו נושא עוד חן בעיני ההמונים. וכמו כל התפכחות רבתי גם זו תעיר את הישנוניים שטרם ידעו מה לומר, ואם יצטרפו אף הם לזעם ההולך וגדל, תצטבר מסה קריטית שתכריח שינויים בשיטה הבריטית. אני לא יודע לספר עתה על גסיסה הנראית מעבר לאופק, אולם נהיר היטב כי סדרי עולם יתחלפו כאשר אמו של הנסיך צ'ארלס תעביר לו את הכתר, ולא נראה שתעשה דבר זה מרצונה. אליזבת' ה-2 משמשת מלכת אנגליה במשך התקופה הארוכה ביותר בדברי הימים, ממאנת לצאת לגמלאות, ודומה כי לא תהיה מלכה נוספת אחריה. אי אפשר להאשים תמיד רק את רוח התקופה המודרנית. הגוויעה שמתרחשת לנגד הבריטים המשתוממים נובעת בעיקר מאישיותה של המלכה. לא רק שאינה מתאימה לרוח הזמן, אלא שהיא משוכנעת עד היום כי ביכולתה לכופף אותה לפי טובתה. אליזבת' חוזרת על ניסיונותיה שוב ושוב, ובכל פעם הורסת עוד חלקה טובה בהיסטוריה העכשווית של ממלכתה.

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: