כיצד מוחו של רל"ביסט כמוני משקלל נתונים לקראת הבחירות בקיץ?

26/03/2021 ב- 08:54 | פורסם בהמדור לשירות הציבור | סגור לתגובות על כיצד מוחו של רל"ביסט כמוני משקלל נתונים לקראת הבחירות בקיץ?

"אלה אמירות עקרוניות שהיו נכונות לשעתן", אמר בני גנץ והעלה חיוך בפי בוחריו אשר אמלל כל כך. לא רק האוקסימורון נשא חן בעיניהם בלית דמעות יותר. גם חוסר מודעותו של יו"ר 'כחול לבן' לאוקסימורון שעשע אותם. אולם, זהו אוקסימורון מדומה. דברי הימים ידעו הרבה אמירות עקרוניות שהיו נכונות לשעתן. כך למשל, איש בעולם העתיק לא ההין לסתור את העיקרון הידוע שדולפין הוא דג. ומי בימינו יעז להתווכח על האמירה כי "העולם שייך לצעירים", או על "צדיק ורע לו, רשע וטוב לו". מספרים כי בעולם הבא תתהפכנה היוצרות ולצדיקים תהיה ישועה. ברם, ביידן הקשיש רוצה לעשות צדק כבר בעולם הזה.

כמה ימים לפני שנכנס לבית הלבן ביקרתי בדירת ידידי ואמרתי לו: ייתכן שביידן לא יעשה מאומה כי הוא זקן מדי – ויהיה רע, וייתכן שיעשה יותר מדי כדי להספיק עוד ועוד מפני שהינו זקן וירצה להותיר חותם – ויהיה רע. בגלל גילו הקשיש אני מעריך כי לא יוכל ללכת בתלם המרכזי. הוא יבחר בקיצוניות אחת או בקיצוניות שניה. כשהעולם שייך לישישים, וכך קורה לפעמים, עלול להתחולל אסון.

בשעה שאנו יושבים ומדברים בעניין ההשלכות הכלכליות של בחירת ביידן ועל שכר הדירה שהוא משלם, פרץ ריב שכנות בקומה שמתחת. אמרה אחת לשנייה במבטא זר: על הצרות שאת עושה לי – תגיעי לגיהינום. אבל אל תצפי שתהיה לך מנוחה. אני אגיע עד שם ואעשה לך גיהינום בגיהינום. את העונש שלך תקבלי בעולם הבא! וזו ענתה לה: אני מחכה לך! כהרגלי, מצאתי עצמי משכין שלום. אחרי שביררתי את עילת המריבה נמצא כי האמריקנית מלידה איימה על הרוסייה במוצאה בגלל שיבוש בתרגום מרוסית לעברית ומעברית לאנגלית, והכוונה לא הובנה. ואז הגיע רגע ההפרזה. ידידי הסביר בהתנצלות שנהייתה פה שכונת פשע, ומה הפלא – אם מחירי הדירות ממשיכים לעלות, מי נדפק? האזרח ההגון. רק לפושעים יש כסף לקנות אותן. רצה לומר כי עדיין נשמר העיקרון שלרשעים טוב בעולם הזה. אצל ביידן זוהי אמירה שהיתה נכונה לשעתה.

"הסיבה שאני לא מוטרד היא שאין סיבה להיות מוטרד", היא עוד אמירה בסגנון כי "אין לפחד מהפחד". אלה הן אמירות עקרוניות שאינן נכונות לכל שעה. האמת היא שנפשנו טרודה כל העת בגלל פחדינו הנצחיים. הבריה האנושית מסובכת עם חרדות שהינה יודעת כי לא תתממשנה בימי חייה. מחשבותיה על העתיד לקרות בעולם הזה בעוד מאה שנה עשויות להיות עגומות מאד. לא רק דאגותיה של סבתא לקיום ניני נכדיה מעסיקות אותה. היא גם חוששת באשר לגלגול הבא: האם תשוב מחדש לבטנה של אשה או תתגלגל לחרק, ולאיזה עולם תיוולד – טוב או רע; ואפילו יראה לגורלה בעולם המתים. היא חולמת על גן העדן השמימי, ופועלת ברצינות באמצעות תפילות ומעשים טובים כדי להימלט מתופת הגיהינום. ברי כי שתי השכנות אינן חפצות לפגוש שם זו את זו.

'הקומדיה האלוהית' של דנטה אליגיירי ודאי לא היתה מצליחה כל כך בלי תיאורם הציורי של תשעת מעגלי גיהינום. כל מי שקרא את היצירה תהה לאיזה מהם יישלח בגין חטאיו אלמלא יחזור מיד בתשובה ויהא לאיש חסדים. מעניין כי בזמנו של המשורר כבר הובחנו דרגות שונות בעניין חומרת האשמה של פלוני להמתת אדם אחר. ככל שמעשהו היה נורא כך מצא עצמו טבול עוד יותר בדם הרותח שבמעגל השביעי. משום מה, בעברית עדיין נהוג להשתמש במילה רוצח כנגד כל הדרגות הללו, אף שמצויות בה מילים נוספות התואמות כמה מהן.

לא הייתי נטפל לסוגיה אילולא תרגמו כולם בישראל את סברתו של ג'ו ביידן כי ולדימיר פוטין הוא קילר באמצעות המילה רוצח. בלהט ההגזמה הזאת, הגדיל לעשות שר הביטחון שקבע כי זו אמירה מוזרה וקיצונית כאשר נשאל עליה. כמעט שהמשיך ונזף בנשיא ארה"ב לפני שתפש כי דבריו עצמם הם חריגים. יכול היה לבחור ולומר בלשון דיפלומטית כי אמירתו של ביידן היא "לא שגרתית", אך איך אפשר? רוצח, רוצח, רוצח – נאמר על הנשיא הרוסי.

התקרית המשונה הזו באולפן הטלוויזיה היתה נמנעת אילו כלי התקשורת היו מתרגמים מאנגלית את קילר למילה שמציינת אותה בעברית: קטלן. אכן, ביידן סבור שפוטין הוא קטלן ולא רוצח. נכון הדבר כי גם דוברי האנגלית מבולבלים לעיתים, ועל רוצח סדרתי אומרים כי הוא סריאל קילר ולא סריאל מרדרר, כפי שמחויב לעשות לנוכח החומרה. killer משמשת מילה נרדפת ל-murderer הואיל והפועל kill מתייחס לסוגים שונים של המתה, אבל התואר קילר מתייחס גם לרמה מופחתת של המתה מאשר מרדרר, ולזאת התכוון ביידן. דהיינו, כוונתו לא היתה כה חמורה. המילה רוצח היא כזאת, וביידן, אילו נשאל עליה, היה אולי משיב בשלילה. זאת איננו מסוגלים לדעת, אבל מנחשים אנו כי זהו אותו ביידן הישן והטוב ומיושב הדעת, ולא חמור קופץ בראש. עם זאת, גנץ לא טעה קשות בניסוח. הרי אני הוא זה שסבור כי ביידן יימשך לקיצוניות בגלל חפזונו. הוא ממהר מדי להשליט צדק בעולם עם "רוסיה תחילה". כזכור, אצל קודמו במשרה הורגלנו לאמירה "אמריקה תחילה".

יתר על כן, עיתונאית נכבדה כבר קראה בעבר למין הגדול במשפחת הדולפינים בשם לוויתן קטלן, ולא חלילה לוויתן רוצח. אורקה שכיח באנגלית גם בשמו המדעי, אך נוהגים לקרוא לו קילר. דוברי העברית בחרו לקרוא לבכיר הטורפים בטבע במילה מתורגמת מאנגלית ומשתמשים בשם קטלן, בצד אורקה לעיתים רחוקות. והנה, אותה עיתונאית, דייקנית בדרך כלל, השתמשה במילה רוצח כדי לתרגם את כוונתו של ביידן, אף על פי שקילר נותר קילר, ולא רק זאת כי אם משמש גם שם-תואר חיובי במידת מה, כגון "הבחורה הזאת היא קילרית בעסקים" וכיו"ב. מדוע שיבשו אפוא הישראלים את כוונת דברי ביידן? מכיוון שאנחנו המוזרים והקיצוניים, הללו שאינם מסוגלים לחיות יום אחד בלי הפרזה כי אולי מחר נמות ויגיע סוף העולם. ומדוע זה? אנו משתייכים לעם זקן שראה דברים רבים מדי. העיקרון שלפיו הניסיון עשוי להיות מגרעת נכון לתמיד.

לדעת רבים הפגין גנץ חוסר פרקטיקה פוליטית משוועת עד שפשוף העיניים מיומו הראשון בממשלה ועד תגובתו על דברי ביידן, וזאת בגין ציפיותינו שאין בהן היגיון קבוע. מוחנו נשטף מכל כיוון באשר לחשיבותו של הניסיון, בעוד שגם בלעדיו נמצא תועלת לפעמים. מפי אותם דעתנים נשמעה בחודשים האחרונים אמירה עקרונית לפיה יש לשים קץ לקריירה הפרלמנטרית של גנץ, וזוהי אמירה שהיתה נכונה לשעתה הואיל והאדם היחיד שמסוגל לקטול את רצף הבחירות החוזרות ונשנות הוא איש זה בלבד. אם בבחירות שתתקיימנה בקיץ שוב לא תושג הכרעה, הרי שבנובמבר יסולק ביבי נתניהו בבושת פנים מלשכתו. הסכם העברת התפקיד בין שני האישים שריר וקיים. ראש הממשלה ניסה להיחלץ ממנו דרך אי-העברת תקציב המדינה שמוביל לבחירות באופן אוטומטי, בתקווה שערבוב הקלפים מחדש יביא למפנה לטובתו, אבל אין ביכולתו לבטל את הרוטציה הממשמשת ובאה. מן העילה הזאת, העיקרון לשעה זו הוא לבחור בהמונינו ברשימתו של הקטלן. נכון לעתה, זו הדרך המהירה ביותר מן הבית בבלפור לתא המצחין בכלא מעשיהו. מה גם שבפעם הבאה מובטחות לנו תוצאות החיפזון של ביידן הזקן. הנה רואים כולנו שאינו מהסס לפעול נגד פוטין, ועל כן, יש לצפות כי ינטרל את העידוד שנשיא רוסיה מבקש לספק לנתניהו בכל מערכת בחירות משיקוליו האנוכיים – ועד הפעם הקודמת גם דונלד טראמפ. לנתניהו תישאר אפוא תמיכת בוחריו בלבד, ודי לנו בה כדי להוציאו מחיינו עד עולם.

רל"ב פירושו רק לא ביבי. מפני שהרבה אנשי ימין טוענים כי "רק לא ביבי" היא תפישה פשטנית למדי, הרי אני מציג את גלגלי השיניים של הלך מחשבתי בבואי להצביע עבור גנץ בבחירות הבאות. עתה מבקש אני מן הביביסיטים להציג ממוחם שקלול נתונים מורכב כזה גם כן. האם הם מסוגלים? הבמה לרשותם.

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: