הסטליניזם של חוגי הימין בישראל

21/12/2020 ב- 04:46 | פורסם בהמדור לשירות הציבור | סגור לתגובות על הסטליניזם של חוגי הימין בישראל

בזמן האחרון מרבים לדבר על זהות בין תהליכים הקורים בארץ ואלה שהתקיימו בשנות השלושים בגרמניה הנאצית. המקלים עם בנימין נתניהו מכנים אותו דיקטטור, המגזימים נותנים בו סימניו של אדולף היטלר. בלי ספק, ההקצנה הגוברת בביטויים הללו נועדה למשוך תשומת ליבם של האזרחים היהודיים והם אינם מדויקים כל עיקר. גם הדם מתרתח מאפס למאה מעלות צלזיוס בשבריר שניה במקום לעצור לרגע ולחשוב מה צריך לומר. אולם, אין זאת אומרת שלא מתפתחים בישראל תרחישים מאיימים שכבר ידענו בדברי הימים. השוואת הימין הקיצוני אצלנו לנאציזם היא קלה מפני שהמפלגה הנאציונל-סוציאליסטית, חרף חלק משמה, השתייכה בבירור אליו. עם זאת, אני מוצא דווקא דמיון רב בקווי המחשבה של חוגי הימין בישראל לקווי הפעולה של הקומוניזם הסובייטי, שהוא שמאל מובהק, ובמיוחד לשיטתו של הסטליניזם.

אם נחזור לשנות השלושים בברית המועצות נמצא כי השלטון לא חשש למעמדו. הוא החזיק במושכות ביד איתנה, ולא היו לו יריבים של ממש שיכלו להטרידו ולבטח שלא להביסו. בצאת חמש-עשרה שנה לישיבתו של יוסיף סטלין על הכיסא הרם החלו פתאום הטיהורים הגדולים שנמשכו שנתיים. במהלכם נגדעה למוות שכבת העילית של המדינה הענקית מן העילה המטורפת שבניה ובנותיה התחנכו ברוסיה הצארית, ועל כן עדיין טמונים בנפשם זרעי הסכנה שינסו להשיב את הגלגל אחורה. מאות אלפים הוצאו להורג בלי כל ראיות ומתוך אמונה פסיכוטית כי אלה זממו לבצע חיסול של המשטר, לאו דווקא בכדורי אקדח, אלא באמצעות מנגנון הבירוקרטיה שהיו מופקדים עליו. ירצו – יקדמו מהלכים לטובתם. לא ירצו – יעכבו אותם. הוכחות להאשמות לא היו ולא היה בהן צורך. הרי טבע האדם הוא לבגוד, חשב לעצמו סטלין, והחליט להוציא לפועל מכה מקדימה, ולמעשה היתה אנושה לחברה הסובייטית.

הטיהורים הגדולים של סטלין לא הצטמצמו בהשפעתם לברית המועצות גופא. היתה להם השלכה מכרעת על ההיסטוריה של המין האנושי ובפרט על תולדות העם היהודי. רבים מן המוצאים להורג היו קצינים בצבא האדום. שכבת מפקדיו הבכירים הושמדה כמעט כליל. שלוש שנים אחר כך, ביוני 1941, תקפו הכוחות הגרמניים את ברית המועצות, ובפרק זמן קצר הסבו לצבאה אבדות כבירות וכבשו מרחבים עצומים. בלעדי קציניו המנוסים שחוסלו על ידי סטלין התפרק הצבא האדום באופן שאי אפשר אפילו היה לדמיין. אלמלא כן, מניחים רבים, היתה מלחמת העולם השנייה מסתיימת בשלב הזה בחזית המזרחית. היא נמשכה ארבע שנים יותר הודות למסע הטיהורים של מנהיג ברית המועצות. לו זר היה נוחת על כדור הארץ היה קובע מיד: סטלין שיתף פעולה מלכתחילה עם הנאצים ופגע כל כך בצבאו כדי שלא יוכל לעמוד בפני הגרמנים.

כעבור כמה חודשים, בינואר 1942, התכנסו בוילה ואנזה בכירי המערכת הביצועית של גרמניה הנאצית. הרבה מעבר לחלומותיהם הגדולים היו נתונים עתה לשליטתם שטחים שלא נראה בהם האופק. הרייך הגרמני השתרע לכל עבר במזרח. הגיעה השעה להחליט מה לעשות שם. הרבה שואלים מתי תוכנן הפיתרון הסופי לשאלת היהודים: האם בהזיותיו של היטלר הצעיר; האם כשתפס את השלטון בברלין; האם כשהחליט לפלוש לפולין. התשובה השכיחה היא זו – בוועידת ואנזה, לאחר התמוטטות הצבא האדום וכיבוש החלקים האירופיים של ברה"מ. אילולא כך קרה, היו היהודים בטוחים במחוזות הסובייטיים. עתה נלכדו בציפורני הנאצים. השואה לא יכולה היתה להתחולל במימדיה הבלתי נתפשים מבלי הטיהורים שנעשו קודם לכן באליטה הרוסית.

ב-24 במרץ 2016 ירה למוות החובש הצבאי אלאור אזריה במחבל פצוע וחסר אונים במקום להגיש לו עזרה רפואית. טענתו כי נשקפה לו סכנת חיים נדחתה בבית הדין. אולם, עצם חקירתו והעמדתו למשפט הוציאה המוני ימנים משולהבים לרחובות, וכאשר הרמטכ"ל גדי אייזנקוט גינה את ההרג בקול ברור, הם הזהירוהו בשלטים מתריסים כי קיצו יהא כסופו של יצחק רבין. מי רוצה בחיסול מפקד צבא הגנה לישראל? האם אויבינו מבחוץ? אולי כן. אבל בנקודת הזמן ההיא חפץ בכך יותר האויב שמבפנים. שבועות אחדים אחרי כן, ב-5 במאי, נשא סגן הרמטכ"ל יאיר גולן את "נאום התהליכים". בעקבות דבריו היו הפרחחים של הימין היהודי מדומים לבריוני התנועה הנאצית. יתכן כי אלה הם פני הדברים, אך מתחת להם נושאת בחובה התופעה שלפנינו אופי קיצוני הרבה יותר. זו לא רק הרגשת העליונות היהודית אשר דומה לתחושת העליונות הארית בזמנים ההם. שם דיברו על ילידי גזע מסוים שנברר מדרך הטבע. כאן עוסקים אנו באמונה כי כוח על-טבעי בדמותו של בורא עולם הבטיח לנו עליונות זו. מתהלכים בינינו משוגעי דת שמשוכנעים כי הם שליטי היקום. האפר של בירקנאו נשטף בגשם וכבר לא נראה עוד. היהודים שכחו את לקח רומי ושוב מתגרים באומות העולם מבלי להבין את כוחם האפסי כשמי מהן תזעם. ישראל איננה גרמניה. זו יכולה היתה להשמיד מיליונים, לשרוד את תגובת הנגד, להשתקם כעבור זמן ולשגשג מחדש. מדינת ישראל תימחה כליל אם תנסה לעשות כן.

הכשל של רבים בארץ הוא בזיהוי ואי אפשר ליצור תיקונים אם אין יודעים אותו. לא נאציזם בוסרי מתקיים פה כי אם סטליניזציה היא שמתפתחת. הימין שולט בארץ כמעט ברצף משנת 1977, ואין בצד הפוליטי שמנגד מי שיאיים על שלטונו. זה מובטח לו עוד שנים ארוכות. חרף זאת, חוגי הימין עסוקים יומם וליל בחיפוש אויבים מדומים מקרב האליטה הישראלית: באוניברסיטאות, במטכ"ל, בבית המשפט העליון. ההוזים באמת סבורים כי הללו, תחת לעשות מלאכתם ביושרה, זוממים מליל המהפך להפיל את שלטון הימין אם לא דרך הקלפי כי אז באמצעות שיטות בירוקרטיות, קצת ניסור פה קצת שם, והעץ ייפול. על כן, הימין בישראל רוצה לחסל את העידית של ארצנו, כפי שעשה סטלין בארצו, וכשיבוא אויב בשערינו נצטרך לסמוך על המשתמטים הנלהבים מן הימין ועל הללו שמשתוקקים להקריב עצמם באוהלה של תורה. כוחה של ישראל הוא בשכבת האינטליגנציה שלה. אמנם היא לא תחוסל בשפיכת דם, אך די שתצא לגלות מחמת מיאוס כדי שניוותר עם פשוטי העם, ובהם נשים את מבטחנו בשעת צרה. לא לזאת פיללנו כשנחלצנו מעטים מן המשרפות בפולניה. גורלנו נחרץ אז אחרי השמדת האליטה הרוסית. עתה עלינו להבטיח לצאצאינו כי לא יקרה כך שוב ובפעם הזאת במולדתנו.

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: