כיצד ייחלץ נתניהו מן המלכוד שנקלע אליו?

17/12/2020 ב- 07:56 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על כיצד ייחלץ נתניהו מן המלכוד שנקלע אליו?

בעבודתו 'פשעים נודעים' משנת 1841 ייחד אלכסנדר דיומא האב מסה למלכת סקוטלנד מארי סטיוארט, ושם סיפר לפי זיכרונותיו של הדיפלומט הסקוטי ג'יימס מלוויל (James Melville) על שליחותו בחצרה של אליזבת' הראשונה. בשוחחם שם שאלה אותו פתאום מלכת אנגליה מיהי היפה בעיניו מבין שתיהן. מלוויל תפש מיד שנפל קרבן לקנאת נשים, אך הצליח להוציא עצמו מן המלכודת באומרו: המלכה מארי היא האשה היפה ביותר בקרב הסקוטיות, ואת הינך היפה ביותר בקרב האנגליות.

נזכרתי בתיאורו של דיומא כשדונלד טראמפ הכניס את ביבי נתניהו למכשלה דומה בשואלו לפתע, בזמן שבישר על הנורמליזציה בין ישראל וסודן, האם ג'ו ביידן הישנוני היה מסוגל להשיג הסכם כזה גם כן. נתניהו לא נפל בפח וענה בדיפלומטיות: ובכן, אדוני הנשיא, דבר אחד יכול אני להגיד לך – אנו מקדמים בברכה כל עזרה שמגיעה מאמריקה, ואתה סייעת מאד.

נתניהו הוא אשף ההיחלצויות. אפילו מבורות עמוקים הוא יוצא ללא רבב. מכנים אותו אשף הקסמים ולא רק בגלל שהוא מכשף את עדת מאמיניו, כי אם גם משום שתמיד יש באמתחתו עוד להטוט מפתיע, עוד ארנב שיוציא מן השרוול או יונה צחורה שפורחת מן הכובע. ההספדים על הקריירה הארוכה שלו רבים כסך הפעמים שלעג לקברניו. עם זאת, נדמה כי בפעם הזאת עומדים לסגור עליו כוחות רבים מכדי שיוכל להיאבק בכולם בבת אחת. נראה כי בקרוב ירד המסך ונתניהו יעזוב את הבמה.

אף על פי כן, יש מוצא מן המצוקה שנקלע אליה ראש הממשלה. זהו מוצא קיצוני, אך אפשרי. בשנה החולפת סיפרו כמה וכמה פעמים על החלטתו להקים מפלגות קש לקראת הבחירות הבאות, שתמשוכנה אליהן מצביעים מאוכזבים ממנו ואת קולם יתנו להן. אחרי כן, כך נאמר, יצטרפו "השולמנים" ו"המקצוענים" אליו ויכתירו אותו מחדש. לעת עתה, מלך הטריקים והשטיקים תקוע בחוסר היכולת לממש את רצונו. הציבור למד את הלקח ונעשה ספקן למדי.

אולם, ישנה עוד אפשרות ממשית להקמת מפלגת קש ואשר תסחוף אחריה המונים. נתניהו עצמו יעמוד בראשה. הוא יעזוב את תנועת הליכוד כדי שהמצביעים העתידיים של גדעון סער יחזרו אליה כשכבר איננו שם. הרי מדווחים כי מאסו בו באופן אישי, אך לא בדרכה של הליכוד. הם נמצאים במחנהו של סער, לא מאהבת מתתיהו כי אם בגלל שנאת אנטיוכוס. ובמפלגתו החדשה ייהנה מתמיכת הביביסטים שילכו איתו באש ובמים, ושם ימקד את כל מרצו בהעברת קולות ממחנהו של נפתלי בנט אל המחנה שלו באמצעות איומי סרק והפחדות שווא, שפועלים היטב על אנשי הציונות הדתית.

לפי הערכותיי המבוססות על חישובים מתוצאות הבחירות האחרונות, מסוגל נתניהו על ידי התפצלות מן הליכוד, שאין בה באמת ממש ונועדת למראית עין בלבד, לחזק את כוחו בשבעה מנדטים. ארבעה מנדטים ינדדו מסער לליכוד, ושלושה מנדטים מבנט למפלגה החדשה שלו. אחרי הבחירות לא יימצא רוב בכנסת לכונן ממשלה בלעדיו. בתרחיש הגרוע ביותר, הוא יישאר ראש ממשלת מעבר ויעביר אותנו למערכת בחירות חמישית בתוך שלוש שנים.

מדוע זה כך? ישנם הגורסים כי כל מטאטא חדש נתפש כטוב יותר מן הוותיק. על כן, תמיד נוהה קהל הבוחרים אחר מפלגה חדשה באשר היא כזאת. בין אלה גם סוברים כי יש סיבה לדבר: מפלגה חדשה היא מאוזנת מבחינת מרכיביה. עוד לא נודעו בה כל מיני קלקולים קטנים שפוגמים בה, כמו היתה מטען גנטי הסובל ממוטציות רבות מדי. ברם, האמת אצל מלוויל. היופי נמצא בעיני שני הצדדים: מפלגה בראשות נתניהו יפה יותר מבלי הסרחים העודפים שנוספו לה ברבות השנים, ומפלגה מבלי נתניהו יפה יותר מבלי האיש שסוחב איתו שלושה כתבי אישום חמורים אל בית המשפט. שתי המפלגות הללו עשויות למקסם עד מאד את כוחן המשותף אם תתפצלנה לפני הבחירות, ולאחריהן תוזז הצידה בובת הקש שבראשות הליכוד והן תתאחדנה מחדש.

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: