מייבש השיער של אייזק ניוטון

04/12/2020 ב- 02:30 | פורסם במעגלים מתכלים | סגור לתגובות על מייבש השיער של אייזק ניוטון

בשיעור פיסיקה בכיתה י"א עוררתי מהומה גדולה. מעת לעת קרו כדברים הללו גם בשיעורים אחרים. הייתי מוכיח את מורותיי קבל עם וכיתה על טעויותיהן בלימודי היסטוריה משחר ימיי, אבל בשעה ההיא השמעתי טענה קולנית שאוזניים לא הכירוה: פעולות החשבון של אייזק ניוטון אינן נכונות! לא רק זאת, המצאתי יחידה פיסיקלית מטעם עצמי, והתחלתי להשתמש בה לאחר שהייתי משכתב את שאלות המבחן להתאימן לאותה יחידה.

כפי שכל אחד יודע, מכפלת המהירות בזמן תוצאתה המרחק. אם נלך לאט נגיע לנקודה מסוימת במרחב כעבור זמן ממושך יותר. אם נלך מהר נגיע לאותה נקודה בזמן קצר יותר. לדרך שאותה הלכנו יש אותה מידת אורך ולא משנה כמה פעמים נלך בה ובאיזה קצב. זו טעות, אמרתי במלוא הרוגע בפני הכיתה כולה. ניוטון טעה והוליך את הפיסיקה בנתיב שגוי. הכול המתינו למוצא פי ואני פתחתי בהסברי:

כפי שאנו יודעים, לאייזק ניוטון היה שיער ארוך (לא ידעתי כי חבש פאה) והוא נאלץ להשתמש במייבש שיער אחרי שיצא מן המקלחת. עתה, דמו לעצמכם כי ניוטון ולא גוליבר היה נוחת בארץ הגמדים. אם בשעה שניוטון הפעיל את מייבש השיער בכיוון מסוים, כל מי שיצא מביתו והלך מדרום לצפון אל עבר המדען היה עובר אותו המרחק, כפי שהיה הולך מצפון לדרום, מניוטון אל ביתו. אבל אלה לא אותם תנאי הדרך. כשמשב הרוח מופנה נגדו הוא יעבור אותה בזמן מהיר יותר מכפי שהרוח נמצאת בגבו. ולא רק זאת, במקצה הראשון הוא יתעייף יותר. מה שניוטון לא תפש הוא שצריך למדוד את בזבוז האנרגיה בלבד, מפני שזו אמת מידה הכרחית יותר מסך כל המרחק כשעוברים דרך מסוימת. צריך היה ניוטון לחשב בכמה אנרגיה משתמש גוף בעל מסה מוגדרת כשהוא נע ללא חיכוך במהירות מסוימת ובזמן מסוים. ברי כי אם אותו גוף נע כנגד חיכוך באותה מהירות מסוימת ובאותו זמן מסוים, הוא משתמש באנרגיה רבה יותר. כמות האנרגיה הזאת היתה מאפשרת לו להגיע למרחק רב יותר בדרך ללא חיכוך. על כן, ההשוואה בין שני המרחקים היתה חושפת שאינם שווים.

למותר לציין כי אף אחד לא הבין מהי כוונתי והתלמידים פרצו בצחוק רועם, ולא מפני שלעגו לי, אלא משום שלדעתם שמתי את המורה ללעג, בין אם אני צודק ובין אם לאו. הצטוויתי מיד להניח את הגיר ולשוב מיד אל כיסאי, ובינתיים נמחקו כל נוסחאותיי מן הלוח בזריזות מפתיעה.

שנים אחרי כן, בעת שיעור באוניברסיטה, חזרתי על דבריי ובפעם הזאת לפני סטודנטים. המרצה טענה כלפיי כי אם אדם רץ קילומטר אחד או הולך אותו בקצב צב, הוא מבזבז אותה כמות אנרגיה. כמות הקילו-קלוריות שהוא ישרוף תהיה זהה בשני המצבים. עניתי לה כי עסקינן במישור, וצאי וחשבי על טיפוס של קילומטר במעלה הר. האם חישובי האנרגיה שלך יתחשבו בזווית ההר? אם כן, אין דין הקילומטר הזה לקילומטר הזה. היא לא נכנעה, אבל למעשה לא היתה לה ברירה. מן הרגע שדיברה בשפתי, שפת האנרגיה, היא קיבלה את הנחתי שניוטון טעה, ומוכרחים לוותר על מידת המרחק כשאנו מתייחסים להשוואה בין חציית דרך בתנאי אחד ובין חציית אותה דרך בתנאי אחר. המרחק לא מספר לנו כמעט כלום מבחינה פיסיקלית. כולם חשים זאת על בשרם, ואף אחד אינו פוצה פה, למעט קולות נשיפה. אני תוהה לפעמים כיצד היתה מתפתחת חשיבתו של ניוטון, אם לא היה גדל במישורים האנגליים אלא נולד באזור הררי ומבותר, ואז אני נזכר כי את משוואת התנועה המיוחסת לו הוא אינו פיתח.

זוהי דוגמה להשתלשלות של דברים. ככל הנראה, פקדה את דרכי פתאום רוח חזקה. אני דימיתי אותה להפעלת מייבש שיער ענקי. כאן התחברה מחשבתי באופן פרוע אל ניוטון. יתכן כי רעמת השיער שהיתה על ראשו הרשימה אותי מאד. בזמן ההוא, אני מניח, למדנו את חוקי המכניקה שלו. חטאתי לאמת ההיסטורית, וכשידעתי זאת לא הייתי מוכן בשום פנים ואופן לוותר על מייבש השיער. המחשבה על ניוטון שיוצא מן המקלחת עם שיער רטוב הצחיקה אותי ולא יכולתי להימלט ממנה. באופן תמוה, אני מסוגל להתמכר לשטויות של עצמי. אני ממש מתענג מהן ומחייך בכל פה.

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: