הננו-טכנולוגיה ניצחה את המזרח התיכון הישן

19/11/2020 ב- 11:57 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על הננו-טכנולוגיה ניצחה את המזרח התיכון הישן

בשבתי כסטודנט באולם קטן נחה עליי הרוח, והתחלתי לכתוב את הפואמה הבלתי גמורה 'שימפנזים בשיעור מיקרוביולוגיה' שאבדה. כבר אינני זוכר מדוע זנחתיה. יתכן כי לא עלה בדמיוני המשך אחרי הבתים הראשונים. באופן שלא אוכל לשחזר עתה עלתה פתאום בדעתי רוחו של דוב המערות, מספרה של ג'ין אואל, שהניאנדרתלים האמינו כי היא מגוננת עליהם מפני הרע. כמו המחברת אף אני הנחתי כי האדם הקדמון, בדומה לברייה בת ימינו, התרגש עד מאד מהחיות הטורפות, מכוחן ומגודלן בהשוואה אליו, מעוצמת הסכנה שהנחיתו עליו. אולם, אילו ידע כי החיידק הוא פי מיליונים מסוכן יותר וקובע מי יחיה ומי ימות, היה האדם הקדמון סוגד לו. על מנת שהפרהיסטוריה לא תחזור על עצמה בקרב שימפנזים, המחשתי בשורות משעשעות את המפגש הראשון שלהם עם המיקרוסקופ במעבדה.

הסכם הנורמליזציה שנחתם עם איחוד האמירויות שבה את דמיונם של רבים. הישראלים מתרשמים לטובה מהונג קונג שבמזרח התיכון, על שלל מגדליה של דובאי. במסגרת התחרות הנושנה "למי יש יותר גדול" מנצחים הדובאים, כמו הדובים בתפישת אנשי המערות. וכשהונח הכתר על ראשם תפשו באיחור ניכר כי בעולם המודרני מתנהלת דווקא התחרות "למי יש יותר קטן".

העתיד טמון בננו-טכנולוגיה, חזה שמעון פרס ורתם את כוחותיו כדי שישראל תוביל בתחום ותפרוץ דרכים חדשות שתיקחנה אותה לפסגה. כשאמר זאת לראשונה נדמה היה שזהו עוד שיגעון שלו כמו "מזרח תיכון חדש". הוא לגלג על אלה שלא האמינו בחלומותיו וכינה אותם: אנשי האתמול. והם לעגו לו בחזרה כשאוטובוסים התפוצצו ברחובות. את המזרח התיכון החדש שלו אי אפשר היה אז לראות במיקרוסקופ אלקטרונים, ואפילו לא באמצעים הננו-טכנולוגיים הכי חדישים.

פרס סבר עד יומו האחרון כי הננוטק הישראלי בצד הידע הרפואי וחקלאות המדבר, יציתו את דמיונם של הערבים. אלה היוו נדבך מרכזי בחזון המזרח התיכון החדש. והוא צדק. כל שדמיין מראשו הקודח בבהירות התממש והיה לקיים, ובאיזו מהירות! החלומות שלו התגשמו לפי השלבים שראה לנגד עיניו ורובנו היינו עיוורים. היתה אצלו קומבינציה נדירה של יכולת להשקיף אל מרחקים ושל יכולת לקרב אותנו אליהם באופן מעשי. באמצעות השילוב המופלא הזה הקים את מפעל הטקסטיל בדימונה וחיזק את ביטחונה של ישראל לדורות. אולם מאין לו היכולת המעשית הזאת? האיש הצעיר היה חסר ניסיון! כמו אדמירל נועז הפליג בדמיונות וגילה נתיבים חדשים להופכם למציאות. אם נמשיל אותו לקולומבוס, פרס היה מגלה את אמריקה עוד לפני שהרים עוגן. כזכור, הספן האיטלקי מת מבלי שאפילו ניחש היכן הגיע.

אני האמנתי בחזונותיו של שמעון פרס מנעוריי. ההזדהות שלי היתה מוחלטת עד כי עורכי ספר המחזור של בוגרי ביה"ס התיכון החליטו להוסיף את תמונתו בצד דיוקני. היו פעמים ספורות לעת ערב, כשהיינו יושבים בבית המפלגה הישן שמאחורי כיכר דיזנגוף, ומדברים על היתרונות של ועידת שלום אזורית, בעוד יצחק שמיר הסכים לשיחות דו-צדדיות בלבד. פרס היה משוכנע כי מוכרחים לרתום מלכתחילה את ארצות ערב אל תהליך השלום ולא ולחכות לסופו. הייתי אז נער ובגרתי, ועתה נדהם אני לנוכח מחול השקרים של הליכוד כאילו פרס רצה לעכב את המו"מ עם ארצות ערב לאחרית הימים.

כבר בלתי אפשרי להדליק טלוויזיה מבלי לצפות במנהיג הכזב מכריז שוב ושוב כי השיג נורמליזציה בדרך הפוכה מזו שהגה בה פרס. האמת היא מנוגדת כאמור, ולא רק זאת: הטכנולוגיה הישראלית פרי יוזמתו של פרס הבשילה עכשיו, וכל אשר רואים כעת היא התשוקה הערבית לשים עליה יד. על שינוי המחוג במצפן מותר לחגוג. מה שיש להתעצב בגללו הן לא הכרת תודה מאוחרת ולא הבעת צער על "אמו הערבייה של פרס והמניות שיש לו בתדיראן", אלא היעדר היכולת שלו לחזות כי עמוק בתוך במאה ה-21 חלק ניכר מן הליכודניקים עדיין אינו יודע מה זו ננו-טכנולוגיה.

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.