לעדור מחדש את האדמה

18/11/2020 ב- 02:34 | פורסם בהמדור לשירות הציבור | סגור לתגובות על לעדור מחדש את האדמה

גלגולן של משמעויות מילים לאורך תקופות בהיסטוריה יש בו כדי ללמד עליה יותר מכול. אנו מציינים את תחילתה כראשית הכתב, מן היום שהובנו רישומים כלשהם כבעלי משמעות אחת. אולם, במרוצת הזמן היו למילים רבות משמעויות נוספות או שהתחלפו ביניהן כליל. ההיסטוריה שהתקיימה בשעתה נקראת בימינו אחרת. אין זו היסטוריה אלטרנטיבית, כמובן. למחבריה עמדו אלטרנטיבות לבחור את מילותיהם, ואנו צריכים להתוודע לאפשרויות הללו ולחקור מדוע אחת נבחרה על פני אחרת.

הפועל הלטיני Laborare ודאי מוכר למי שמתעניין בפוליטיקה אנגלית. משמעו כיום עבודה, אך היתה לו משמעות קודמת: לעדור את האדמה. כשהומצאה המילה נועדה היא לציין סוג זה של עבודה, ומאחר שעידור היה עיקר העבודה בזמנים ההם, קיבלה מאוחר יותר גם משמעות של עבודה בכלל. שלא כמו בימינו, כשהבריות מתרברבות בשעות הבטלה שלהן, בעבר עבודה היתה פעולה שכל אדם חש הכרה בערך עצמו כשייחסו אותה אליו. תנועות פועלים שחפצו לשייך את האנשים הללו אליהן עשו שימוש בשם שנטלו לעצמן – לייבור. הפלא ופלא, הפועלים חשו כלפיהן הזדהות עמוקה. זהו כוחן של מילים. ומן החלוצים שחפרו באדמת הארץ קמה מפלגת פועלי ארץ-ישראל, וכשמפא"י שחקה את שמה, הוחלט במפלגה לחזור למקורות וקראו לה העבודה. עתה נכתב סופה בספרי ההיסטוריה.

מה קורה לאידיאלים כשמפלגה פוליטית מתה? האם הם נעלמים יחד עימה? האם יקומו לתחייה? אידיאלים אינם מתים אף כשאנשים נעשים ברי מינן, ואינם מתחלפים כשאין חלופות. הם מתגלגלים ממפלגה למפלגה. האידיאלים נישאים מעל פלטפורמה פוליטית, ומגיעים לבסוף אל מחוז חפצם – נפש הבוחרים. ומה קורה כשגוף פוליטי נובל? משליכים הצידה את איבריו היבשים, עודרים את האדמה ומנביטים מתוכה מפלגה חדשה. יצמחו אותם האידיאלים בצבעים רעננים.

לאידיאלים הסוציאליסטיים של הלייבור אין תחליף כל עוד מתגלגל הכסף בעולם. והכסף באורח פלא מתגלגל אל ראש ההר, בניגוד לכוח הכבידה. אולי מפני שהכסף יוצא מאנשים חסרי משקל פוליטי, ומתמגנט אל אנשים שמושכים בכל החוטים. ובכדי שהאנשים השקופים יקבלו צבע רענן נצטרך לגלגל בחזרה את הכסף אליהם; לגלגלו כלפי מטה בהתאם לחוקי הטבע. ועל הכסף הזה יטפסו האנשים הללו, ובדרך מעלה יפגשו את אלה היורדים. אם יראו כולם כי טוב שבת אחים גם יחד ויישארו באותו קו גובה, קו השוויון, יגלו כי ככל שהכוחות המחזיקים בשיווי המשקל חזקים יותר, כך יהא קשה להפר אותו. את זאת יודעים הנורדים, ואנו המתקנאים בהם נוכל גם אם אך נרצה. ישראל היפה אינה אגדה.

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.