האצת העיור דוחקת את המפלגות השמרניות אל הלא-רלוונטיות

08/11/2020 ב- 03:50 | פורסם בהשוליים המתרחבים של קו אינסופי | סגור לתגובות על האצת העיור דוחקת את המפלגות השמרניות אל הלא-רלוונטיות

ההיסטוריה של משטרים דמוקרטיים בארצות תבל עודנה צעירה מכדי שנכיר את כל התהליכים האפשריים בה. גם הנתונים שנאספו עד כה אינם מספיקים לאישוש המגמות שאנו מזהים בינתיים. אף שניתן להצביע על קווי מבנה מסוימים, עדיין אין ביכולתנו לדעת לאן יובילו ומתי יסתיימו.

דברים אלה כתבתי לעצמי בזמן שתנועות אנטי-בדלניות השתלטו על סדר היום העולמי. כוחות הגלובליזציה קירבו עמים זה לזה, אך עוד לא התהדק המגע כדי שאי אפשר יהיה להפוך את המצב על כנו. ציפיתי לבואם של זרמי-נגד כדרך הטבע, והם הגיעו כמעט בבת אחת ולכל מקום. במדינה אחר מדינה נפל השלטון החותר לפתיחות, וההנהגה עברה לידיים שמעדיפות התכנסות בתוך עצמן. עבור כדור הארץ לא היתה זו בשורה מרנינה. רק שיתופי פעולה בינלאומיים יוכלו להתגבר על ההרס הסביבתי שמסב האדם, אולם ההיסטוריונים יודעים עדנה. בתוך שנות דור ניתנו להם שפע הזדמנויות לבחון בדמוקרטיה גם את הלאומיות ואפילו התגברות הלאומנות, שלרוב מאפיינת משטרים פחות חופשיים, ועל כן מקנן החשש שהיא תוליך לבסוף בחזרה לדיקטטורה.

מחוגי השעון עומדים במקומם לפעמים, ואחר כך ממשיכים לנוע קדימה. את המודרניזציה לא ניתן לעצור, וגם השמרנים אינם הודפים את כל מרכיביה הלאה מהם. אולם, הללו מוצאים בה איומים עקיפים שמשליכים על אורח חייהם. הדוגמה המעולה מכולן היא ההבדל באימוץ הגלולה למניעת היריון שתחמה גבול עבה במיוחד בין ההתנהגות האנושית שקדמה לה ובין ההרגלים שהתפתחו לאחריה ואיש לא חזה אותם במדויק. לא רק זאת, כל דברי החוקרים שקראתי עד כה נתחברו מנקודת הנחה מעט שגויה. הם מפליגים למוסד הדת ואל החרדה מפני היתלשות מן התרבות ההולכת ונקרעת לגזרים. אני מעדיף לערוך חישובים.

הסוגיה שאותה מבקשים לברר היא מדוע אימצו העירונים את הגלולה ובכפרים דחו אותה. העובדה כי אלה הם פני הדברים ניתנת לאימות באמצעות השוואה של נתוני ילודה בארצות רבות. מחד, הפיתוח העירוני דוחף את העירונים ליהנות ממנעמיו, ולמרות ריבוי האוכלוסייה, הלחץ החברתי נמוך למדי דווקא בעיר. מאידך, הפיתוח ביישוב קטן-אוכלוסין נדחק מטה בסדר העדיפויות של המדינה, ועל כן, לא ניתן שם כמעט לחוש בו. מה גם שמיעוט האוכלוסייה יוצר לחץ חברתי כבד על הפרט ללכת בתלם שנקבע לו. מי שיחרוג מן התלמים בעיר יניחו לו לנפשו, ואילו רק ביישוב זעיר ניתן יהיה לאכוף עליו כללים מקומיים. דהיינו, אחיזה בשמרנות היא גם תוצאה ישירה של הלחץ מן הסביבה. נחדד אפוא את שאלתנו: האם בגלל השמרנות נדחה השימוש בגלולה למניעת היריון או שמא ישנה סיבה אחרת?

אם את גלגלי המודרניזציה אי אפשר לעצור, מחויבים אנו למצוא את הסיבה הנוספת, וכאן נכנסים החישובים. הסיכויים למצוא בעיר פרטנר ליחסי מין שלא מביאים להולדה הם גבוהים לאין שיעור מאשר בכפר. אם תאומץ הגלולה בכפר, ברי כי תהיה לה השפעה מועטה ביותר. הסיכויים למצוא פרטנר ליחסי מין שלא מביאים להולדה יישארו נמוכים מאד בגלל קוטן האוכלוסייה. אם כך, אין זאת אומרת שאי-אימוץ הגלולה בכפר נובע מן הרצון בלבד להמשיך ולהחזיק בערכים השמרניים. זהו פועל יוצא של היעדר תועלת. השמרנות החיה ונושמת במקרה דנן היא גם תוצר לוואי של אי-התועלת. קרי, אם ממילא אין הדבר מועיל, מתגברת ההעדפה להתקיים בלעדיו. ואכן, יש צדק בבחירה זו. ידוע כי מה שאינו מועיל עשוי לא להזיק, אבל בנסיבות אחרות עלול להזיק.

יוצא אפוא שאי-הבדלנות שמפגינים העירונים הוא בעיקרו אינדיבידואלי. זהו אינו מאפיין אוניברסלי של בן אנוש שדוכא בכוח השמרנות ויכול היה לפרוץ החוצה רק כשהיא נסוגה ממנו. המספרים הגדולים של העיר מועילים למי שגר בה, והאדם התעצב בכוח האבולוציה לנצל כל אפיק לתועלתו. אם יפסח עליו, הוא יצטער על זאת בדיעבד. זוהי אפוא עוד סיבה מדוע קצב החיים בעיר הינו גבוה מאד. העירוני נתקל בהרבה הזדמנויות מועילות, ואז מבליח מתוכו האדם הקדמון ומכריחו להתייחס אל רובן ככולן. להזדמנויות הללו יש מכנה משותף: הן מיטיבות יותר ויותר ככל שרבים מתייחסים אליהן. לעיתים, שיתוף הפעולה בין העירונים הכרחי להתקיימותן. לרוב לא תצמח תועלת למי שיתבדל וינעל עצמו בדלת אמותיו. מנגד, בכפרים לא נוצרים הזדמנויות כאלה כמעט בכלל. אפילו האידיאלים הנשגבים של שיתוף פעולה בקומונה יורדים לטמיון מפני ששיתוף הפעולה, כאמור, הוא תוצר אינדיבידואלי למרבה האירוניה. גם אם ביישוב קטן מצויה המסה הקריטית להתחיל שיתופי פעולה טבעיים, אין בו די חומר להמשיכם או אפילו אנרגיה. אם תוסיפו עוד ועוד מולקולות גז לתוך מיכל, הן תתחלנה להתנגש זו בזו. אם תחממו אותן מבלי להוסיף דבר, גם אז תתנגשנה זו בזו. אולם, אם תחסירו מהן או תקררו אותן, כל אחת תתבדל לעצמה.

היכולת להחזיק בערכים שמרניים, שהיתה משותפת לכל בני האדם מלפני המהפכה התעשייתית, הולכת ונחלשת ככל שתהליך העיור מואץ מן הסיבות שנמנו לעיל. מכאן, למדים אנו שמאגר קולות המצביעים למפלגות השמרניות יהיה מוכרח להידלדל בתנאי הזה, ובלבד שהיעדר השימוש בגלולה לא יביא לריבוי אוכלוסין קיצוני בכפר. וככל שיופר שיווי המשקל ונקודות איזון חדשות תטינה לטובת העיר, כך תדעך השמרנות. הלאומיות לא נבראה יחד עם האדם, ובמידה שהעולם כולו יתחבר לכרך ענק, היא גם תיעלם. ניוותר רק עם גאוות יחידה פה ושם.

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: