האם קארל לואיס היה מסוגל לקפוץ מעבר לתשעה מטרים בתנאים של ימינו?

01/11/2020 ב- 05:32 | פורסם בהשוליים המתרחבים של קו אינסופי | סגור לתגובות על האם קארל לואיס היה מסוגל לקפוץ מעבר לתשעה מטרים בתנאים של ימינו?

הרבה אנשים אינם זוכרים מה עשו ב-24 ביולי 1982, ודאי לא מאות ההרוגים בנגסאקי כשגשר התמוטט מעוצמת הגשמים. מן הסתם, אני ביליתי את חופשת הקיץ במשחקי כדור. אף ילד עוד לא נרשם לחוג אגרוף, אך כעבור זמן ישפיע הסרט 'רוקי 3' שיצא אז לאקרנים על דור שלם. את המשחקים האולימפיים במוסקבה החרימה ישראל, והזיקה שלי אל הספורט הבינלאומי היתה מצומצמת לליגה האנגלית שמשחקיה שודרו בטלוויזיה מדי שבת. אמנם ריאל מדריד כבר היתה לקבוצת הכדורגל המעוטרת ביותר באירופה, אבל הכול דיברו על ליברפול. תחלופנה שנתיים עד שאדע כי שיאו של הקיץ ממוקד באולימפיאדה. אלה יהיו הלילות שבהם אתוודע לקארל לואיס.

בינתיים באינדיאנפוליס שבארה"ב קבע קארל לואיס את התוצאה הטובה ביותר בקפיצה לרוחק ברום נמוך. כשנחת בבור הקפיצה הותיר את הקרש 8.76 מטר מאחוריו. כיום קפיצתו היתה נחשבת שיא עולמי, הואיל והתאחדות האתלטיקה הבינלאומית כבר אוסרת להתחשב בתוצאות שנקבעו מעל גובה של אלף מטר. בוב בימון, שיאן העולם דאז, קפץ למרחק 8.90 מטר ברום כפול וברוח גבית של שני מטרים בשנייה. בלי קשר לגובה מעל פני הים, רבים מפקפקים עד ימינו האם מהירות הרוח באצטדיון היתה חוקית ולא מעבר לה, וסבורים שקפיצתו של בוב בימון ראויה להיפסל.

לשיא עולם בקפיצה לרוחק יש משמעות היסטורית עבור קארל לואיס. הוא נחשב לאתלט הטוב ביותר בכל זמנים הודות למספר המדליות שהשיג באולימפיאדות, לשיאי עולם שקבע בריצות קצרות, ובעיקר משום שעודנו גדול הקופצים לרוחק. דווקא במקצוע זה לא החזיק בשיא העולמי. עשוי לבוא יום ופלוני עם שלל מדליות יחזיק בשיאי עולם בריצות קצרות ובקפיצה לרוחק ואז ישאלו האם הוא אתלט טוב יותר מקארל לואיס. ההיסטוריה לא תתחשבן עם בוב בימון ביום העתידי הזה.

ברם, הללו שזוכרים מה עשו ב-24 ביולי 1982 יוכלו לספר עוד על חשיבות היום ההוא. באחת הקפיצות ניתר קארל לואיס למרחק של 9.14 מטר. מאז היתה זו לאחת הקפיצות השנויות ביותר במחלוקת. השופטים פסלו אותה. אלה שהיו שם וחזו בה טוענים עד עצם היום הזה כי היתה כשרה למהדרין. לגרסתם, נעשה לקארל לואיס עוול כפול. הוא יצא קירח מכאן ומכאן. לכל מי שאבה לשמוע נאמר כי ביום ההוא הוכיח האתלט הצעיר מקליפורניה שהינו הקופץ הטוב למרחק בדברי הימים. בקושי הכירוהו בתבל. ברור כי אם שמו כבר היה יוצא לפניו בקול תרועה יתכן שהשופטים היו מחליטים אחרת. ארבע-עשרה שנה אחרי כן, באולימפיאדת אטלנטה, כששיא העולם בקפיצה שייך למישהו אחר, אישש קארל לואיס את האמונה כי הוא אכן הגדול מכולם.

קארל לואיס היה שותף לשני המאבקים הבלעדיים שזכורים יותר מכול בתולדות האתלטיקה הקלה. אי אפשר לשכוח אותם לעולם. הוא נכנע לבן ג'ונסון בריצת מאה מטר המדוברת ביותר, עוד לפני שעלו האצנים למסלול. ימים אחרי כן נפסל האצן המסומם. קארל לואיס החליף מדליית כסף בזהב, ובה בעת נקבעה תוצאתו בריצה לשיא העולם. בחלוף מספר שנים התקיימה תחרות הקפיצה לרוחק האיכותית ביותר שידעה האנושות עד ימינו. שוב זינק קארל לואיס למרחק שבוב בימון יכול היה לחלום עליו ונפסל בגלל מהירות רוח בלתי חוקית. ואילו מייק פאו'ל קפץ אף יותר רחוק ממנו וקבע את שיא העולם הנוכחי. אין אוהד ספורט בתבל כולה ששכח היכן שהה בשעה שקארל לואיס נאבק על מקומו בהיסטוריה בסיאול 1988 ובטוקיו 1991. העולם עצר מלכת ואזרחיו הרגישו עד לשד שריריהם באותה ההתלהבות שהקיפה את כדור הארץ פעם אחר פעם אחר פעם, בלי לחדול. אנשים תהו ברצינות ממה מורכבים האתלטים הללו. אם לא סמים, האם הם אנושיים?

כשיוסיין בולט פרש בשנת 2017 ומדליית זהב אחת נלקחה ממנו בגלל פרשיית סמים של חברו לריצת השליחים, היה נהיר למעריציו הרבים שלא ידעו את קארל לואיס כי ההיסטוריה של האתלטיקה כבר לא תמקם אותו כבכיר בניה. אוהדיו של קארל לואיס היו מרוצים. ברי כי בתנאים המשופרים שהיו בזמנו של יוסיין בולט מסוגל היה קארל לואיס לרוץ מהר יותר. האם היה מסוגל לרוץ מהר יותר מיוסיין בולט? לתשובה על שאלה כזו ישנה חשיבות בהשוואה מספרית בין שני אצנים הפעילים באותה תקופה בלבד, אבל אין בה מענה לשאלה המסקרנת יותר: מיהו הרץ המהיר בתבל. לשם כך, שני האצנים היו מחויבים להתחרות זה בזה על אותו מסלול במקצה הגמר, באליפות עולם או באולימפיאדה. זו הדרך היחידה לקבוע מיהו האצן הטוב ביותר. קארל לואיס מעולם לא החזיק בשיא העולם בקפיצה לרוחק, אבל גבר על יריביו במקצוע זה כמעט בכל שנות פעילותו. מה גם שמותר להניח כי שני אצנים בדרגה כה מרשימה היו ודאי סוחפים אחד את השני להישגים טובים יותר, ובאותה מידה אסור להתעלם מנפש האדם. אפשר כי אחד מהם לא היה מסוגל להיות במיטבו כשהאחר נמצא לידו. יש מי שמתעלה על עצמו ויש מי שעולה שפוף על המסלול מחוסר ביטחון עצמי.

על מנת שקארל לואיס יכול היה לפרק את החומה הבצורה ביותר בתולדות הספורט, ולעבור את קו תשעת המטרים, מוכרחים היו להציב את מייק פאו'ל לידו. לא היה מנוס מלהביא את הקופץ השני בטיבו בהיסטוריה כדי לנסות ולשחזר את התחרות האדירה ביניהם בטוקיו. אולם, המפנטזים מתעלמים מן המדע. אפשר להכניע אותו בחלומות. במציאות מחויבים לציית לחוקיו.

הבה נניח כי בתנאים המשופרים של ימינו מסוגל היה קארל לואיס לרוץ מאה מטרים במשך 9.80 שניות. האם יכול היה גם לקפוץ רחוק יותר? בלי ספק, הוא השיג תוצאות מפעימות בבור הקפיצה הודות למהירותו. הוא היה מהיר מכל קופץ אחר. ברם, אליה וקוץ בה. על מנת לקפוץ רחוק ככל שיותר, יש לבצע את הניתור מן הקרש בזווית קרובה ל-45 מעלות. ביצוע כזה דורש שסוליית הנעל תדרוך על קרש הקפיצה כמעט שניה, אחרת הרגליים תברחנה לפני שהראש יפעל על פי התכנון המוקדם. הקופץ מכוון את כל מאמציו לעיתוי הקריטי של המגע בקרש, כי אז הוא צריך להרים את גופו, וככל שהתרוממותו תהא בזווית נמוכה יותר כך תתקצר קפיצתו. זה שמגיע במהירות עצומה אל הקרש, כמו קארל לואיס, אינו מסוגל להשהות את עצמו על הקרש כפי שנדרש כדי לנתר ממנו על פי המתוכנן. בתנאים משופרים של זמננו, קארל לואיס היה מהיר יותר, ועל כן היה קופץ בזווית נמוכה משקפץ בעבר. הודות למהירותו החדשה יכול היה להגיע רחוק יותר, אך המהירות הזאת היתה בעוכריו. אפשר שהיה קופץ למרחק קצר יותר אך מפני שהגיע לקרש עוד יותר מהר מכפי שהיה מורגל. אם תהה פלוני לאיזה מרחק מסוגל היה לנתר שיאן העולם הנוכחי בריצת מאה מטרים, נרמזה לו התשובה. ואם קארל לואיס היה אצן פחות מוכשר, איש לא היה זוכר אותו בכלל. הצטיינותו בבור הקפיצה באה לו בגלל מהירותו, ובלעדיה היה קופץ בינוני בהישגיו שרק חוג מכריו היה מתפעל ממנו.

הנה כי כן, מזלו של קארל לואיס על שלא היה אצן ברמתו של יוסיין בולט. בסופו של דבר, יבוא אחר וירוץ מהר יותר מן הג'מייקני, אבל האפשרות להשאיר מאחור את הישגיו הרבים והמגוונים של קארל לואיס היא מחזה שנזקק למאמץ חשיבתי עצום כדי לדמיין אותו. ומדוע? כאמור, מי שמסוגל לקפוץ מעל תשעה מטרים אינו יכול להיות בה בעת אחד האצנים הטובים בהיסטוריה. ומה יהא לגבי אותו קופץ עילאי? יבוא אחר ויקפוץ למרחק רב יותר וישכיח את קודמו. כך יישאר קארל לואיס כיחיד שאיש לא ייקח ממנו את הנצח.

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.