מיהו הטניסאי הטוב מכולם?

26/10/2020 ב- 09:56 | פורסם בהמדור לשירות הציבור | סגור לתגובות על מיהו הטניסאי הטוב מכולם?

אף פעם לא הייתי מן הטיפוסים הנחמדים שחיים על מחמאות. אני מן המתווכחים בנוגע לאמת שלהם כמו היה זה אוויר אחרון לנשימה. אין הדבר הזה עושה אותי לבלתי נעים. אני ידידותי וחייכן עד הדרגה שמתחת למעצבנת, ובאופן כללי נהנות הבריות בחברתי מפני שאני מפגין עובדה אובייקטיבית אחת שאי אפשר להתווכח עליה: אני אדם מאושר. על שאר הדברים מותר להתווכח.

האם ויכוח הוא בזבוז זמן? ביחס לרוב התחומים – אכן כן! ובכל זאת, אם נוותר על ויכוחים, אם לא נילחם על האמת שלנו, כי אז לא נהיה מאושרים. האושר הוא הרצון התמידי לנצח בכל מחיר מפני שרק כך מרגישים בו. מי שמוותר מראש כדי שיגידו עליו מילה טובה, שמתבשם מחנופות, הוא אדם מסכן, בסופו של דבר. בתוך תוכו, הוא מרחם על עצמו שהתמכר למילה הטובה, כי עם מילים טובות לא נוצצות העיניים. על מנת שהן תנצוצנה מוכרחים לטעום את חדוות הניצחון.

דומה כי היקף הוויכוחים בנוגע לעולם הספורט הוא הרב ביותר. אין פינה נידחת שמותירים אותה יתומה. הציבור עשוי להתווכח על הדברים הזוטרים ביותר שמשמעותם קלושה עד כדי צורך במיקרוסקופ אלקטרונים להבחין בהם. אולם, אלה הם מקרים נדירים. בדרך כלל, הוויכוחים חוזרים על עצמם. מיהו הקופץ לרוחק הטוב מכולם? קארל לואיס ניצח בארבע אולימפיאדות רצופות. שיאן העולם בקפיצה לרוחק הוא לא היה. שיא העולם רחוק 8 ס"מ מתוצאתו הטובה ביותר של קארל לואיס. מייק פאו'ל קבע אותו עם רוח גבית של 0.3 מטר בשנייה. קארל לואיס קבע את שיאו עם רוח נגדית של 0.2 מטר בשנייה. האם יש לבצע חישובים בעלמא כדי לבדוק מי מיהם קפץ רחוק יותר בלי רוח, או שמא מוטל עלינו לחשב את הממוצע של עשר הקפיצות הטובות ביותר של כל אחד מהם ולהשוות בין שני המספרים?

מיהו האתלט הטוב מכולם? קארל לואיס זכה בעשר מדליות אולימפיות (תשע מזהב), ואולי יכול היה לצבור יותר אילו היה משתתף באולימפיאדת מוסקבה, או מורשה להתחרות על ידי מאמן הנבחרת בכל שלוש הריצות הקצרות בארבע האולימפיאדות שנשלח אליהן, או אם רביעיית השליחים האמריקנית לא היתה נפסלת כדבר שבשגרה, או אם לסבתא היו גלגלים והיא היתה מסיעה אותו במהירות לקו הגמר. בין השאר, זכה קארל לואיס בארבע מדליות זהב באולימפיאדה אחת, וקבע שיא עולם בריצת 100 מטר ובריצת שליחים 4X100 מטר. יוסיין בולט פרש עם שמונה מדליות זהב אולימפיות, ועודנו שיאן העולם בריצת 100 מטר, בריצת 200 מטר ובריצת שליחים 4X100 מטר. הוא קבע שלושה שיאי עולם באולימפיאדה אחת. אפשר כי הוא אצן טוב יותר מקארל לואיס, אך האחרון זכה במדליות זהב אולימפיות גם בקפיצה לרוחק. הוא שלט בארבעה ענפים לעומת שלושה אצל יוסיין בולט. האם יש להתחשב במגוון כדי לקבוע מיהו אתלט טוב יותר?

בחודש הזה הגיעו הוויכוחים בין בני אדם לשיא עולמי חדש. הטניסאי רפאל נדאל זכה בפעם ה-20 בטורניר גראנד סלאם. אל ההישג הזה הגיע גם רוג'ר פדרר. דומה כי אין ספק מי מהם ספורטאי טוב יותר. מייקל ג'ורדן יכול היה להצליח מאד במקצועות הקפיצה. כריסטיאנו רונאלדו ינצח את ליונל מסי בכל מקצועות הספורט, לרבות סטנגה בשכונה. אם תשלחו את רוג'ר פדרר ורפאל נדאל אל מגרש כדורגל או אל מגרש כדורסל, ידוע כמעט לכולם מי מהם שם יגבר על האחר. אולם, עסקינן בטניס, ומעריצי פדרר עומדים להפסיד במניין הזכיות בטורנירי גראנד סלאם. נדמה באמת כי נדאל עשוי לזכות שוב ושוב בטורניר רולאן גארוס כל עוד נובאק ג'וקוביץ' ימשיך לשחק טניס – כדי למנוע ממנו לחלוף על פניו בטבלת הזכיות. בעיני רבים, ההתמודדות על התשובה לשאלה "מיהו הטוב ביותר" עברה אל שני האחרונים. האם העתיד משכיח את העבר?

ביורן בורג פרש ממשחק הטניס עם 11 זכיות בטורנירי גרנד סלאם. בזמנו, היה זה שיא העולם. כל זכיותיו היו בשבע שנים. בשנה אחרי כן חדל לשחק בעודו בן 26 בלבד. פיט סאמפארס פרש ממשחק הטניס עם 14 זכיות בטורנירי גרנד סלאם. בזמנו, היה זה שיא העולם. כל זכיותיו היו בשתים-עשרה שנים, ואז חדל לשחק בהיותו בן 31. כל זכיותיו של רוג'ר פדרר היו בחמש-עשרה שנה. בזכייה האחרונה היה בן 37, ושנתיים אחרי כן עודו ממשיך לשחק. כל זכיותיו של רפאל נדאל היו בחמש-עשרה שנה. בזכייה האחרונה היה בן 34, ובגיל הזה הוא ממשיך לשחק. כל 17 זכיותיו של נובאק ג'וקוביץ' היו בשתים-עשרה שנה. בזכייה האחרונה היה בן 33, ובגיל הזה הוא ממשיך לשחק. אחד מן החמישה הללו מוכרח להיות הטניסאי הטוב מכולם. דומה כי מישהו מן השלישייה ג'וקוביץ'-נדאל-פדרר ימצא עצמו ברשימת השלושה הטובים בכל הזמנים. הדבר תלוי מי מהם יזכה הכי הרבה פעמים בטורנירי גראנד סלאם בשעה ששלושתם יפרשו ממשחק. ברם, לקהל האוהדים אין סבלנות. הם רוצים תשובה עכשיו.

במפגשים בין פדרר ונדאל, ניצח האחרון יותר פעמים. גם בגמרים של טורנירי גראנד סלאם היתה ידו של נדאל על העליונה. מגרש הבית של פדרר הוא ו'ימבלדון. הוא זכה בטורניר הזה שמונה פעמים, אך שם הפסיד לנדאל. מגרש הבית של נדאל הוא רולאן גארוס. זהו מגרש חמר, וקשה יותר לשחק בו מאשר בסוגי מגרש אחרים. נדאל זכה בטורניר הזה שלוש-עשרה פעמים. כפי הנראה, זהו ההישג הספורטיבי הנעלה ביותר מאז החלו לכתוב את ההיסטוריה. מעולם פדרר לא גבר על נדאל במגרש הזה. כפי שאנו מכירים ממגרש הכדורגל, גול במשחק חוץ נחשב יותר מגול במשחק ביתי. כל אחד יעשה אפוא את חישוביו עד השנה הבאה, כשנדאל יהיה לשיאן הזכיות, ואז יצטרכו כולם לעבור לוויכוח אחר. לא נושא הוויכוח הינו החשוב, אלא עצם קיומו של הוויכוח.

הערה: בצעירותי שיחקתי טניס זוגות. הואיל ואני עושה כמיטב יכולתי כדי לנצח, התאבדתי על הכדורים כל הזמן וסבלתי בשל כך מפציעות מרובות. למען שלמות גופי הייתי מוכרח להתרחק מן המגרש לאלתר. ברבות השנים גם חדלתי לשחק כדורסל. כיום, אני שוחה לעומק בים סוער, ואם טיפוס נחשב למקצוע ספורט, אזי עודי מיטיב לטפס על עצים באופן שהצופים מכסים עיניהם מרוב פחד. דעו נא כי הניצחון על המוות הוא הניצחון החשוב מכולם. השאר הוא מותרות.

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.