מדוע בכלל שאשה תוכל לרוץ למרחקים ארוכים?

25/10/2020 ב- 17:31 | פורסם בהשוליים המתרחבים של קו אינסופי | סגור לתגובות על מדוע בכלל שאשה תוכל לרוץ למרחקים ארוכים?

בתחילת החודש רשמה לטסנבט גידיי מאתיופיה שיא עולמי חדש בריצת 5000 מטר. מטבען של תחרויות ריצה הוא שהזמן המהיר ביותר למרחק מסוים הינו זמני. כולם קורסים לנוכח שיא חדש, מדברים עליו בעיניים נרגשות עד שמגיע הלילה והן נעצמות. למחרת ייוולד יום חדש. אך בפעם הזאת, ביום המחר וגם לאחריו, המשיכו לדבר על השיא שלה ודיברו בזעם. השיא הקודם היה שייך לטירונש דיבאבה. היא קבעה אותו באוסלו. אני זוכר את ריצתה ולא הנחתי כי תעבורנה שתים-עשרה שנה עד שתימחק מספר השיאים. מאידך, הזועמים אינם חפצים למחוק אותו. הם מאשימים את גידיי בשותפות לקנוניה. נייקי ייצרה למענה נעליים קלות-משקל במיוחד, שעל חוקיותן עדיין מתווכחים. לפניה רצו מכתיבות קצב כדי לסייע לה לנפץ את השיא; והנורא מכול, לפי התיאור, היה סימן אור שנע על המסלול והציג לרצות אל עבר קו הסיום את שיא העולם הנוכחי כדי שתנסנה לחלוף על פניו.

להפתעתי, ביום המחר מצאתי כי גם אני חושב על השיא של דיבאבה, כפי שהרהרתי עליו בשנת 2008 בגלל הסמליות, כמובן. נורבגיה היא מולדתה של הרצה הטובה ביותר למרחקים ארוכים בכל הזמנים. ביום ההיסטורי ההוא שאלתי עצמי פתאום מדוע בכלל שאשה תוכל לרוץ למרחקים ארוכים. בעוד כולם עסוקים בלטסנבט גידיי מסיבות אחרות לגמרי, כהרגלי אני נדדתי אל השאלות שהותרתי בלי מענה. שאלות כאלה יש למכביר.

לטסנבט גידיי רצה 5000 מטר בזמן של 846 שניות. ג'ושוע צ'פטגאי, שיאן העולם לגברים, רץ את המרחק הזה בזמן של 755 שניות. פער האיכות ביניהם מסתכם ב-11 אחוזים בלבד. אין זה פער זניח, אך הפער הזה אינו צפוי בכלל, אם נידרש לתיאוריות שמלוות אותנו מעת לידתנו. אתם יודעים, אשת האדם חיה עשרות אלפי שנים במערות, בישלה ותפרה, ואילו הגברים יצאו למסעות ארוכים. הם רדפו אחר חיות הציד עד שהללו כבר היו מותשות ונפלו מרגליהן. או אז הגיעו הקדמונים ונעצו בגופן את חניתותיהם, ואת הבשר הובילו על כתפיהם לאורך ימים.

בני אדם שמוצאם באפריקה שולטים בענפי האתלטיקה. על האפרו-אמריקנים נאמר כי התבצעה באבותיהם ברירה אכזרית בזמן העבדות, שתוצאתה היא הישגים בלתי נתפשים במאוצים הקצרים. על תושבי הרמות במזרח אפריקה נאמר כי אבותיהם נבררו היטב לחיים בגובה רב ובסביבה דלת חמצן, והסתגלות זו מתבטאת בתוצאות מדהימות בריצות הארוכות. ניתן להניח שלא כמו הומו ספיאנס שיצא מאפריקה וחי אחר כך במערות, ילידי היבשת המשיכו לנדוד בסוואנה ואפשר כי גם נשותיהם הצטרפו לריצה אחר הטרף. על כן, נצטרך לענות על השאלה באמצעות רצות שמוצאן הוא אירופי מובהק. אחת מהן היא אינגריד כריסטיאנסן אשר תוצאתה הטובה ביותר למרחק 5000 מטר היא 877 שניות. הפער בינה לבין שיאנית העולם נוכחית הוא רק 3 אחוזים, ומכיוון שהתוצאה נקבעה בשנת 1986 וחל מאז שיפור כביר באופן התזונה של ספורטאים, בשיטות האימון שלהם, במשטח המסלול, וכפי שהוזכר, גם בסוליות הנעליים, הרי שהרצה הנורבגית אינה נופלת מן האתיופית בת זמננו.

אינגריד כריסטיאנסן היתה שיאנית העולם במשך שנים הרבה בריצת 5000 מטר, בריצת 10000 מטר, בריצת חצי מרתון ובריצת מרתון. נאמר בהגזמה כי כדור הארץ לא ידע אשה כמותה מעולם, ועובדה זו ודאי נכונה ביחס לדורות האחרונים. היא נורבגית מבחינה אתנית. קרי, עורה ושיערה בהירים. ניתן להסתפק בנתונים הללו כדי לשער שאימותיה הקדמוניות התקיימו מחוץ לאפריקה באלפי השנים האחרונות. בעידן הקרח אולי התאכסנו במערות החמימות. מכיוון שהברירה הטבעית היא מדויקת להפליא, ברי שלשוכנת מערות אין יתרון אדפטיבי ליכולת ריצה למרחקים ארוכים. האדפטציה הזו לא היתה נוצרת ומתהווה מכיוון שלא היה צורך בה. באותה מידה ניתן לדחות ספקולציה כי אינגריד כריסטיאנסן היא מוטנטית ייחודית. כישוריה לא באו לה בגלל מוטציה.

כיצד אפוא ניתן להסביר שאשה אירופאית מסוגלת לרוץ למרחקים ארוכים, ולמעשה לא נופלת מגבר אלא במעט? האם זהו תוצר לוואי? לזכר האנושי יש צמד פטמות למרות שאינו מיניק. האם הבנות נולדות גם כן חזקות, אך ורק מפני שהבנים מוכרחים להיוולד חזקים, והן נהנות מן ההפקר? יתכן, אך באותה מידה יתכן גם כן ששום אשה לא ישבה במערה וסרגה כובעי צמר, אלא שהיתה שותפה שווה לציד, וכל התיאוריות שמקומה של האשה בביתה, או במטבח, נבעו מתפישה של חתירה לאי-שוויון בין הזוויגים. התיאוריה קיבעה את האשה במקומה הלא נכון ואילו אינגריד כריסטיאנסן פרצה את הגבולות המלאכותיים ששמו לה.

אם כך, מדוע הנשים אינן משתוות לגברים בכישורים הפיסיים גם כשמסתן וקומתן דומות לאלה שלהם? ההסבר אינו מסובך: האנטומיה שלהן היא שונה בגלל הצורך להתעבר, לשאת עובר, ללדת אותו ולהיניק אותו. זאת אומרת, לנקבה יש יכולות נוספות שאין לזכרים בכלל. אם ישנו אי-שוויון בין הזוויגים, הרי שהוא נוטה לטובתה.

 

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: