מה שווה כל האנגלית הזו אם ו'ושינגטון איננה בידינו?

16/10/2020 ב- 15:21 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על מה שווה כל האנגלית הזו אם ו'ושינגטון איננה בידינו?

השבוע נזכרתי במאמרו האלמותי של שלמה בן עמי בעיתון 'הארץ', עת הסביר מדוע בני עדתו סוגדים לביבי נתניהו. לא בגלל כישורי מנהיגותו. בגלל האנגלית המצוחצחת שלו. גם אבי יששכרוף רמז דברים דומים. נזכרתי במאמר לאחר הודעתו של סם בן שטרית, יו"ר הפדרציה העולמית של יהדות מרוקו, כי הוסר שמו של אהוד ברק מספר הזהב של העדה. ומה חטאו? הבעת תמיכה בהפגנות נגד ראש הממשלה המכהן. כן, המכהן. כאילו יש לנו ראש ממשלה אחר.

ולמה שם הנאשם מבלפור עוד לא הוסר? כי ביבי היה בסיירת, למד באמריקה. זוהי התשובה הגנרית שהושמה בפי החמולה. תמיד אותו טיעון משונה. אהוד ברק היה מפקד סיירת מטכ"ל. הוא למד בסטנפורד, אחת האוניברסיטאות הטובות ביותר בעולם. הוא גם יודע לפרק שעונים ולהרכיבם מחדש. ובינינו לבין עצמנו: כמה אנשים אתם מכירים שמסוגלים לזאת? אבל ברק מדבר אנגלית במבטא של קיבוצניק, במבטא של הדמון המדומיין, במבטא של האויב שעימו לא עושים שלום. אבל אם היה מביע תמיכה במפגינים במבטא אמריקני יתכן ששמו עדיין היה חקוק באותו ספר זהב.

אל תנסו להסביר בקרית גת, שם צהלו לאחר הישמע הבשורה על טיהור ספר הזהב. אלברט איינשטיין אמר על אנשים כמונו שאיננו שפויים. כה הרבה פעמים סיפרתי כי כל ההסכמים שחתמו ממשלות קודמות עם הערבים היו שלום תמורת שלום, וביבי הוא היחידי שוויתר על שטחי מולדת, אבל האנשים בעיירות המוזרות של ישראל ממאנים לפקוח את העיניים. איך אוכל לצפות לתוצאה שונה?

חצי האי סיני איננו חלק מארץ-ישראל ההיסטורית. בהגדה לפסח מסופר כי עם ישראל יצא ממדבר סיני כדי להיכנס לארץ המובטחת. הוא לא נשאר בו והתפשט צפונה. הוא עזב אותו כדי לא לשוב אליו. מנחם בגין לא השיב אפוא שטחי מולדת בהסכם השלום עם מצרים.

עם ירדן הוסכם כי ישראל תקבע את גבולה המזרחי לפי הקו הבינלאומי. אל הקו הזה מפללים במחנה הימין מבוקר עד ליל כי תשתרע מדינת ישראל. זהו הקו הקדוש של המתנחלים. לפיכך, אי אפשר לערוג לקו הבינלאומי ובה בעת לטעון כי יצחק רבין כשל כשהחליט לעביר לירדנים שטחים שנכבשו ממזרח לו.

רצועת עזה איננה חלק מארץ-ישראל ההיסטורית. היא גם איננה חלק ממצרים ההיסטורית. הפלשתים ישבו בה. אנואר סאדאת לא רצה בה. יצחק רבין ניסה להעביר אותה לפלשתינים בהסכמה, ואילו אריאל שרון נפטר ממנה באופן חד-צדדי.

מבחינה היסטורית, חברון היא העיר החשובה ביותר ליהודים בארץ-ישראל אחרי ירושלים. זוהי עיר האבות. בנימין נתניהו מסר אותה תמורת הבטחה על הקרח של הארכי-טרוריסט יאסר ערפאת. לא שלום תמורת שלום. לא שטח תמורת שלום, כי אם שטח תמורת כלום ואפילו תמורת המשך פעולות איבה.

בהסכם הנורמליזציה עם איחוד האמירויות ויתר נתניהו על המתנה שדונלד טראמפ העניק לו ביד רחבה: סיפוח שטחים ביהודה ושומרון. אלה הם שטחי המולדת של עמנו, וביבי ויתר עליהם על דעת עצמו בלבד ומבלי להתייעץ עם אף אחד. זוהי נורמליזציה תמורת שטחי מולדת, אבל סם בן שטרית מהופנט מכדי לתפוש זאת. האנגלית של ביבי מהלכת עליו קסם. כל המרוקאים של פעם – מכושפים!

בינואר ההולך וקרב תתחיל להישמע אנגלית חדשה בו'ושינגטון. אנגלית עם טון אחר. זו שקיבלה פסל הוקרה מסם בן שטרית, מירי סיבוני, ודאי תשאל מה שווה האנגלית של ראש הממשלה אם הבית הלבן כבר לא בידינו, אם איננו מסוגלים לשלוט בקונגרס, ואם שרה לא יכולה לטוס עד שם עם כביסה מלוכלכת מישראל. הנגינה הישנה והלעומתית שוב תנעים זמירותיה באוזניו של נתניהו, וארבע השנים המטורללות שידענו תהיינה במהרה לזיכרון נשכח. הסדר והנורמליות ישובו לקדמת הבמה. אל הדבר הזה מפלל בנימין נתניהו. בדיוק ליום הזה הוא מצפה ומייחל.

כרגיל שוגים הפרשנים בהזיותיהם. הם משוכנעים כי ביבי מעדיף את טראמפ, שבלילות כבר נשמעות יללותיו; לועגים שהוא מזיל דמעות על הכר מרוב געגועים. אלה הן שטויות. ביבי רוצה את ג'ו ביידן בבית הלבן. הרי ביבי חפץ להמשיך ולהיות ראש ממשלה מכהן.

אמנם יש לביבי אנגלית משובחת והוא נואם מצוין. גם כבוד בשפע הוא נותן למי שרודף אחר הכבוד, וכמו בגין יודע הוא לשסות את המרוקאים בקיבוצים. אולם, ביבי מנצח בבחירות שוב ושוב כי הוא גם פורט על נימי החרדה שלנו, והוא מיטיב לנגן. ההנהגה הדמוקרטית תחזור לחזר אחר איראן, תגיע עימה לכל מיני סיכומים שלא יהיו לתועלת ישראל, וביבי ישוב להשמיע הרצאות בהיסטוריה לנשיא ארה"ב באמצע החדר הסגלגל, ויתנצח איתו כפי שרק הוא יודע ומסוגל, וכך ינצח. שוב ינצח. אל תקלו ראש במשבר המתמשך עם האיראנים. זהו סוד כוחו של נתניהו ומטה לחמו. לאף אחד אין סיכוי להביס אותו, או לערער מעט, בזירה הזאת.

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: