שתי גדות לנחל עמל

16/08/2020 ב- 10:36 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על שתי גדות לנחל עמל

כמי שנולד בתל-אביב וגר בה עד היום, אפשר כי לעולם לא אבין מה מונע מיוצאי מרוקו מן הפריפריה להתפייס עם האשכנזים, וכל שנותר הוא להציג דוגמאות. בשוק מיזוג האוויר בישראל שולטים שלושה מותגים. אלקטרה ותדיראן מיוצרים בארצנו ואילו טורנדו מיוצר בסין. הפטריוטים כביכול שקוראים בוגדים לשמאלנים רוכשים לביתם את מזגני טורנדו. כשביררתי עימם את סיבת הדבר נתברר כי הזכויות שמורות לפרזנטורית עם מראה אשכנזי. הם מזדהים איתה. שוו בנפשכם איזו מסעודה משדרות שמנסה לשווק להם מזגנים ודמיינו את התוצאה. אולם, מעניינת יותר הסיבה מדוע הם נמנעים מרכישת מזגני תדיראן. מורגן פרימן הוא הפרזנטור. אמנם הוא שחקן קולנוע בעל שם, אבל שחור. הלוחמים לכאורה בגזענות האשכנזית אינם יכולים להזדהות עם חזות כהה משלהם. אם מישהו תהה אי-פעם מדוע לא הוציאו בני עדת מרוקו ראש ממשלה מתוכם, הרי לכם התשובה. הם פוסלים את עצמם ושארי בשרם. שונאי המרוקאים הכי גדולים הם המרוקאים עצמם.

יש מי שמנצל לטובתו את השנאה העצמית שנטועה היטב בלבבות המרוקאים. אפיקו של נחל עמל הוא מלאכותי מראשיתו. גן השלושה על ברכותיו הנאות ועציו המוריקים לא נוצר מן הטבע. במימיו משייטים מיני דגים שהובאו מאגם טנגניקה ומאגם מלאו'י. הצמחייה אקזוטית גם כן. בעלי הבית היהודים שגרים באזור באו מצפון אפריקה ומגליציה. הגליציאנים הגיעו לשם קודם. הם ייסדו את קיבוץ ניר דוד, שינו את אפיק הנחל, והקימו את בתיהם על שתי גדותיו. המדינה קמה אחרי כן, ואל בית שאן המחודשת שלח דוד בן גוריון את עולי מרוקו. אם כל חטאת, יש אומרים.

במשך שנים הרבה טיפחו הקיבוצניקים את חלקת הנחל אצלם, ולבית שאנים לא היה אכפת. ומדוע שיהיה אכפת? האזור כולו משופע במים רבים בצד להט של כבשן. בינתיים נחקקו חוקים, ובינתיים גם התגבשה החלטה בקרב יוצאי מרוקו לממש את שלוש הכ"פים שלהם: כבוד, כסף וכוח. ההתנגשות שלהם ביתר הציבור הישראלי היא רוחבית, ולא רק מקומית. ברם, פרשת המריבה על מי הנחל הלא-חשוב הזה מעידה שמן ההתנגשות הזאת כל הצדדים יוצאים ניזוקים.

זכותם של הבית שאנים לרחוץ גם בקטע הנחל שחולף בקיבוץ. החוק הוא לצידם. התעקשותם לטבול את גופם דווקא שם, ולא בקצהו האחר של הנחל, נועדה להכעיס. מאידך, הקיבוצניקים סובלים עתה מן ההיתר שהעניקו לעצמם כאשר הסיטו את אפיק הנחל ממסלולו הטבעי. הם אינם יכולים להסיט כעת את בתיהם משתי גדותיו. העתקתם תעלה עשרות מיליוני שקלים. הם גם אינם מסוגלים להרשות שאלפי זרים ייכנסו לקיבוץ מדי יום ויפגעו בשלווה שהתרגלו אליה. לדידם, הבית שאנים אינם שכנים אהובים, ודאי לא מאחים רחוקים בקיבוצי אשכנז. לאמיתו של דבר, חלקם רואה בהם אנשים חסרי תרבות. הם לא מצטרפים לשירה בציבור של נעימות לכת רוסיות.

מן הפלונטר הזה יש מוצא, אם הצדדים מוכנים ברצינות להשכין שלום ביניהם. מכספי הקיבוץ ובמימון המדינה יש להקים בריכת ענק חינמית למען תושבי בית שאן ואנשי הקיבוצים, אם ירצו לשכשך רגליהם גם כן במימיה. העלות תהא נמוכה יותר מעקירת בתים מגדות הנחל. זאת ועוד, הקיבוץ יעקור את שעריו ולא יעקם אפו כשיופיעו מרוקאים במדשאותיו, ובלבד שהבית שאנים יכבדו את שכניהם ולא יעוטו עליהם, ושלא נדבר על הסתערות ממש. כפי שאף אחד אינו חפץ באורחים בלתי רצויים בחצר ביתו, כך הבית שאנים יצטרכו לוותר על כף הכוח. בפיתרון הזה יישמר כבודם וגם רווח כספי יהיה להם.

לסוגיה הזו יש אחיות נוספות ברחבי המדינה, וכמה מהן חשובות יותר. על קיבוץ כפר הנשיא יש לצור עד שיפרק את הסכר שבנה על גדת הירדן, ואת מפעל המים של עין גדי יש לשתק בהפגנות עקשניות עד שימצאו להם חברי הקיבוץ פרנסה משל עצמם. אין בעבודה כל בושה, כידוע. וכמי שגם גר בקיבוץ אוכל להעיד: הקומוניזם מעודד בטלנות ולכן נכשל.

ראו גם: האם הנוף מן המרפסת הוא קניין הנהנה מן הזכות לפרטיות?

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: