הפיצוץ בנמל ביירות יכשיר צידוק מוסרי להשמדת לבנון

06/08/2020 ב- 14:27 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על הפיצוץ בנמל ביירות יכשיר צידוק מוסרי להשמדת לבנון

לא אלאה את קוראיי בדוגמאות מן ההיסטוריה הדומות כל כך מבחינת סמיכות עיתוי המקרים למתרחש בין ישראל ולבנון בימים אלה. מפליא באמת את ההדיוטות כיצד כדבר הזה יכול לקרות חזור ושוב, אולם מי שמגלה בקיאות בדברי הימים ובהתנהגות בעלי-חיים, אל לו להשתומם. הרי עסקינן בבני אדם הן פה והן שם. דפוסי הפעילות האנושית אינם משתנים אלא במצומצם.

מזכ"ל חזבאללה איים לפגוע במאגר של תרכובת חנקתית בחיפה כדי לגרום להתפוצצות אדירה, וסופו שהתפוצצות מדהימה של תרכובת חנקתית התחוללה תחילה דווקא בבירת לבנון. חסן נסראללה גם איים לנקום את מותו של אחד מפעיליו בסוריה. נאמר בשבוע שעבר כי הורה להוציא לפועל פיגוע נגד חיילי צה"ל בגבול הצפון, וסופו לא רק בהתהפכות היוצרות באופן חד-פעמי, אלא באירוע כביר – כעין כוח עליון – שמעמיד בספק את כוחו הפוליטי לנקום עתה או בכלל.

מקובלת במחקר הטענה כי חזבאללה השתלט על ארץ הארזים תוך ניצול הטינה בין העדות המקומיות ותוך כדי כפייה לפעמים, ומן הטענה הזו רצוי להסתייג. אמנם החזבאללה בנה את כוחו בהדרגה, ואולי איש לא סבר לפני שלושים שנה כי הארגון יתעצם במידה שכזאת, אולם אפילו נחת על לבנון כבר בשעתו כשהוא בגודלו המפלצתי הנוכחי יכלה האוכלוסייה המקומית להתנגד. העובדה שלא התנגדה, אף אם לא כולם מקבלים את פניו בברכה, מבהירה למי שעדיין מסופק כי השנאה לישראל בצד הלהט הדתי גוברים על הכול. יותר משהלבנונים חשים מאוימים מפני חזבאללה, הם מפחדים מהציונים. עבר הדמים בין שני העמים אינו מתיר להם ברירה לאשליות אחרות. אין זה המקרה של מדינת ענק כמו מצרים אל מול ישראל, אלא המקרה המהופך: תא שטח של עשרת אלפים קמ"ר אל מול רבבות קני תותחים.

בכוחה של הארטילריה הישראלית להפוך את לבנון – ממנה הפליגו הפיניקים להקים מושבה בצפון אפריקה – לקרתגו של העידן המודרני. הרקטות של חזבאללה מזיקות הרבה פחות מן הפגזים, הן מבחינת הכמות והן מבחינת האיכות. חרף זאת, ובניגוד להיגיון, סומכים הלבנונים על הרקטות הללו ככלי הרתעה במקום על הסכם אי-לוחמה, למשל, שאותו יקשה על ישראל להפר.

והנה בא הפיצוץ בנמל ביירות והמחיש ללבנונים המופתעים כמה מסוכן המשחק באש. בזעיר אנפין לומדים הם כעת את מנת סבלם שתתגבר פי מאות כאשר יחליט חזבאללה ברצינות שוב להסתבך עם ישראל. מן ההרס שימיט עליהם צה"ל הם לא יוכלו להשתקם. עתה עליהם לחשב את רצונותיהם מחדש: להסתמך על כוחו של אללה ועל חזבאללה או להסתכן במנת מוות. אם יבחרו באפשרות השנייה, לא יוכלו מטרידנים בינלאומיים לטעון שללבנונים לא היתה יכולת לדעת מה עצום יהא החורבן. הנה להם ההזדמנות לטעום ממנו מעט.

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: