ההתייחסות אל גילוי האינדיאנים ואל גילויי העירום בימינו

02/08/2020 ב- 08:36 | פורסם בהמדור לשירות הציבור | סגור לתגובות על ההתייחסות אל גילוי האינדיאנים ואל גילויי העירום בימינו

אף פעם אינני מצליח להיגמל מן התפישה שהמכנה המשותף הרחב ביותר לבני אדם הוא לא נמוך מכדי שגם אותי יצרפו אליו. כולנו בני אדם מאותו המין, עם אותם כישורים שכליים ועם אותה נגישות קלה למידע, ומצופה היה שאף אם לא נהיה שווים זה לזה בידיעותינו, אזי בכל זאת נהיה זהים לגביהן בדרגה כלשהי, פחותה ככל שתהא. ובשיחות חולין עם זרים מוצא אני עצמי מפטפט על דברים של מה בכך – להבדיל מהרצאה לאוזניהם – מתוך ביטחון גמור שבני שיחי שותפים לאותו המידע, ופתאום מתברר שאין להם מושג, וכשחלקם מביעים גילויי ספק לנוכח המחזה, מיד אני מציג בפניהם מאמרים באנגלית מכתבי עת, בלי שום הכנה מראש, ולא רק שתצוגת זיכרוני למראי מקום מרתיעה אותם, אלא שיש מביניהם שלא קראו מעודם חומר מן הספרות המקצועית, והם כבר נבהלים ממני. האמינו לי, זוהי תחושת הזרות האיומה ביותר שניתן לחוות בחיים הללו.

ובתור ארוך לאן שהוא, מצטרף אני לשיחה בין בריות שאין להן ברירה אלא לדבר כדי לשכוח מן הזמן החולף באיטיות מרגיזה. כל אלה תומכים במופע העירום על פסל המנורה, ואני מפליג אחורה בזמן אל גילוי העולם החדש בימי קולומבוס. שש עיניים נפערות לפתע ואני ממשיך בדיבורי על מנת להזכיר לנוכחים הכבודים נשכחות מפורסמות. וככל שאני ממשיך, תוקף את כולם מין הלם שלא ניתן להסבירו, וכדי להציל משהו מזיכרונם, חיש קל אני פותח ספר אלקטרוני בטלפון האינטרנטי מאתר ארכיוני כלשהו ומבקש מהם להאזין לפסוקים הבאים. כל אלה מנסים להתרחק ממני ואין לאן. והרי כל אשר אביתי לעשות הוא לאשש באמצעות אסמכתות את אשר היה להם מובן מאליו.

כשאנו מדברים על גילוי אמריקה בימינו, שכולל גם את גילוי האינדיאנים, ראוי לזכור כי בזמן ההוא סבר כריסטופר קולומבוס כי התגלתה רק הדרך למזרח הרחוק. כך חשב עד סוף ימיו. מן הסיבה הזאת בלבד היה משוכנע כי הילידים הם בני אדם כמותו, קרי תושבי הודו. יתכן כי בנסיבות אחרות היתה נולדת הטענה שאולי הם יצורים מסוג אחר. בכל זאת, היו שונים מן האירופים בהרבה רבדים.

השוני העיקרי שנחשף לעיני הספרדים היה העירום שלהם. לדבר הזה לא ציפה איש. בעולם הישן נהוג להתלבש מימי קדם, וכדי להסביר מדוע נהגו כך כולם הומצא סיפור גן העדן. מן היום שגורשנו ממנו מכסים בני האדם את מערומיהם. מאז אכילת הפרי חדרה הדעת הזאת לכל הילודים האנושיים. ונשאלה אפוא השאלה מדוע מורגלים האינדיאנים להתנהג אחרת, וליתר דיוק: האם העירום שלהם נובע ממצב של תמימות שאפיין את האדם טרם פיתה הנחש את חוה או האם העירום נובע ממצב של אובדן תרבות מוחלט. דהיינו, בניגוד לנוצרים ששמרו דרך ארץ, הילידים הללו פרקו כל עול כנגד מצוות האל.

כל אחת מן התשובות חייבה התייחסות שונה כלפי האינדיאנים. אם בגין תמימותם הילדותית, כדרך פעוטות שטרם יודעים כי מוכרחים כל הזמן להתלבש, אב ואם מסתובבים עירומים ליד ילדיהם, הרי שאינם אשמים במעשה. דבר גן העדן טרם הגיע לאוזניהם ועוד לא נלמד. על כן, יש ללמד את האינדיאנים את הלכות העולם כפי שהורים אירופיים מלמדים את ילדיהם האהובים. ואם בגין מרי קדום איבדו אינדיאנים קשר לתרבות האנושית, הרי שלא מוכרחים להתייחס אליהם כפי שמצווה המוסר הנוצרי להתייחס אל אדם מאמין. מותר יהיה לשעבד אותם, כיוון שנותרו בני אדם רק מבחינה חיצונית, אך בפנים הם אויבי האל.

בנקודה הזו חלוקות הדעות גם כן לגבי חשפנותה של המפגינה בירושלים. אני רואה במעשה שלה טוהר ותום, מפני שדעתי היא כי לא בדרך הזאת נמגר אחת ולתמיד את נתניהו מחיינו. היא סבורה, כמובן, כי התרסה שכזאת יכולה לסייע. מנגד, רואים חברי התארגנות החבלה מ'לה פמיליה' את המעשה שלה כמרד נועז ומסוכן נגד הדת, התרבות והאנושות. לדידם, המפגינה המתפשטת ותומכיה עברו על ציווי התורה ובגין חטאם יוענשו כלל היהודים. על מנת שלא יחזור ויישנה המעשה שלה, הם תוקפים את המפגינים בעד שלטון החוק בטיעון שקודם לו שלטון ה'. במתקפתם הברוטאלית וחסרת הפשרות מנסים המחבלים הללו, אלמונים ככל שיהיו, לזרוע פחד ולהרתיע את הזולת כדי שיעשה בדיוק את אשר הם מצפים לו. כלומר, ביטול חופש הביטוי באשר הוא, ובמיוחד חירות מחשבה הבזה לערכים הדתיים. לשמחתי, ניסיונם הבלתי פוסק לחבל בזכות היסוד הדמוקרטית נתקל בסירוב עוצמתי מצד כלל המפגינים, שאינם חוששים מידם הרעה כפי שהם חרדים מן היום שבו תאבד הדמוקרטיה.

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: