הדרך הפשוטה לגידול תיקן דומינו בבית

18/07/2020 ב- 06:46 | פורסם במשפחתי וחיות אחרות | סגור לתגובות על הדרך הפשוטה לגידול תיקן דומינו בבית

מעולם לא העליתי בדעתי כי קיים בטבע יצור כה מעודן ורגיש כתיקן אזמרגד (Pseudoglomeris magnifica). כשם שצבעו המטאלי נוצץ כך קשה הוא לגידול ועוד יותר לריבוי. הדבר מפליא מפני שמין זה מפגין דאגה לצאצאיו ואיננו זונח אותם כשאר התיקנים. למעשה, הם נולדים חיים מבלי התיק החיצוני שפלוני עלול למעוך. חרף השגחת האם, מעט מהם שורדים, והמרגיז מכל שמלכתחילה מסתפקת השאננה בצאצאים אחדים תחת לקיים מצוות ה' לפרות ולרבות. כשהנימפות גדלות מתחוור שבנות אותו הגיל אינן מגיעות יחדיו לבגרות מינית. הזכרים מקדימים, הנקבות מתעכבות, ובינתיים בני זוג פוטנציאליים לכאורה מוצאים את מותם, ואני מוצא עצמי בחברת תיקניות זקנות ובתולות. יתר על כן, לא כולן מתענגות מאותו מזון, ולפעמים תנאי טמפרטורה ולחות זהים משפיעים על אחת אחרת מרעותה. אז מדוע טורחים להחזיקו? בגין חזותו הנאה ומפני שתיקן אזמרגד פעיל באור היום.

נשאלתי לא אחת כיצד חלפתי מעל המחסום הנפשי שמלפניו כולנו מורתעים. מבלי שליטה אשיב למען האמת, ואתוודה כי כטיפת מים זערורית נשאבתי אל גידול תיקנים אקזוטיים. מחד, אף אני נגעל לעיתים ממראה פתאומי של ג'וק. מאידך, ברי כי התיקן הדוחה ביותר הוא יצור מעניין לכשעצמו. אכן, כמה מהם מזיקים ומפיצי מחלות, אך חלקם מועילים לאדם ואם לאו, הרי הם אדישים לנוכחותנו ביקום. ההתבוננות במעשיהם תמיד משעשעת, ואם תנאי גידולם הינם נוחים, אזי אין מניעה לשכנם בטרריום שבסלון ביתכם להנאת הצופה המזדמן או האורחת הצווחת.

איך מתחילים, הנכם גם שואלים: בשולי משתלה עירונית אספתי נקבת תיקן חול מצרי (Polyphaga aegyptiaca) והסתקרנתי. חיטטתי היטב בסביבתה כדי לאתר עוד פרט ולא מצאתי. מכיוון שעסקינן בחרק ולא בפיל ניחשתי בליבי כי תתרבה במחיצתי. ואכן, דורות רבים גידלתי מאותה תיקנית פורייה. מכיוון שזהו מין מקומי, מותר לשחררו בטבע כאשר המלאי נהיה עצום, והוא נעשה כזה מפני שחלף זמן עד שהייתי בטוח ביכולתי להחזיקו לאורך זמן עם מספר פרטים מדולל. בכל ניסוי כזה התכוונתי להחזיק מושבה מצומצמת יותר מתוך ציפייה שתחזיק מעמד ותשגשג. צריך מזל בחיים, ובדיוק בתום הדילול הראשון מישהו הביא לי תיקני דומינו (Therea petiveriana). בחלוף שנים של השקעה למדנית נפטרתי מתיקני החול עד האחרון שבהם. והרי זהו לעג הגורל או שלאמת פנים אחרות: אף אני לא שיוויתי בנפשי כמה קל לגדל תיקן דומינו. ככל הידוע לי, זהו היצור האידיאלי ביותר לאחזקה בפינת החי הביתית.

תיקן דומינו חי בתערובת של שבבי קליפת קוקוס ועלי אלון יבשים. מכיוון שהצעירים לועסים אותם למחייתם יש להוסיף מהם מנה גדושה מדי כמה שבועות. הבוגרים חיים באותה ערבוביה. בעוד הצעירים מכל הגילאים מעדיפים להימצא בתוכה, הבוגרים מטיילים להנאתם על פניה או שמסתתרים תחת כסות העלווה החומה. הם אוכלים פירות קלופים ומזון יבש לדגים, והצעירים מצטרפים לארוחתם בלי בושה. בבגרותם חיים הם כמה שבועות בלבד, ובזמן הזה מטילים ביצים לרוב. הקטנטנים שבוקעים לאחר זמן הם זריזים להפליא ואחר כך נעשים מגושמים ובקושי רב דוחקים עצמם ממקום למקום. בדרך כלל, הם משתתקים במקומם כשמפריעים למנוחתם. כעבור מספר חודשים הם מתגלגלים בפעם הסופית ולובשים כסות שחורה עם נקודות לבנות. יש הרואים בה דמיון לאבני דומינו. ככל הנראה, דוגמה זו משמשת אותם להגנה.

על מטבע של 10 שקלים מונח תיק שעל שמו קרוי התיקן. סמוך לו נראות נמפות בגילאים שונים.

פתחי האוורור בטרריום של התיקנים מוכרחים שיהיו מכוסים ברשת מיקרונית, שאם לא כן יגיעו לשם במהרה אורחים בלתי קרואים. אין זאת אומרת שבלתי אפשרי לגדל יחד עם תיקני דומינו גם יצורים אחרים, אך אלה צריכים להועיל, כמו קפזנבאים למשל. מטחביות למיניהן יש להימנע כיוון שהן מחבבות לחות גבוהה יותר, ובלחות שכזאת הן נוהגות לפצח את מעטה הביצים כדי לזלול את תוכנן. ואם הלחות נמוכה מדי נחלשות הטחביות ואז נוגסים התיקנים בגופן וממיתים אותן.

יש להישמר מאד כאשר פותחים את הטרריום כדי להוסיף תערובת חדשה או לסלק מעט מן הישנה. חשוב לדעת כי מינים רבים של תיקנים מסוגלים לטפס בקלות על זכוכית, אם כי לא כולם, ואחדים מהם קלי תנועה כל כך עד שייעלמו מעיניכם במהלך המצמוץ הבא. הסיכוי למוצאם מחדש, חבויים בסדק זעיר בחדר המרוהט, הוא קלוש, והם צפויים לגווע בלא טיפול מסור. על כן, פתיחת הטרריום תיעשה בזהירות מרובה. אף אחד איננו רוצה שהתיקנים האהובים שלו ימותו בבטן ריקה.

הבוגרים פעילים מאד ועסוקים מרבית היממה במשחקי חברה מגוונים. הם מעפילים על הענפים במרדף בלתי פוסק זה אחר זה, וכאשר האחד משיג את השני, מיד מחליט הלז לרדוף אחרי רודפו וזה נמלט היישר קדימה, או בוחר להסתתר בצדו האחר של הענף. לעיתים, מכל הכיוונים מתנהל מרדף קבוצתי, ומכיוון שרבים עסוקים בזאת, הם מפספסים את יעדם בצורה משונה. הרודפים חולפים על פני גופו של הנרדף, וכעבור סנטימטרים אחדים ישימו לב לדבר, ותיכף ישנו את כיוונם ויחזרו אל מי שרצו לרודפו, אך הוא כבר נעלם. או אז אחד מהם ימצא עצמו בתפקיד הנרדף כאשר החבורה כולה בעקבותיו. תיקני דומינו הם יצורים מלהיבים מאד, וצפייה ממושכת בפעילותם מסבה קורת רוח שכמעט לא ניתן להשיגה בימינו במחוזות אחרים. לפיכך, תיקן זה מומלץ ביותר לגידול ביתי, מה גם שאינו נזקק כמעט למאומה כדי להתקיים.

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: