אם לסבתא היו כנפיים

22/06/2020 ב- 04:11 | פורסם בהשוליים המתרחבים של קו אינסופי | סגור לתגובות על אם לסבתא היו כנפיים

החיים גדושים בהחמצות אבסורדיות. בשנה שעברה ביקרתי בחנות גדולה לכלי בית. בחור ושמו דקל ניגש למחסן כדי להביא צנצנת הרמטית שנעדרה מהמדף והשתהה יותר מדי. הלכתי לחפש אותו, קורא אליו ומסוקרן לאן נעלם. לא חלף שבוע ודקל אחר התנדף מגינה ציבורית שאני נוהג לחלוף לידה. היכן שעמד נותר עמוד של אוויר. התעניינתי במותו ונאמר כי היה נגוע בזחלי חיפושית מזיקה. היכן קוברים בני אדם הכול יודעים. לא במקרה שלו. גנני העירייה הסירוהו מתחת לפני הקרקע. אם היו מקדימים במלאכתם אפשר שלא הייתי נאלץ לחכות ולחכות לדקל שאותו בלעה האדמה. הדקלים מורגלים להיעלם. זהו טבעם.

מערכת השמע בביתי תוכנתה להשמיע קבצים לפי סדר האלפבית הלועזי של יוצריהם. רגע לפני ששמעתי את הדיווח ברדיו על קריסת הלבניה במפרץ חיפה, הרהרתי על לבבות דקל שכה ערבים לחכי. פיל קולינס שר לו אז את Two Hearts. עוד לא הספקתי למצמץ וכבר התחלפו הרהוריי. מי יבין ללב אנוש? הדימויים שלי מסוגלים להיות עזים מבלי שליטה. מיד חשבתי על האלבום Animals של פינק פלויד ובהתחלה לא הבנתי מדוע. קמתי ובדקתי מתי יגיע תורו להישמע. מכיוון שלא ציפיתי לו בכיליון אוזניים תהיתי בליבי מאין צץ פתאום. בשעה שפסעתי ליד הגינה מן המערכה הראשונה מצאתי את התשובה. האקדח ירה מוקדם.

חיי שזורים בפספוסים. עד שמאפסים כוונות מתקדמים למטרה הבאה. הפעם הזאת זיהיתי צליפה מדויקת בתוך הערבוביה. לאחרונה שמענו סיפורים על חזירים שמשוטטים בחיפה. לביטוי "אם לסבתא היו גלגלים" יש מקביל באנגלית שנקרא "אם חזירים היו עפים". מפרץ חיפה מזכיר לרבים את תחנת הכוח באטרסי בלונדון כסמל לאזור מתועש. בעטיפת האלבום Animals היא מופיעה כשממעל מעופף לו חזיר. מה גם שהאזנתי למוסיקה כשנזכרתי באלבום הזה. הנה לכם כיצד מתחברים הגלגלים במוחו של פרימט. אז היכן היא ההחמצה האבסורדית?

בחלוף שבוע הגיע תורו של Animals. בימים הללו הספקתי לקרוא כל אשר צריך לדעת על לבבות חזירים שמושתלים בבני אנוש, ובעודי מאזין לו קראתי מחדש כיצד עוצבה העטיפה הנודעת. על פי התוכנית, הבלון של החזיר המעופף אמור היה להתרומם מעל תחנת הכוח, וכדי שלא יימלט לעננים המיוערים וייעלם לו שם התייצב צלף עם רובהו. אולם, השיגור נדחה ביממה ואיש לא טרח לקרוא לצלף למחרת. קרה אשר רצו שלא יקרה, החוט ניתק והבלון נסחף הרחק-הרחק ברוח. כשחלף בגובה שלושים אלף רגל ליד מטוסי נוסעים הוחלט לשתק את נמלי התעופה בבירת אנגליה עד אשר נחת בחווה כפרית, ומי ידע לספר אם ביקש להצטרף לאחיו ואחיותיו בשר ודם.

החזיר הוחזר לתחנת הכוח והצלף הוזעק שנית, אך לא היה בו צורך. בפעם הזאת פעלה התוכנית כשורה למעט עובדה לונדונית נפוצה. השמיים נראו משעממים מדי. על כן, בוצעה עריכה בתמונה כדי שיופיע בה רקיע מעניין יותר, והודות לו נהייתה לאחת המפורסמות בתולדות התרבות המודרנית.

עתה, אני נשבע שהלכתי לקנות צנצנת. לעיתים, בגלל עודף פרטים עלול סיפור יפה לאבד מאמינותו כליל. יש פעמים שאני שואל עצמי בדברי עם הזולת האם להשמיט דבר כלשהו שקרה במציאות כדי שלא יפקפק פתאום ביריעה כולה, וזה מעצבן אותי. הנה, הגיעה העת לירות כדור אחרון ובן השיח כבר מצפה למחסנית ריקה. בחיינו הארוכים מתחוללות חוויות מושלמות ארוכות טווח, ורק מחמת יכולת הזיכרון הפגומה ישנן בריות שאינן נותנות עליהן את הדעת ומחמיצות אותן. ובכן, קוראיי, הנכם יודעים ודאי כי לביטוי האנגלי "אם חזירים היו עפים" יש מקביל נוסף בעברית: "אם כך וכך, אז אני צנצנת".

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: