פילוסופיה בגרוש: 332-338

10/06/2020 ב- 02:28 | פורסם בפילוסופיה בגרוש | סגור לתגובות על פילוסופיה בגרוש: 332-338

הלקט הארבעים וששה של דברים חשובים, חשובים פחות ובלתי חשובים, שאספתי במשך השנים:

332. קארל ה-14 מלך שבדיה היה צרפתי מלידה בכל רמ"ח איבריו הזעירים עת יצא מרחם אמו. שמו היה בכלל ז'אן ברנדוט והוא עלה לגדולה בעת המהפכה הצרפתית כשרתם את כישוריו הצבאיים להפלת המלוכה שנואת נפשו. שנים אחרי כן, כשהתברר כי למלך קארל ה-13 לא יקום יורש הוצעה לברנדוט המלוכה מפני שנזקפה לזכותו התייחסות נאותה לשבויים שבדיים בעת מלחמות נפוליאון, וגם מסיבה פרקטית יותר: שבדיה היתה מסוכסכת עם רוסיה ונזקקה למנהיג עם ניסיון קרבי מפואר. לאחר מותו, כך מסופר, נמצאה על גופתו כתובת הקעקע "Mort aux rois" (מוות למלכים), מזכרת מימי המהפכה.

333. בשני מקרים נפרדים, Lester Vern Alldredge ו-James O'keefe, טייסי המפציץ B-29 במלחמת העולם השנייה, הורו למקלענים להפיל מטוס יפני הנמצא לנגד עיניהם. כשעמדו לכלות את הקליעים על האויבים התברר כי כתם האור בשמיים האפלים הוא כוכב נוגה.

334. ארגון לחקר הסביבה מפולין בשם אקולוג'יק חיבר מכשיר GPS לחסידה לבנה בשנת 2017 על מנת לעקוב אחר הרגלי הנדידה שלה. בחלוף מסע בן 6000 קילומטרים נעלמו עקבותיה, כשהמיקום האחרון ממנו נשלח דיווח היה במזרח סודן. איש לא ידע מה עלה בגורלה עד שיום אחד הגיע חשבון טלפון מנופח בסך 2700 דולרים. הפולנים היו המומים וסברו כי מדובר בשגגה, אלא שהתברר להם, לאחר חקירה קצרה, כי אי-שם איתר פלוני את מכשיר המעקב אצל החסידה, נטל את כרטיס ה-sim והשתמש בו לצרכיו הפרטיים בטלפון שלו.

335. ב-11 באוגוסט 1984, בזמן המרוץ לבחירתו מחדש, התכונן רונלד רייגן לקראת התכנית השבועית שלו ברדיו הציבורי. במהלך בדיקת הקול שנשמעה לפני השידור, כך דיבר: "ידידיי האמריקנים, אני שמח לספר לכם היום שחתמתי על חקיקה שתוציא את רוסיה אל מחוץ לחוק לנצח. אנחנו מתחילים להפציץ בתוך חמש דקות". בגין דברים אלה, הצבא הסובייטי במזרח הרחוק הועמד בכוננות בת חצי שעה. טאס, סוכנות הידיעות הרשמית של ברה"מ, הוקיעה את ההלצה: אנחנו מגנים את ההתקפה חסרת התקדים והעוינת של נשיא ארה"ב. התנהגות מסוג זה אינה עולה בקנה אחד עם האחריות הגדולה של ראשי המדינות הגרעיניות לגורלות העמים שלהם והאנושות.

336. המגע האירופי לא המציא את הגלגל באמריקה. בחפירות ארכיאולוגיות שנערכו בה נמצאו צעצועי ילדים שעשו שימוש בגלגל, כגון כלב קטן שהובל על גלגלים, אך הילידים לא העתיקו את רעיון הגלגל מן הצעצועים לשימושים מעשיים. לפי נימוקי החוקרים, המכשול העיקרי בפיתוח השיטה בתקופה הפרה-קולומביאנית היה היעדרן של בהמות מבויתות שיכולות היו למשוך עגלות אשר להן גלגלים. המין הקרוב ביותר לבקר שנמצא באמריקה הוא הביזון האמריקני, אשר קשה לביות. אמנם סוסים היו קיימים עד לפני 12 אלף שנה באמריקה, אך כולם נכחדו. החיה הגדולה היחידה שבויתה בחצי הכדור המערבי היא הלמה, וזו אינה מתאימה מבחינה פיסית למשיכת עגלה עם גלגלים.

337. המילה דת מוזכרת במגילת אסתר, ואכן יש לה קשר לפרסים. המילה נתון, שמשמעה מה שניתן, קרויה דאתה בפרסית עתיקה. מקור המילה בשורש הודו-אירופי הנמצא במילה היוונית דורון ובמילה הלטינית donation (תרומה). מה שניתן על ידי האל נחשב לחוק, ולכן המשמעות הנוספת של המילה data בפרסית עתיקה בהקשר זה היא חוק האל.

338. בשנת 1964 בהיותו סטודנט, דגם Donald Rusk Currey עצי אורן מהמין Pinus longaeva במזרח נבדה שבארה"ב. על מנת לקבוע את גילם הוא קדח לתוכם כדי לשלוף את הליבה. בהגיעו לעץ ה-114 נשבר המקדח. מקדח מסוגו היה כמעט בלתי ניתן להשגה. על כן, ביקש היתר מרשות היערות לכרות את העץ, ואז התברר, לאחר ספירת הטבעות, כי האורן הכרות היה האורגניזם החי העתיק ביותר בעולם כולו. גילו נאמד ב-5000 שנה.

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.