פילוסופיה בגרוש: 324-331

03/03/2020 ב- 06:21 | פורסם בפילוסופיה בגרוש | סגור לתגובות על פילוסופיה בגרוש: 324-331

הלקט הארבעים וחמישה של דברים חשובים, חשובים פחות ובלתי חשובים, שאספתי במשך השנים:

324. רעמסס ה-2 נחשב כמי שהיה פרעה ששלט במצרים בימי יציאת בני ישראל. גופתו החנוטה התגלתה בעמק המלכים ואופסנה בקהיר. בשנת 1974 הבחינו כי מצבה הולך ומידרדר וכי היא נרקבת. הוחלט לשולחה לצרפת לשם בחינה בעיני מומחים. לרעמסס הונפק דרכון מצרי כדין ותחת מקצועו נרשם "מלך". בנמל התעופה של פאריס אף התקבל בכבוד השמור למלכים לרבות מסדר צבאי. המדענים מצאו שהתפתחה פטריה על המומיה ואחרי שהסירוה הוטס רעמסס בחזרה למולדתו, שמא בפעם הזו למנוחת עולמים.

325. הקופים נוהגים לחטט בלי הרף בשערות חבריהם ללהקה כדי לפלות טפילים מגופם. בעבר שלטה סברה אחרת: נקבוביות העור של הקופים מפיקות מלח והוא נשאר מוטל בצורת גבישים קטנים על העור ואחר גבישים אלה תרות החיות ובולעות אותם.

326. כשהגיע ג'יימס קוק לאוסטרליה הבחין בחיה שמעולם לא ראה כמותה. ג'ון גור הצטווה לירות בה, וכאשר שאלו את ילידי היבשת לשמה רשם סידני פרקינסון את אשר שמע: קנגורו. האבוריג'ינים הללו השתייכו לשבט גואוגו יימידהיר ובשפתם גנגורו פירושו "המנתר על ארבע רגליים". אולם בניגוד לפולינזים, שפות האבוריג'ינים שונות מאד משבט לשבט. את זאת לא ידעו האנגלים שהגיעו אחר כך לאוסטרליה ופגשו את בני הגווייגל. בכל פעם ששאלו לשמה של חיה כלשהי ענו האבוריג'ינים בהתלהבות: "קנגורו, קנגורו", אפילו אם זו היתה עז על הספינה. למעשה, את השם קנגורו הם שמעו לראשונה מפי אותם אנגלים, והיו משוכנעים כי כך קרויות בשפה הזרה כל החיות הגדולות. לפי לשונם, היצור נקרא פאטאגוראנג, ואם קוק היה פוגש אותם במסעו הראשון, קרוב לוודאי כי כך היו קוראים לו היום במקום קנגורו.

327. קווינטילינוס מספר כי כשהצהירה פאביה, אשת דולאבלה, שהיא בת שלושים, העיר קיקרו: כנים דבריה, שכן שמעתים מפיה במשך עשרים השנים האחרונות.

328. כאשר חשדו המצרים כי מרדכי לוק שייעדוהו לרגל בישראל עומד לוותר על זאת, הם חטפוהו בבירת איטליה והכניסו אותו למזוודה דיפלומטית, שאין רשאים לבודקה, במטרה לשגרו בדרך זו לקהיר. ערנותו של סבל בנמל התעופה אשר שמע קולות אדם הבוקעים מתוכה, חשפה את דבר החטיפה. כפרפרזה על הכריזה "הטיסה הבאה יוצאת ל…", נהגו תושבי רומא חומדי הלצון לטלפן אל שגרירות מצרים בעיר ולשאול מתי יוצאת המזוודה הבאה לקהיר.

329. ב-15 בפברואר 1846 פרסם The Journal des Débats ידיעה בזו הלשון: "בית המשפט (Court of Assize of Tarbes) הורה להוציא להורג ב-12 בפברואר את ז'אן מארי דובארי (Jean Marie Dubarry). אחד מאבותיו בעל אותו השם הוצא להורג בדיוק מאה שנים קודם לכן, ב-12 בפברואר 1746, בגין אותו פשע".

330. שש-עשרה שנה נמשכה בניית הכיפה של סנטה מריה דל פיורה בפירנצה בניצוחו של פיליפו ברונלסקי, והיתה מאז לאחת מן הקתדרלות הנודעות ביותר בעולם. ההישג החלוצי שלו היה בנייתה ללא תמיכה של פיגומים. משום כך נרתעו הבריות מלהימצא תחתיה. ברונלסקי המאוכזב היה אובד עצות עד שהשכיל להציב את שולחן העבודה שלו מתחת לכיפה וקיבל שם את מבקריו. אם אין סכנה עבורי, אמר, לאיש לא יהא מסוכן. בצעדים זהירים ואיטיים, מלווים במבטים הססניים למעלה, החלו מעטים ונועזים לשים את מבטחם בשיטותיו ההנדסיות החדשות, עד שבא הבוקר והקתדרלה התמלאה אדם.

331. פידל קסטרו, מנהיג קובה, היה חובב צלילה מושבע. ה-CIA ביקש לנצל את חולשתו הגדולה אל הים כדי להתנקש בחייו. התוכנית הסודית כללה רכישת כמות רבה של צדפות מרהיבות-עין, מילוי תוכנן בחומר נפץ והצנחתן באישון לילה במימי האי. לכשיתפתה קסטרו לגעת בצדפה הממולכדת הוא ייהרג בו במקום. לבסוף, לא יצא הדבר אל הפועל מפני שעל הפרק נטוותה תכנית גרנדיוזית עוד יותר להמיתו – בעינויים: להעניק לו במתנה חליפת צלילה משוחה בחומר כימי שיגרום ללובשה מחלת עור קשה שאין לה מרפא.

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.