האם הטכנולוגיה האנושית כפופה ללחצים אבולוציוניים?

16/02/2020 ב- 04:48 | פורסם בהספרייה המדעית | סגור לתגובות על האם הטכנולוגיה האנושית כפופה ללחצים אבולוציוניים?

בשנת 1908 ציין הפילוסוף הצרפתי אמיל-אוגוסט שארטייה ברשימותיו כי ברור שספינה הבנויה באופן רע תטבע למצולות במהרה ולא יעתיקו את מאפייניה בבניית הספינה הבאה. לפיכך, הים עצמו הוא המעצב האמיתי של הספינות, בורר את המתאימות ביותר לשיט והורס את הגרועות. במילים אחרות, הברירה הטבעית מסייעת לבנות את כלי השיט המותאם ביותר לסביבתו.

חלפו יותר משישים שנה אחרי כן עד שהתפתח דיון של ממש בקהילה המדעית, האם ההתפתחות התרבותית מסתמכת אף היא על עקרון הברירה הטבעית. כמה חוקרים סברו כי דבר שכזה הוא בלתי אפשרי מפני שאורחי ההתנהגות של בני אדם הם בלתי צפויים וכפופים לקו ההיסטורי כגון פריצות דרך פתאומיות, תגליות מרעישות ורגעי אאוריקה. לדבריהם, תכונות תרבויות משתנות רק בתגובה לכוחות תרבותיים. אולם הם טעו. התברר כי אם תוצאותיה של תכונה תרבותית הן סוגיה של חיים ומוות יפעלו עליה כוחות האבולוציה. במילים אחרות, מאפיינים תרבותיים המשפיעים על הישרדות מתפתחים בקצב שונה מאשר מאפיינים תרבותיים אחרים אשר להם אין זיקה להישרדות. מדוע? מפני שכוחות הטבע וכוחות תרבותיים השונים מהם בתכלית, ודאי כאלה שאינם אדפטיביים, לא בהכרח פועלים באותו האופן.

צמד חוקרים החליט אפוא לבחון את השינויים בתולדות עיצובה של סירת קאנו מ-11 תרבויות פולינזיות, החל מן ההתיישבות הראשונית באיי האוקיינוס השקט מלפני כ-3000 שנים ועד שהתגלו גם על ידי הספנים האירופיים. במלאכתם קטלגו 96 תכונות תפקודיות ו-38 תכונות קישוטיות. תכונה תפקודית, כגון החיבור של הקורה הצדדית הבולטת מצד הסירה כדי לייצבה בטלטלת הים, משפיעה במישרין על עמידות הסירה ובעקיפין על סיכויי ההצלחה בדיג או סיכויי ההישרדות במהלך לוחמה או נדידה. ואילו תכונה קישוטית, כגון אלמנטים סמליים וגילופים דקורטיביים, אינה תורמת ליעילות ההפלגה בסירה וכל מטרתה לשמש לנוי. ברי אם כך כי תכונות תפקודיות שיכולות לספק יתרון הישרדותי בסביבה צריכות להשתנות בשיעור שונה מאשר תכונות קישוטיות.

ואכן, הניתוח הסטטיסטי הראה כי התכונות התפקודיות השתנו לאט יותר מאשר תכונות קישוטיות. הן היו תחת לחץ של ברירה טבעית שניכשה עיצובים חדשים אשר פגעו בהצלחת הדיג, בבטיחות של שוכני הסירות ובהצלחת ההתיישבות באיים נוספים, ממש כמו גנים מועילים שמתקבעים על ידי כוחות אבולוציוניים.

יוצא אפוא כי אם התרבות האנושית כפופה אף היא במידת מה לכוחות האבולוציה בדומה לגנים, הרי שתרבויות בלתי יציבות עלולות לעמוד בפני הכחדה או אפילו הציביליזציה כולה תנופה על ידי ברירה טבעית, בדיוק כמו עיצוב רע של קאנו, אלא אם תאמץ טכנולוגיות שהן ברות קיימא בטווח הארוך.

לקריאה נוספת:

Canoes of Oceania by Alfred Haddon & James Hornell. 1975

Patrick Kirch .2004. Archaeology of the Polynesian Islands, in International Encyclopedia of the Social & Behavioral Sciences: 10987-10990

Deborah Rogers & Paul Ehrlich. 2008. Natural selection and rates of cultural change. Proceedings of the National Academy of Sciences Vol. 105, No. 9: 3416-3420

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.