מערב-אפריקנים הם צאצאי זיווג של קוף אדם עם הומו ספיאנס

14/02/2020 ב- 16:20 | פורסם בהספרייה המדעית | סגור לתגובות על מערב-אפריקנים הם צאצאי זיווג של קוף אדם עם הומו ספיאנס
תגים:

המחקרים בגנטיקה אנושית ממשיכים לחשוף את מוצא האדם בכל תקופה שהיא, ודווקא בזמנים שהתקינות הפוליטית קנתה לה שליטה. כך התברר באופן סופי ומוחלט כי יהודי תימן הם ערבים שהצטרפו אל עם ישראל רק לאחר ימי הבית השני. אף אחד מאבותיהם לא היה בארץ-ישראל יום אחד בחייו. כמובן, מאז ועד ימינו הם יהודים ככולם. מה גם שהשאר נושאים בגופם שרידים בלבד מן המטען התורשתי של בני ישראל עקב התבוללות מרצון ובכפייה בגויים.

אבוריג'ינים באוסטרליה ושבטי ילידים בגינאה החדשה, כך נתגלה לפני זמן, נושאים מקצת דנ"א של האדם הדניסובי; ולא מכבר נודע – בניגוד למסופר עד כה – כי גם בני יבשת אפריקה חולקים כיתר האנושות את מקצת הגנים הניאנדרתליים. איך כדבר הזה קרה? אפשרות אחת ובלתי מקובלת היא שמוצא האדם הניאנדרתלי הינו באפריקה ומשם נדד לאירואסיה. רק בה התגלו מאובניו. אפשרות שניה וקלושה היא שמספר קבוצות של אדם ניאנדרתלי נדדו מאירואסיה לאפריקה. אפשרות שלישית הינה הסבירה ביותר: אוכלוסיות הומו ספיאנס שבין אבותיו נכללו גם ניאנדרתלים נדדו לאפריקה והזדווגו עם המקומיים לפני רבבות שנים. מכיוון ששלושת המינים משתייכים לסוג הומו נרעש העולם, אך לא יתר על המידה.

עתה נחשף הדבר שרבים לא פיללו לו. קוף אדם הומיניני, לפי השערה מרחיקת לכת, שהתקיים כמעט כל משך מיליון השנים האחרונות וכבר נכחד, הותיר זכר בל יימחה. לפני 50 אלף שנה הזדווג עם הומו ספיאנס וצאצאיו חיים עדיין במערב אפריקה. זהו מין רפאים שלא הותיר מאובנים או שהם טרם התגלו. הדנ"א שלו לא אותר אצל בני אדם מחוץ ליבשת זו וגם לא בגנומים של הדניסובים והניאנדרתלים. עם זאת, אין בידינו גנום מלא של הומו ארקטוס (המין שממנו השתלשל הומו ספיאנס לפני 300 אלף שנה). האם אוכלוסיה מבודדת שלו פגשה את אבות המערב-אפריקנים והזדווגה עימם? באפריקה נמצאו מאובניו מזמנים רחוקים יותר, שלא כמו באסיה.

לממצא הזה בהגדרתו הרחבה, אם יתקבע כאמיתי, שתי השלכות חמורות: האחת, מערב-אפריקנים, אם כי לא כולם, שונים בזעיר אנפין מיתר בני האדם. אחד מאבותיהם הרבים היה הומינין שאיננו אדם. כמובן, להומינין זה אין קשר לקופי האדם שחיים כיום. הם אינם הומינינים ואבותיהם התפצלו מן השושלת האנושית לפני שמונה מיליון שנה לפחות. אולם, הגזענות והבורות חד-הן. כבר נוכחנו לדעת מה מסוגלים לעולל למי שנחשב תת-אדם. השנייה, מוצאים אנו בטבע וללא התערבות האדם, פירות זיווגים של שני מינים נבדלים העשויים להיות פוריים, אך לגבי פרי זיווג של שני סוגים נבדלים קיימת מחלוקת. הסיווג המדעי יצטרך לעבור עוד מהפכה.

ראוי לציין כי בניגריה נמצאה גולגולת המכונה Iwo Eleru השייכת לפרט שחי לפני 11200 שנה. יתכן כי יש לה זיקה למין הרפאים המדובר. היא נראית כצורת ביניים של הומו ספיאנס והומו ארקטוס. אם יהא אפשרי לחלץ ממנה דנ"א, אולי נוכל להתחקות טוב יותר אחר המין שהוליד צאצאים לבני אדם במערב אפריקה.

לקריאה נוספת:

Arun Durvasula & Sriram Sankararaman. 2020. Recovering signals of ghost archaic introgression in African populations. Science Advances, Vol. 6, No. 7

Lu Chen, Aaron Wolf, Wenqing Fu, Liming Li & Joshua Akey. 2020. Identifying and Interpreting Apparent Neanderthal Ancestry in African Individuals. Cell

ראו גם: כל המאמרים בקטגוריה אבולוציה של האדם

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.