פילוסופיה בגרוש: 316-323

09/02/2020 ב- 07:33 | פורסם בפילוסופיה בגרוש | סגור לתגובות על פילוסופיה בגרוש: 316-323

הלקט הארבעים וארבעה של דברים חשובים, חשובים פחות ובלתי חשובים, שאספתי במשך השנים:

316. היריבות העסקית בין צ'ק פוינט לפאלו אלטו נטו'ורקס התגבהה לשיאים חדשים במרץ 2013. שתי אלה הן חברות אבטחת מידע הפועלות בשוק חומות האש הארגוניות. כאשר חברת הייעוץ גרטנר דירגה את פאלו אלטו במקום הראשון מבחינת חדשנות טכנולוגית, הופיע שלט עבור הנוסעים בנתיבי איילון, סמוך למטה צ'ק פוינט: "זה עתה עברתם את צ'ק פוינט. גם אנחנו".

317. חוק שהונהג בשנת 1307 מבטיח כי ראשו של כל לווייתן מת שנמצא על החוף הבריטי הופך להיות רכושו של המלך ואילו הזנב שייך למלכה – אם היא צריכה את העצמות עבור המחוך שלה.

318. הביטוי האנגלי 'לתת לחתול לצאת מהשק' משמעו לאפשר לאמת להיראות. מקורו בחפץ הקרוי "חתול בעל תשעה זנבות" (Cat o' nine tails) שבו היו מלקים בצי הבריטי את העוברים על החוק. לשוט הזה, שכוסה בתוך שק, יש תשעה גדילים, ועקבות השימוש בו הותירו שריטות כשל חתול על העור. כך הציגה עצמה האמת. בעברית נוהגים לומר 'יצא המרצע מן השק' על מישהו שהתגלו במקרה כוונותיו האמיתיות שאותן טשטש עד כה. המרצע הוא כלי בעל חוד, ומשום זאת הוא מחורר לפעמים את השק שמכיל אותו. כמו האמת, אפוא, מטבעו להיחשף. בתקופת המקרא עשו באמצעותו חור באוזן לעבד, ועל כן נקרא "עבד נרצע".

319. פילים הודיים משמשים כמובילי עצים כרותים ביער אף שלא בויתו לגמרי, אך רגילים הם כל כך לבני אדם לאחר שיתוף פעולה בן אלפי שנים עד שלמדו לשטות בהם. הפילים דוחפים עשבים מלוא החדק לתוך פעמוני העץ הקשורים לצווארם וכך משתיקים את צלצולם. בדרך זו הם יכולים להסתובב בלי שמישהו ירגיש בכך.

320. בניין פולר ברחוב 23 בניו-יורק, שנחנך בשנת 1903, נבנה בצורת משולש וגרם לתופעת לוואי של מערבולת רוח סביבו. לא חלף זמן רב מלאחר הקמתו ועד שהחלו מצטופפים בחורים סקרנים שהגיעו למקום מדי יום, והשוטרים בעקבותיהם. הבחורים היו ממתינים לבחורה לבושה בשמלה שתעבור לידם (מכנסיים לאשה לא היו נהוגים אז), והמשטרה חיכתה לרגע ששמלתה תתרומם ברוח העזה כדי לפזר אותם משם. "23, להתפזר" היו קוראים בקול רם והציווי רווי המשמעות קסם למאזינים. הביטוי "23", שנולד ללא תלות לפני כן, משמעו היה לאלץ מישהו לעזוב במהירות ("יאללה, להמשיך הלאה", יאמר השוטר העברי).

321. קוטר הירח הוא 1/400 מקוטר השמש, ובמקריות מופלאה, מרחק הירח מכדור הארץ הוא גם 1/400 ממרחק השמש מכדור הארץ. אלמלא כן, לא היה מתרחש לעינינו ליקוי חמה מלא, כשעיגול הירח מכסה במדויק את עיגול השמש.

322. ב-30 בספטמבר 1956, בשעה שלוש לפנות בוקר, נחת מטוס חד-מנועי בשדרות סנט ניקולאס בניו-יורק להפתעת כל מי שנכח שם. בקרבת מקום שכנה מסבאה שבה התערבו שני שיכורים האם ניתן להגיע מניו-ג'רזי אל ניו-יורק ברבע שעה. אחרי כן יצא תומאס פיצפטריק מן המקום, הגיע לבית ספר לאווירונאוטיקה בניו-ג'רזי, גנב מטוס, וטס עימו ללא אורות וקשר רדיו עד שנחת ליד המסבאה. מכיוון שבעלי המטוס סירב להתלונן במשטרה הוא נקנס במאה דולרים בלבד בגין הנחתת מטוס בתוך העיר. ב-4 באוקטובר 1958, בשעה אחת בלילה, שוב הנחית פיצפטריק השיכור מטוס בניו-יורק שגנב מאותו שדה תעופה בניו-ג'רזי לאחר שבמסבאה שישב בה מיאנו להאמין לו על הצלחתו הראשונה. על טיסתו הבלתי חוקית השנייה גזר עליו השופט ששה חודשי מאסר.

323. הסופר והפילוסוף הצרפתי ז'אן-ז'אק רוסו שהטיף לשיטת חינוך נאמנה יותר, ודור של הורים מעריצים נהה אחרי שיטתו בחייו ובמותו, זנח את חמשת התינוקות שנולדו לו כמעט מיד, ואין איש שיודע מה עלה בגורלם מאז ננטשו בבתי יתומים.

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.