האם פולין וברה"מ שיתפו פעולה עם היטלר או התנגדו לו?

27/01/2020 ב- 16:21 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על האם פולין וברה"מ שיתפו פעולה עם היטלר או התנגדו לו?

מבחינה היסטורית שאין עליה מחלוקת, מחנות הריכוז וההשמדה אושוויץ ובירקנאו מצויים בשטחה של פולין. במלחמת העולם השנייה נכבש השטח על ידי הכוחות הגרמניים, ומידיהם נכבש אחר כך על ידי הצבא האדום. המחלוקת בימינו מתגלעת בין רוסיה, יורשתה של ברית המועצות, לבין פולין במידת שיתוף הפעולה של כל אחת מהן עם משטרו של אדולף היטלר, לפני שהתחוללה השואה בקנה מידה תעשייתי. ישנו הכרח לתת דגש בעניין זה מלכתחילה, כיוון שאף מנהיג בשתי הארצות הללו לא שיער ולא חזה דבר על השואה, ועל כן, אם שיתפו פעולה עם היטלר לפני התחוללותה ואם לאו, הרי שלא ברית המועצות ולא פולין שיתפו פעולה עימו בהשמדת היהודים. לא הסובייטים ולא הפולנים אשמים, כי אם הגרמנים בלבד.

המחלוקת הגיעה לשיאה בימים אלה, כאשר ההנהגה הפולנית החרימה את כנס השואה הבינלאומי שנערך בירושלים בגין השתתפות יתרה של רוסיה, לטעמה; ואילו ההנהגה הרוסית החרימה את טקס הזיכרון שנערך בפולין לקרבנות אושוויץ ביום השנתי לשחרורו. על מנת לפוגג את המחלוקת ראוי לציין מי שיתף פעולה עם היטלר לפני התחוללות השואה ומאיזה טעם.

איראן שיתפה פעולה עם היטלר מפני שחשה הזדהות עם התרבות הגרמנית. מקורם של השבטים ההודו-אירופיים בערבות אסיה התיכונה, וביניהם השבטים האריים שנדדו דרומה למקום שקראוהו "ארצם של האריים", ובלשונם אריאנאם. ברבות השנים התקצר השם לאיראן. אחרי כן, מחוז השלטון נקבע בפרסה וממנו יצאה והשתלטה השפה הפרסית על הארץ. לפיכך, היתה קרויה פרס עד שנת 1935. הנאצים שאלו את השם למקורם מהשבטים האריים, אך הגרמנים אינם ארים מבחינה אתנית, ואין להם שום קשר אליהם בכלל. מתוך הזדהות עם העמים האריים לכאורה באירופה, וכדי לרמוז להשתייכות למרחב הארי, שינה השאה את שמה של ארצו לאיראן ותמך בגרמניה במלחמת העולם השנייה.

מדינות כגון איטליה ויפן שיתפו פעולה עם היטלר מפני שהיו להן אינטרסים משותפים עם הנאצים, ובעיקר אויב משותף – האימפריה הבריטית. שתי המדינות רצו להרחיב שטחיהן גם על חשבונה, אם במקומות שהיא נמצאת ואם במקומות שהיא משפיעה. הבריטים ישבו במזרח אסיה והיה מוטל על היפנים להילחם בהם ולגרשם כדי שיוכלו להשתלט על השטח במקומם. הבריטים גם ישבו בצפון אפריקה והיה מוטל על האיטלקים להילחם בהם ולגרשם כדי שיוכלו להשתלט על השטח במקומם.

מדינות כגון בריטניה וצרפת שיתפו פעולה עם היטלר מפני שנרתעו מכוחה הרב של גרמניה הנאצית. הן חתמו עימו על הסכם מינכן שהביא לגזילת נתחים מצ'כוסלובקיה על מנת לפייס אותו. באמונתן העיוורת משוכנעות היו שתמנענה את פרוץ המלחמה. אחת הנהנות מהסכם מינכן היתה פולין. יום לאחריו פלש צבאה לחבל זאולז'ה וכבש אותו מידי הצ'כוסלובקים.

ברית המועצות שיתפה פעולה עם היטלר מפני שנרתעה מכוחה הרב של גרמניה הנאצית, ומפני שהיו לה אינטרסים חלקיים עם הנאצים. בראש ובראשונה נחתם הסכם ריבנטרופ-מולוטוב במוסקבה על מנת למנוע התנגשות צבאית בין שתיהן, אך בין השאר הוסכם בו על חלוקת פולין בין שתי המדינות.

יוסיף סטלין פעל מתוך ציניות כאשר הורה לחתום על הסכם ריבנטרופ-מולוטוב. אם המלחמה היא בלתי נמנעת, רצה הלה להרוויח ממנה. מנגד, צרפת ובריטניה לא ביקשו לעצמן שטחים כאשר חתמו על הסכם מינכן. אך ראוי לא לשכוח כי הסכם מינכן דחף את ברית המועצות לחתום על הסכם ריבנטרופ-מולוטוב. ברית המועצות היתה בעלת בריתה של צ'כוסלובקיה והיא לא הוזמנה להשתתף בוועידת מינכן, חרף העובדה שהיתה לאחת הנפגעות העיקריות ממנו. ניתן לומר כי בריטניה וצרפת הקריבו את האינטרסים של ברית המועצות למען האינטרסים שלהן. סטלין רצה לשקם את האינטרסים של ארצו גם במחיר הקרבת פולין.

העבר משרת את ההווה, ורוסיה של ימינו – אשר נלחצת במזרח אסיה ועומדת לאבד שם את שטחיה כתוצאה מהתפשטות הסינים – מטילה שוב את כובד משקלה על מזרח אירופה, והפעם לשם פיצוי. פולין נרתעת מעתיד קודר זה וכבר פותחת במלחמת תודעה. שתי המדינות תהיינה מוכנות לסלף את ההיסטוריה למען מאווייהן, אך במקרה דנן, בנוגע לשיתוף הפעולה עם היטלר ובהתייחסות לשואה, שתיהן אומרות את האמת, כל אחת לגבי עצמה.

ראו גם:

הפולנים לא נזקקו ל"מחנה השמדה פולני" כדי להשמיד יהודים

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: