דן חלוץ על ההצפה בבסיס חצור: שיקום המטוסים נמשך שנה!

13/01/2020 ב- 07:09 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על דן חלוץ על ההצפה בבסיס חצור: שיקום המטוסים נמשך שנה!

כמו רבים, אף אני מזועזע מן התוצאות הקטלניות וההשלכות הכלכליות שנגרמו מפגעי המוח האנושי, ולאו דווקא בגין מזג האוויר הסוער. גדלתי בדרום תל-אביב ואחרי כן גרתי בגליל המערבי. מדי חורף היה מוצף המקלט במים רבים, והוריי מוכרחים היו להזעיק את מכבי האש כדי לשאוב אותם. על גדות הגעתון, בצד כרכרות רתומות לסוסים, הייתי משוכנע שנמלטתי מאימת הילדות, אך גם שם פקד אותי שיטפון, ולא היה זה יום גשום במיוחד. התעלה, אשר קוראים לה נחל משום-מה, כרעה תחת העומס. שאלתי אז עצמי מה קרה פה כמה שנים קודם.

חורף 1991–1992 בישראל היה הגשום ביותר מאז החלו מדידות המשקעים ועד היום הזה. אחד מן החיילים שגר בשכונתי שירת בתקופה ההיא בכנף 4, בסיס חצור של חיל האוויר, וכשסיפרנו לו על חוויותינו מן השיטפון בנחל הירקון, הוא תיאר בפנינו את ההצפה בבסיס שלו. צוללנים של חיל הים עמלו שם, בדיר התת-קרקעי, במשך שעות ארוכות במשימות חילוץ. רא"ל דן חלוץ, שהיה אז מפקד הבסיס, דיווח בספרו 'בגובה העיניים' על המקרה. שיקום מטוסי הקרב שנפגעו בהצפה ההיא נמשך כשנה תמימה.

לשמחת כולנו, חיל האוויר הוא הגוף המצטיין ביותר בצה"ל, ובמדינת ישראל בכלל. שם לומדים כל הזמן מניסיון העבר ועורכים תחקירים קפדניים כדי להפיק לקחים. מטוס F-16 הופל על ידי אש נ"מ סורית משום שאחת התוכנות במערכותיו לא עודכנה. לשמחת כולנו, למחרת עמלו אנשים טובים מחיל האוויר על עדכון התוכנה בשאר המטוסים. זהו חיל לתפארת שלומד כל הזמן מניסיונו כדי להפיק לקחים חשובים. לוואי שכולנו היינו כמותם, כאלה לא-ישראלים.

לפיכך, אני קורא לממשלת ישראל ופקידיה ולראשי הרשויות ומנהליהן לקיים סדנאות קפדניות בבסיסי חיל האוויר הפזורים בארץ על מנת להתוודע איך שם לומדים מן הניסיון ומפיקים לקחים. למען ראש עיריית תל-אביב, מר רון חולדאי, יש להתקין סדנה ארוכה עוד יותר. רק חיל האוויר הישראלי יוכל ללמדו כיצד לחקור בקפדנות זלזול ברכוש ובחיי אדם. עד כה מסרב הוא ליישם הלכות ודרך ארץ מפני שאיננו מודע להן.

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: