עבודת בילוש יוצאת מן הכלל איתרה את קברות הארקטוסים

19/12/2019 ב- 06:57 | פורסם בהספרייה המדעית | סגור לתגובות על עבודת בילוש יוצאת מן הכלל איתרה את קברות הארקטוסים
תגים:

כבכל הימים שלפני חנוכה מתבשרים אנו על גילוי קברים חדשים. בפעם הזו אין מדובר בחשמונאים, אלא באתר שבו נספו יחדיו חברי קבוצת הומו ארקטוס, המין שהוא אביו האחרון של האדם הנבון ושל מינים נוספים שמרתקים את דמיוננו כבר עשרות בשנים. המיוחד באסון הנורא שאירע להם הוא זמנו. הם חיו אך לפני 110 אלף שנים באי יאווה, בעת שהומו ספיאנס והאדם הניאנדרתלי התקיימו בנפרד באפריקה ובאירואסיה. הומו ארקטוס הוא כמעט מודרני כמונו.

למעשה, האתר התגלה כבר בשנות ה-30 של המאה הקודמת. צוות הולנדי חפר שם וגילה רבבות עצמות בעלי-חיים וגם שנים-עשר גולגולות ושתי עצמות רגליים של הומו ארקטוס. ההולנדים לא הצליחו לתארך את הממצאים, ואיש אחריהם לא היה מסוגל כיוון שהמקום ההוא נשכח. בלית חומר מאותה שכבה לא יכלו המדענים לתארך בדיוק את השרידים. היו שטענו בדצמבר 1996 כי הם בני 50 אלף שנה, ובישיבה השנתית של האיגוד האמריקני לאנתרופולוגים פיסיים הגיעו באפריל 2010 למסקנה שהם בני 500 אלף שנה. ברור אף למי שאיננו בקי בפרטים כאלה כי ההבדל התהומי בין שני התיארוכים מעיד על בעייתיות, בלשון המעטה.

אולם, לא אלמן ישראל. הנס עמד להתרחש. חוקרים שניחנו בחוש בלשות גם כן, העסיקו עצמם במשך שנים בעיון במסמכים ובתמונות שהביאו עימם ההולנדים, ואפילו נפגשו עם נכדיהם שמא יש בפיהם דבר להוסיף. הם השוו את הפרטים המצויים בידיהם לאתרים החשודים עד שהחלו לחפור באחד מהם, ושם מצאו 867 חלקי מאובנים של איילים, בקר בר וסטגודון – אחד מקרובי הפילים. הממצאים הללו היו דומים יותר מדי לאותם אלה שמצאו ההולנדים. הקבר ההמוני של הארקטוסים התגלה מחדש.

כפי הנראה, הם נקברו בבוץ במאורע של שיטפון אדיר. כדבר הזה עשוי לקרות לאחר התפרצות געשית. גשם עז אינו חדל לרדת, הנהרות עולים על גדותיהם, ושטחים נרחבים מוצפים במים בוציים למשך חודשים ארוכים. את המרבץ הזה לא היה קשה לתארך בשיטות רדיומטריות בהקבלה לשכבות שמעליו ומתחתיו במרבצים שכנים, והתוצאה הפתיעה את כולם. באפריקה נכחד הומו ארקטוס לפני חצי מיליון שנה, ובסין של ימינו מאה אלף שנה אחרי כן. בתנאים המבודדים של יאווה הצליח לשרוד עוד 300 אלף שנה. ככל הידוע לנו עד כה, המין האנושי הגיע אל האי רק לפני 39 אלף שנה. האב ובנו לא נפגשו שנית במקום הזה.

הומו ארקטוס הוליד בנים נוספים: הומו פלורסיינסיס והומו לוזוננסיס שמאובניהם אותרו באיי דרום מזרח-אסיה. הוא גם הוליד את האדם הדניסובי שחי במזרח אסיה, ועתה כשידוע כי הומו ארקטוס התקיים עד לפני 110 אלף שנה, ניתן לשער שארקטוסים ודניסובים נפגשו לעיתים. האם נאבקו זה בזה על טריטוריה? האם נלחמו כדי לגנוב אחד מן השני את נשותיהם? המאפיינים החיצוניים של הומו ארקטוס השתנו במרוצת מאות אלפי השנים שקדמו להכחדתו. עדיין לא נהיר האם תכונותיו השתנו כתוצאה מברירה טבעית בסביבה משתנה או שהן פרי זיווגים עם מיני אדם אחרים. עם זאת, מוכרחים אנו לדמיין תרחישים מדהימים כי מאות אלפי שנים אחרי שתינוק ספיאנס נולד לאמא ארקטוסית באפריקה, נתקלו צאצאיהם באסיה ומי ידע לספר מה התחולל שם.

לקריאה נוספת:

Yan Rizal, Kira Westaway, Yahdi Zaim, Gerrit van den Bergh, Arthur Bettis, Michael Morwood, Frank Huffman, Rainer Grün, Renaud Joannes-Boyau, Richard Bailey, Michael Westaway, Iwan Kurniawan, Mark Moore, Michael Storey, Fachroel Aziz, Jian-xin Zhao, Maija Sipola, Roy Larick, John-Paul Zonneveld, Robert Scott, Shelby Putt & Russell Ciochon. 2019. Last appearance of Homo erectus at Ngandong, Java, 117,000–108,000 years ago. Nature

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: