סיכום העשור בספורט העולמי

17/12/2019 ב- 06:56 | פורסם בהמדור לשירות הציבור | סגור לתגובות על סיכום העשור בספורט העולמי

בעוונותיי הרבים נוטל ספורט מזמני ביממה נתח לא מבוטל: בצפייה, בעיסוק ובשיחות עם בני משפחה וחברים – אני צופה באירועי ספורט המשודרים בטלוויזיה לבדי. יש בי קושי אדיר להיות מרוכז בצפייה בחברת אנשים. אינני שוחה בבריכה אלא במימיו החמימים של הים אל מקומות עמוקים שלא ניתן לפגוש בהם עוד בני אדם. כושר השחייה ניכר עליי ברבות השנים. פלג גופי העליון רחב ונוקשה למגע כפלדה. אני ממעיט בפרשנויות, אך מתענג תמיד אחרי הקשבה מרובה לספר לדוברים פרטים כלשהם שנשתכחו מזיכרונם ודי בהם כדי שפרשנותם תתמוטט כליל.

ארשום לפניכם מיהם הספורטאים שהתבלטו יותר מכול בספורט העולמי, לטעמי, בעשר השנים האחרונות על פי ענפים שונים וקטגוריות נבדלות. תקינות פוליטית איננה השריר החזק שלי, ולפיכך לא תמצאו כאן חלוקה ברורה לגברים ולנשים כנהוג במחוזות אחרים.

אתלט העשור: אליוד קיפצ'וגה – הוא האדם הראשון שרץ מרחק של מרתון פחות משעתיים. גם מחזיק בתוצאה הטובה ביותר אי-פעם בריצה תחרותית זו (2:01:39 שעות). ב-12 באוקטובר האחרון, יחד עם עשרות מיליונים שצפו בשידור מוינה, החזקתי למענו אצבעות ידיים, אצבעות רגליים ומה לא, כדי שיעשה מה שנחשב בלתי אנושי עד לפני עשר שנים. והוא הצליח ביעד שהציב לעצמו והוכיח שיש בכוחו לרוץ יותר מ-42 קילומטר ב-1:59:40 שעות כאשר התנאים אידיאליים עבורו.

הספורטאי הכי שערורייתי: ראיין לוכטה – הוא ידוע כאחד השחיינים המצטיינים ביותר בדור האחרון, וכנראה גם המוכשר מכולם. אולם, תחת להאדיר את כישרונו עסוק הוא בדרך כלל בדברים אחרים. באולימפיאדת ריו דה ז'ניירו סיפר לעולם כולו כי נשדד בתחנת דלק בעיר בתארו חלום ביעותים של ממש. אך במקום שהנפש תצא אליו, הכול פקפקו בדבריו מעת שיצאו מפיו. אחרי כן, התברר כי המציא עלילה כזאת מדמיונו כדי לחמוק מן הפשע האמיתי שבוצע בלילה ההוא. לוכטה וחבריו השחיתו באלימות רבה את תא השירותים בתחנה ונתפסו על חם בידי העובדים המקומיים.

כדורסלן העשור: סטפן קרי – בהשוואה לענקים שמתרוצצים במגרש הוא נראה כמי שלא שייך לשם. כשמעמידים אותו בצד מייקל ג'ורדן האגדי יש כאלה שיתלבטו אם ישאלו אותם האם שניהם משחקים באותו ענף. וחרף זאת, הוביל קרי את קבוצתו מסן פרנסיסקו לשלוש זכיות באליפות הליגה הטובה בתבל, תוך כדי שהוא משנה בכוחות ידיו את כל אשר ידענו קודם לכן על כדורסל. בניגוד לאחרים שמלהטטים עם גופם והכדור במקרה אצלם, הרי שהוא יודע ללהטט עם הכדור באופן אינטגרלי שלא נראה כמותו אף פעם.

טניסאי העשור: רפאל נדאל – הוא לא מוכשר כמו ביורן בורג, הוא אינו שולט בענף כמו פיט סמפראס והוא גם לא ניחן בצבעוניות של ג'ון מקנרו. הוא נדמה כטיפוס משעמם למדי. נובאק ג'וקוביץ', המעניין הרבה יותר ממנו, זכה ב-15 גראנד סלאמים בעשר השנים האחרונות, והוא הסתפק ב-14. אולם, בשנים הללו סלל נדאל את דרכו המפרכת להיות הטניסאי המעוטר בהיסטוריה, כפי שצפוי לקרות בקרוב.

שחיינית העשור: קייטי לדקי – אף פעם לא נראתה בבריכה שחיינית מוכשרת כמותה. אין עסקינן רק בהישגים האישיים יוצאי הדופן שלה. לא בזאת היא מתבלטת מכל שחייני תבל, כי אם בעובדה הבלתי נתפשת שאין בכלל מתחרות ברמתה כבר תקופה ארוכה. אף אחת אינה מסוגלת לשחות מהר כמותה למרחקים. היא לא מן המנצחות בשבריר שניה, אלא בשניות ארוכות בכל משחה, כאשר שאר המשתתפות מתמודדות ביניהן על המקום השני בעולם.

כדורגלן העשור: כריסטיאנו רונאלדו – אומנם אינו כשרוני כמו רונלדיניו, ולבטח אינו משחק ברמתם העילאית של פלה ומרדונה, אך זכה עם ריאל מדריד ארבע פעמים בליגת האלופות, ועם נבחרת פורטוגל זכה פעם אחת באליפות אירופה לנבחרות ופעם אחת בליגת האומות. בכל הפעמים הללו היה הכוכב הבלתי מעורער שלהן אשר במו רגליו וראשו, ולעיתים בכוח אישיותו המיוחדת, הוביל אותן לזכייה. אין שום כדורגלן שזכה יותר ממנו בתארים הקבוצתיים החשובים ביותר בעשר השנים החולפות, ודנים אנו בספורט הפופולרי ביותר בתבל.

הספורטאית הכי לא ספורטיבית: שוני מילר – היא גנבה את הניצחון בריצת 400 מטר באולימפיאדת ריו דה ז'ניירו כאשר זרקה את כל גופה לפני קו הסיום, והקדימה בשבריר שניה את אליסון פליקס שרצה ככל הרצות, בלי שטיקים ובלי טריקים. עד אותה ריצה נהוג היה לומר כי המהירה ביותר מנצחת. באה מילר והוכיחה לעולם כי אפשר גם אחרת באמצעות תרמית שלא חשבו על כמותה כשכתבו את ספר החוקים.

רוכב העשור: כריסטופר פרום – הוא זכה בשבעה גראנד טורים בעשר השנים האחרונות, חרף כל מיני פציעות משונות שמנעו ממנו ניצחונות מרובים יותר. מדובר בספורט התובעני ביותר הן מבחינה פיסית והן מבחינה רוחנית, ולא רק שפרום שולט בו ביד רמה, אלא הצליח כמעט לבדו – כשהוא נאבק על כל טיפת מאמץ שיכול גופו להפיק – לטהר את ענף אופני הכביש מכל הרעות שפקדו אותו בעשור הקודם. זהו הספורטאי הכי מהנה לצפייה מפני שתמיד כרוכים סביבו רגעי מתח, חרדה והנאה שבלעדיהם לספורט המקצועני אין ערך מיוחד.

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: