פילוסופיה בגרוש: 301-307

13/12/2019 ב- 05:53 | פורסם בפילוסופיה בגרוש | סגור לתגובות על פילוסופיה בגרוש: 301-307

הלקט הארבעים ושניים של דברים חשובים, חשובים פחות ובלתי חשובים, שאספתי במשך השנים:

301. בגיליון דצמבר 1944 של המגזין 'קורונט' התפרסמה כתבה בשם 'ד"ר מציל חיים' ובו סיפר ארתור גלדסטון קיני כי ו'ינסטון צ'רצ'יל ניצל מטביעה באגם בסקוטלנד על ידי בנו של חוואי הקרוי אלכס. כמה שנים מאוחר יותר טלפן אליו צ'רצ'יל כדי לספר לו שמתוך הכרת תודה ישלמו הוריו עבור לימודי הרפואה של אלכס. אותו אלכס היה אלכסנדר פלמינג אשר גילה בשנת 1928 כי חיידקים אינם מסוגלים לגדול ליד פניציליום. בשנת 1943 כשצ'רצ'יל התחלה מאד במזרח התיכון סייעה לו תרופת הפניצילין להחלים. כך שוב הציל פלמינג את חייו של צ'רצ'יל. ברבות הימים התברר כי לסיפור המופלא הזה אין שום אחיזה במציאות.

302. בשנת 1875 גילה המדען הצרפתי פול אמיל לה-קוק דה בואבודרן יסוד חדש והעניק לו את השם גאליום, לכבוד גאליה, שמה הלטיני של צרפת. אולם, היו שטענו כי בערמומיותו קרא לו דווקא על שם עצמו, הואיל וגאלוס (תרנגול בלטינית) הוא לה קוק בצרפתית.

303. ב-24 ביוני 1340 נערך קרב סלויס בין הצי הצרפתי לבין הצי האנגלי בפיקודו של המלך אדוארד ה-3. בימים ההם לא הרהר איש על הטבעת ספינות ותפקידן נועד לתעבורת גייסות ממקום למקום. הקרבות הימיים לא הוכרעו על ידי מספר הספינות אלא על ידי מספר הקשתים שעל סיפוניהן והחיילים שניסו לפשוט על ספינות האויב וללכוד אותן בלוחמת פנים אל פנים. למעשה, התנהלו קרבות יבשתיים על גבי ספינות שעמדו ללא ניע. ביום המר ההוא לא עמדו הצרפתים במתקפת הקשתים האנגליים ונהדפו מסיפוניהם. אנגליה זכתה בניצחון מוחלט. איש מן המנוצחים לא העז לספר לפיליפ ה-6 מלך צרפת את תוצאות המערכה שמא יבולע לו, עד אשר ליצן החצר נדחף קדימה אל המלך ומיד התעשת והכריז: "הו אנגלים רכי לבב, הו אנגלים רכי לבב". שאל אותו המלך פיליפ לסיבת הדבר, והליצן השיב לו: "הם לא קפצו מן הסיפונים כפי שעשו הצרפתים האמיצים שלנו שאינם מפחדים מהמים".

304. מקורה של לחיצת יד, כנראה, במחווה שבאה להראות כי האדם מושיט את ידו לשלום, ואינו מסתיר פגיון בתוך שרוולו. אם הוסתר, היה נופל ארצה בעת לחיצת הידיים. אפשר כי זו הסיבה שהיא מתבצעת כמעט תמיד ביד הימנית, אשר לרוב הינה חזקה יותר. ואכן, ספר שופטים מתאר כיצד אהוד בן גרא שידו השמאלית היתה משמשת אותו, הסתיר את חרבו בכוונה מתחת לירך הימנית, מפני שידע ששומריו של עגלון מלך מואב יפשפשו בירכו השמאלית לבל ישלוף כלי נשק בזריזות באמצעות ידו הימנית (קשה עד מאד למשוך חרב מן הירך עם יד מאותו הצד).

305. מטוס 117-F מתוצרת ארה"ב לקוח במראהו מסרטים של מדע בדיוני. דווח כי צורתו יוצאת הדופן מונחית על פי עקרונות חמקניים. הובטח למממן האמריקני כי אין סיכוי שיתגלה במכ"ם האויב. חרף זאת, סוללת נ"מ מיושנת הפילה אותו במלחמת קוסובו. בצניעות בלתי אופיינית המהולה בגיחוך התנצלו הסרבים: מצטערים, לא ידענו שהוא בלתי נראה!

306. על מנת להמחיש את מימדיו העצומים של לוח הזמנים הגיאולוגי בכדור הארץ המשיל אותם ג'ון מקפי בספרו 'Basin and Range' לזרוע מתוחה. תור הקמבריון שבו הופיעו רוב המערכות הגדולות של בעלי החיים חסרי החוליות מתחיל אי-שם בשורש כף היד, וההכחדה ההמונית של תור הפרם מלפני 252 מיליון שנה נמצאת בקצה כרית כף היד. עידן הקנוזואיקון כולו, מהכחדת הדינוזאורים ועד היום, הוא רק טביעת אצבע. בקצה קצהו של הציפורן מצוי זמנו של המין האנושי. בשפשוף קל בפצירה אפשר למחוק את כל תולדות האדם.

307. האמה, על שם האצבע הארוכה, שימשה בעולם העתיק כיחידת המידה הבסיסית לאורך בהיותה אמצעי מדידה נגיש לכול עם קירוב סביר לממוצע עבור אדם מבוגר. כל אחד הניח מרפקו על הארץ בתורו ואיש לא התווכח עימו. אך נחוצה היתה מידה קבועה גם כן, ולפיכך הוחלט במצרים כי אמה מלכותית אחת היא המרחק ממרפקו של פרעה עד קצה אמתו, וערכה השתנה בכל פעם שעלה פרעה חדש על כס המלוכה.

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: