חוקרים צרפתיים מצאו חנוט בשק

07/11/2019 ב- 17:16 | פורסם בדברים מעניינים יש בעולם | סגור לתגובות על חוקרים צרפתיים מצאו חנוט בשק

בימי הביניים היה נהוג למכור בירידים חזירונים בשקית בד סגורה מכל קצותיה כדי שלא יימלטו ממנה. שיטה זו אומצה על ידי נוכלים שלכדו חתולי רחוב ומכרו אותם בתוך שקיות סגורות לכל מי שביקש להביא הביתה חזרזיר. כך נולד הביטוי "קניית חתול בשק" שמשמעו לרכוש דבר מבלי לבחון אותו טרם לכן, ואולי לגלות אחר כך שזו היתה טעות. בשנים האחרונות מתברר כי את השיטה אימצו שרלטנים בזמנים קדומים הרבה יותר.

במוזיאון פילד להיסטוריה של הטבע בשיקגו הוחלט לפני שנים אחדות לבחון מהו מצבו של החומר האורגני במומיות של בעלי-חיים ואם הצליח להשתמר במהלך אלפי השנים האחרונות. הסקרנות היתה במקומה. שיטות החניטה בעבר הרחוק לא היו זהות. לפעמים, נרקב גוף החיה אחר זמן קצר מפני שהחונטים חסכו בחומרי שימור. למרבה ההפתעה, התגלה שהמומיה מולאה בקני פפירוס ובחצץ. בהתחלה לא ידעו אנשי המוזיאון מה יש לעשות. התגנב אפילו החשד שהמומיות מזויפות, שהם נפלו קרבן למתיחה או של מעשה נוכלות.

כאשר באוניברסיטת אברדין שבסקוטלנד בדקו המדענים בפעם הראשונה מומיה מצרית של חתול מלפני אלפיים שנה, הם לא יכלו להישאר אדישים למשחק המילים. הבדיקה נערכה באמצעות סורק CAT רפואי. מה שהם גילו בפנים היתה גוויה משומרת של חתלתול שחותל בתחבושות רבות כדי שיהיה במימדים של חתול בוגר. הדבר הזה סקרן את החוקרים. עלה בדעתם כי מפני שחומרי החניטה בעת העתיקה היו יקרים, הרי שזול יותר היה לחנוט חתלתול ולטעון בפני הקונה שזהו חתול בוגר חנוט.

הדבר המדהים באמת הוא שלא יוקר חומרי החניטה בעולם העתיק היווה בעיה, אלא המחסור בחתולים בוגרים. תעשיית החניטה היתה אדירה בימים ההם. מעריכים כיום כי ייצרה למעלה משבעים מיליון מומיות. מתישהו נאלצו להסתפק בחתלתולים שהומתו ביומם הראשון. אף אחד לא חיכה שחתול ימות בשיבה טובה או יידרס מתחת למרכבת המלך. וכשנוצר מחסור בחתלתולים מכרו הנוכלים מומיות מלאות בקש ואבנים. הרי לנו גרסה מוקדמת של קניית חנוט בשק.

במוזיאון לאומנות יפה ברן שבצרפת ביצעו אנשיו סריקת טומוגרפיה ממוחשבת (CT) במומיה של חתול מלפני 2500 שנה. ההשתוממות שלהם היתה רבה כשנוכחו לדעת כי במקום הראש היה שם כדור עשוי סמרטוטים. למומיה היו חמש רגליים. מה פירוש הדבר? אולי גלגל רזרבי. ואז נתברר שהרגליים הללו היו שייכות לשלושה חתולים. הנה לכם מעשה הונאה.

חיפשתי בספרות המחקר האם במצרים העתיקה זוהתה התרמית או האם באו הפושעים על עונשם. הרי עסקינן במנחה דתית חשובה ולא במזכרת מביקור משפחתי בקהיר. מצאתי כי האנושות נדרשה להגיע למאה ה-21 כדי לחשוף רצח חתלתולים המוני בארץ הנילוס. המעשים שעושים בני אדם בשם הדת ולמען הדת הם כמעט תמיד מחרידים.

עדכון (13 בנובמבר): מחקר המומיות נמשך בכל עוזו. אם עד כה שלטה הסברה כי המצרים הקדמונים גידלו את איביס שחור ראש (Threskiornis aethiopicus) בחוות מיוחדות כדי להקריבו אחר כך לאלים, עתה מתברר מבדיקת דנ"א במומיות שהמגוון הגנטי היה גבוה לאין שיעור מזה שנמצא בחיות מבויתות. מכאן עולה המסקנה שמיליוני עופות בר ניצודו בסביבתם הטבעית לצורך פולחן החניטה.

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.