פילוסופיה בגרוש: 294-300

02/11/2019 ב- 08:03 | פורסם בפילוסופיה בגרוש | סגור לתגובות על פילוסופיה בגרוש: 294-300

הלקט הארבעים ואחד של דברים חשובים, חשובים פחות ובלתי חשובים, שאספתי במשך השנים:

294. בימי הרנסאנס האיטלקי אגוסטינו קיגי היה הבנקאי המפורסם ברומא. מלכים, אצילים וחשמנים שיחרו לפתחו. הוא נהנה ממעמדו ועל מנת להפגין את עושרו הרב הגיש ערב אחד לאורחיו סעודה על צלחות עשויות מזהב. זו הוגשה באכסדרה שפנתה לנהר הטיבר. עם תום הארוחה השליך הבנקאי את צלחתו למים ועודד את אורחיו לנהוג כמוהו. הם לא ידעו כלל שהצלחות היקרות להחריד הושבו למחרת היום באמצעות רשת שקיגי החביא מבעוד מועד בנהר.

295. דאגלס באדר, טייס הקרב הבריטי המהולל, הגיע יום אחד לבית-ספר יוקרתי לבנות לגולל את חוויותיו ממלחמת העולם השנייה. "אז היו שני fuckers מאחוריי, שלושה fuckers מימיני, ועוד fucker אחד משמאלי", סיפר לקהל התלמידות. המנהלת החווירה והתערבה: "בנות, Fokker היה אווירון גרמני". על כך הגיב באדר: זה נכון, גברתי. אבל ה- fuckers האלה טסו במסרשמיט.

296. אלברט איינשטיין נהג לערוך סיבובי הרצאות לציבור הרחב על תורת היחסות שהגה, ולצורך נסיעותיו התכופות, לעתים למקומות מרוחקים, שכר את שירותיו של נהג צמוד. לפי אגדה מבדחת, יום אחד בדרך להרצאה, בזמנים שדמותו עדיין לא היתה כה מפורסמת, חש איינשטיין לאות רבה ופנה לנהגו ואמר לו: אתה כבר האזנת לי בהרצאות רבות; אתה ודאי מכיר היטב את הנושא. הואיל ואני עייף מאד אבקש שתואיל להחליפני בפעם הזו. שם איש אינו מכירני. כשנגיע, אחבוש את כובע הנהג שלך, אתה תציג עצמך כד"ר איינשטיין ואני אשב בצד ואנוח. הנהג הסכים ונשא את ההרצאה בהצלחה רבה. אלא כפי שנהוג בתום ההרצאה ניתנת שהות להצגת שאלות. ואז נשאל הנהג שאלה מסובכת על ידי אחד המאזינים ולא היה מסוגל להשיב עליה. מיד התעשת והסביר: שאלתך כל כך בסיסית, שאפילו נהגי כבר יודע את התשובה לה; אולי הוא יואיל להשיב לך.

297. בשנת 390 לפנה"ס הביסו הגאלים את הרומאים בקרב על נהר אליה (Allia). ניצחון זה פילס להם דרך אל העיר רומא, שעליה השתלטו ותמורתה דרשו הון עתק בזהב. כאשר ערערו הרומאים על מהימנות המשקולות במאזניים שבהם נשקלו דמי הכופר, הוסיף עליהם ברנוס מנהיג הגאלים את חרבו הכבדה באומרו למי ששכחו מהו מעמדם: אבוי למנוצחים! והרומאים נאלצו להוסיף ולהשלים בזהב גם את משקל החרב.

298. שבע פעמים הכה הברק בפקח רוי סאליבן בפארק לאומי בוירג'יניה, והוא נשאר בחיים. יום אחד כשצעד בצד הפקח הראשי בפארק נשמעו רעמים מרחוק. מיד עזב אותו שם הפקח הראשי וברח. אף אחד לא רצה להיות במחיצתו ברגעים שכאלה. ב-28 בספטמבר 1983, בהיותו בן 71, שם סאליבן קץ לחייו בשל אהבה נכזבת.

299. בטרם נקנתה הצוללת אח"י דקר היתה קרויה בבריטניה בשם אה"מ טוטם. על הגשר שלה הוצב פסל בדמות טוטם אינדיאני, שנאמר עליו כי כל עוד לא ירד מגשר הצוללת לא יאונה לה כל רע. הספנות הבריטית נודעת באמונות התפלות של מלחיה, אך אנשי הצי הישראלי היו מעשיים ולא שעו לאזהרות. בשיפוצים שנעשו אחרי הרכישה הורידו את הטוטם. לא ברור מה קרה בדיוק אחרי כן עד ימינו. בהפלגת הבכורה של הצוללת המחודשת טבעה זו בפתאומיות וגורלה לא נודע במשך 31 שנה.

300. גלילאו גליליי שגילה את הירחים של כוכב הלכת צדק, מצא גם כי על פי תזמון הליקויים שלהם ניתן לחשב את קו האורך של הארץ. בימיו היתה זו בעיה שלא נמצא לה פתרון, ובמפות היו קווי האורך קרובים יותר לדמיון מאשר לדיוק. שיטתו התקבלה לבסוף על האסטרונומים לאחר שנת 1650 אבל רק ביחס ליבשות, וקרטוגרפים השתמשו בה כדי לשרטט מחדש את מפת העולם. התברר להם כי המפות הקודמות המעיטו בהערכת המרחקים ליבשות אחרות והגזימו בסימון הגבולות של כל מדינה ומדינה. עתה ניתן היה לקבוע בוודאות את המימדים של כדור הארץ לפי כיפת השמיים. מספרים שכאשר הוצגה בפני לואי ה-14 מלך צרפת המפה המתוקנת של ממלכתו הוא התלונן שהשטחים שהוא מאבד בגלל האסטרונומים שלו רבים יותר מאלה שהוא איבד במלחמות עם אויביו.

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: