על שום מה זכה רומל לכינוי שועל המדבר?

22/10/2019 ב- 10:57 | פורסם בהמדור לשירות הציבור | סגור לתגובות על על שום מה זכה רומל לכינוי שועל המדבר?

אחת ההפתעות המזדמנות באינטרנט היא צפיה בסרטון בלתי צפוי. איש אינו מעלה בדעתו בתים עשויים בקבוקים, עופות מבויתים עם זנב רחב שהשתרכותו על הארץ מנקה את הקרקע, ושועלי פנק המתחככים בבקבוקים ויוצרים בהלה בקרב העופות הללו. כל צליל של חיכוך מניב טאטוא החצר. בעבר הרחוק צפיתי בסרטון כזה והאמנתי באוטנטיות שלו. מאז התוודעתי לתעשייה מקוללת של פייק-סרטונים וביקשתי לראותו שוב כדי לקבוע האם יוצרו הערים עליי. למרבה הדאבה, לא איתרתיו. אולם, נחשפתי לדבר אחר שלא הכרתיו: אנשים באמריקה, למשל, מגדלים שועלי פנק כבשגרה. זהו יצור חמוד למדי, ועל כן, השתוממתי עד כדי אי-נוחות כאשר נחשף שוב ושוב הכינוי שבחרו להדביק לו: רומל – על שם הגנרל הגרמני שלחם בארצות הפנק במלחמת העולם השנייה. כך התהפכה ההיסטוריה על פיה, לאמיתו של דבר.

ב-12 בפברואר 1941 נחת בנמל התעופה 'קסטל בניטו' שליד טריפולי גנרל ארווין רומל כדי לפקד על המלחמה בזירת צפון אפריקה. הוא הצטווה לבלום את התקדמות החילות הבריטיים אל קירנאיקה שבמזרח לוב. יומיים אחרי כן צורף אליו קורפוס אפריקה. משעות אחר הצהרים ובמשך כל הלילה ההוא, צעד לאור זרקורים ברחובות העיר זרם בלתי פוסק של לוחמים גאים, תותחים ארוכי קנה וטנקים בצבעי מדבר, כשדגלי הניצחונות הגרמניים באירופה מגוונים בצבעוניותם את המחזה. אלפים רבים מאזרחי לוב קידמו אותם בתשואות, ביניהם היו גם מרגלים בריטיים שניסו להעריך את גודלו של הכוח האדיר.

אחר הצהריים ההוא ניצב רומל בשמש היוקדת וסקר את הכוחות. למשקיף מן הצד נדמה היה שהגנרל מתרשם מאד ממראה עיניו. אלא שהפגנת העוצמה הזאת בוימה למעשה עבור עשרות המרגלים שבקהל. במה שהתברר כתרגיל ההטעיה הגאוני הראשון שלו בצפון אפריקה, הפך רומל שני גדודים לארמיה שלמה: כאשר סיימה כל יחידה את מצעדה היא הוסעה במשאיות בחזרה אל נקודת ההתחלה והתייצבה שוב בתור. בתוך שעות אחדות קיבל ארצ'יבלד ו'ייוול, מפקד הכוחות הבריטיים במזרח התיכון, דיווח שלפיו עוצבת ענק גרמנית נחתה בלוב. מאמצי התצפית הוכפלו מיד, אך לא נמצאה שום עדות לקיומו של הכוח הגרמני. צבאו של רומל נעלם כמדומה בשממת המדבר כשם שהופיע.

ההטעיות המתוחכמות, ההיעלמויות הבלתי מוסברות, שיטות הלוחמה שאיש לא ציפה להן – כל אלה היו טיפוסיות לארווין רומל. באותה שנה, בסמוך לניסיונות הראשונים להסיר את המצור הגרמני מעל טוברוק, החלו הבריטים לכנות "שועל המדבר" את הגנרל שנלחם בהם. מיהו השועל הזה, הקרוי פנק? זהו יצור לילי קטן וחמקן בעל אוזניים ארוכות, שאורך גופו אינו עולה על ארבעים ס"מ, ולרוב פחות. הוא מתחפר בחול בזריזות רבה ברגע שמפריעים את מנוחתו, ולפיכך הוא נגלה לעין רק לעיתים רחוקות. תגובותיו המהירות וכושרו להיעלם בן רגע הם שהביאו את החיילים הבריטיים לזהותו עם רומל. לא עורמתו כשועל מן המשל, אף שניחן גם בה בשפע.

בניגוד לאגדות שמתהלכות בארץ לא ידועה אפילו תצפית אחת בישראל על שועלי פנק (Vulpes zerda). עם זאת, בצפון סיני הוא מצוי. אין גם תכנית עכשווית להפיצו במדבר שלנו, ולמען האמת, אם תרצו להיתקל בו תיאלצו לשלם בשערי גן החיות. אבל בעולם הרחב, כך מתברר, מוכרים אותו לכל דורש כחית מחמד. הוא מתרבה בשביה, ועל כן אפשר לגדלו מינקות בידיים אנושיות כדי שיתרגל למגען. אפילו ניתן לקרוא לו בשם שאותו יזהה. לאלפו בלתי אפשרי ואם בעליו יצעק עליו, הפנק לא ישכח לו זאת אף פעם. הוא אינו יחידאי כשאר השועלים אלא יצור חברתי החי בלהקות. על כן, לא ייבהל כאשר אורחים שזרים לו ייכנסו הביתה. אמנם איננו נמנה על בעלי החיים המבויתים, אך דומה שהוא רחוק מפראיות. בסופו של דבר, עסקינן במין הקטן במשפחת הכלביים שתחת להתגונן בשיניו, הוא מעדיף לברוח למסתור היחיד בסביבה – החולות שתחתיו. דעתי היא שמוטב כי שם יישאר. מכיוון שאינו רואה בבית האדם את מקום מגוריו הטבעי הוא נמלט ממנו בהזדמנות הראשונה, ולא יקרב לאיש אפילו הרעב ימית אותו. הוא נע בלילות ומתרחק מסכנות. סיכוייו לשרוד בחוץ מבלי שלמד לצוד אפסיים, כמובן.

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: