נורבגיה והאטום הישראלי: ללכת בלי ולהרגיש עם

07/01/2019 ב- 04:47 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על נורבגיה והאטום הישראלי: ללכת בלי ולהרגיש עם

בשנת 1934 היתה נורבגיה למדינה הראשונה שהחלה להפיק מים כבדים, ועד ימינו היא ממשיכה בהפקתם. ככל מים, גם מים כבדים מכילים אטום חמצן שנקשר לשני אטומי מימן, אולם בניגוד למימן הנפוץ שמכיל פרוטון יחיד, כאן עסקינן באטום מימן כבד יותר. בנוסף לפרוטון מכיל גרעינו גם נויטרון יחיד. על כן, משקלו האטומי גדול יותר. ההבדל הזה ביניהם מוליד תכונות קריטיות כשמשתמשים במים אלה בכור גרעיני, ובעזרתם מושגת שליטה בנויטרונים המתנגשים באטומים שכנים ובתגובה נפלטים נויטרונים נוספים. בלעדי עשרים טונות של מים כבדים שמכרה נורבגיה לישראל בשנת 1959 מבלי לשאול שאלות, לא היה ניתן להפעיל את הכור הגרעיני בדימונה.

ישראל רשאית היתה בתנאים המתאימים לרכוש מים כבדים מארצות הברית לשימוש אזרחי, ונמנעה מזאת. לפיכך, ידעו הנורבגים לאיזה צורך ישמש הכור הגרעיני שישראל מקימה, ועוד לפני שבחרה הממשלה הישראלית במדיניות העמימות שלה בסוגיה, הקדימה אותה נורבגיה בעמימות השיקולים שלה למכור את המים הללו. עמימות זו טרם הוסרה ונותר רק לתהות מה היו אלה. השיקולים הינם מעניינים במיוחד לאור העובדה שנורבגיה העניקה פרס נובל לשלום לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית על תרומתה למניעת הפצת נשק גרעיני בעולם. האם ישנם שני קווים מקבילים במדיניות הנורבגית או שבאיזו נקודה עלומה הם מתחברים? אם ישנה נקודה כזו יש לברר מהי.

באופן מקרי בהחלט פגשתי חוקרת גרעין נורבגית שהתצלום הפומבי האחרון שלה בעיתונות צולם בימים שלמכנסיים האופנתיים היו שוליים רחבים בתחתיתם, ודיברתי עימה. ניתן לדון שעות על גבי שעות על גזרות של מכנסיים שלא ידעתי עליהן מאומה. אחר כך שוחחנו על חותלות ברגליים בצד שימוש לא הכרחי בגרביים, ולקינוח שתינו שוקו חם שנשפך מעט על חצאיתה, והיא היתה מוכרחה להתנצל בפניי ולהסיר אותה מעל גופה. היא לבשה גרביונים ויותר מכך אינני זוכר.

לנורבגיה יש עבר אפל בכל הקשור בשואה. לאחר שנכבשה בידי הגרמנים במלחמת העולם השנייה, הורה אדולף היטלר להשאיר בה חיל מצב ענק. בתחילה חשש מהתקוממות הנורבגים, שלדידו שימשו הדוגמה המובהקת ביותר לגזע עליון: הכי גבוהים, הכי בלונדינים, הכי כחולי עיניים. הוא ראה בתכונות הגוף חסרות המשמעות הללו כביטוי לחוזק של אומה. משראה כי פחדיו מפני הנורבגים היו מוגזמים חשב לנכון שיש לקצץ את סדר כוחותיו בארצם. מוכרח היה להגדיל את הצבא שהתכוון לשלוח כנגד הסובייטים, אולם לו'ינסטון צ'רצ'יל היו תוכניות מוקדמות. ב-4 במרץ 1941 פתח הקומנדו הבריטי במבצע קליימור (Claymore) באיי לופוטן הנמצאים מול חופי צפון נורבגיה, ומיד שב היטלר מדעתו. מאות אלפי חיילים גרמניים הושארו בנורבגיה עד תום המלחמה. נוכחותם המורגשת בכול הולידה שיתופי פעולה מחרידים בין נורבגים לנאצים שאין חומר מלבין המסוגל לעמעם את כתמיהם.

מפלגת 'האיחוד הלאומי' (Nasjonal Samling) שהיתה נטועה הרחק בימין הקיצוני כאחותה הנאצית בגרמניה, המליכה עצמה על הנורבגים ב-9 במאי 1940, והיתה אחראית באותה מידתם של הכובשים לרצח כמחצית מיהודי נורבגיה בתאי הגזים. המחתרת הנורבגית שהתנגדה לשלטון הבובות בארצה סייעה לחלץ את המחצית האחרת תמורת שלמונים. יהודים שלא היה להם ממון לשלם תמורת חייהם שילמו על חסרונו במותם. ממשלת נורבגיה פרסמה התנצלות רשמית בגין גירוש יהודיה אל מחנה ההשמדה. בד בבד גם הביעה צער עמוק בפני עשרות אלפי הנורבגיות על היחס הנוקשה שקיבלו מעמן על שבחרו לקשור עצמן באהבה לכובשים הגרמניים. חמישית מהן ילדו להם תינוקות, לשמחתו הגלויה של היינריך הימלר. בנורבגיה הוקמו כתריסר בתי לבנסבורן, אף יותר מאשר בגרמניה, שמטרתם היתה להשביח את הגזע הארי. כמעט עשרים אלף נורבגים להוטים בשנאה התנדבו לשרת בצבא הגרמני ובאס.אס והיו אחראים לזוועות נוראיות שנעשו בבני עמים אחרים, וביניהם יהודים. זו היתה נורבגיה שאלפרד נובל קבע כי תעניק את פרס השלום על שמו מפני שסבר כי חברתה אינה מיליטריסטית. הוא טעה.

האם נורבגיה רצתה לנקות מצפונה בגין פשעיה נגד היהודים באמצעות סיוע לפרויקט הגרעין הישראלי? חוקרת הגרעין התוודתה שלא תמצא יותר בארון בגדיה את המכנסיים מימי קדם. כשהיא עטויה בחצאית אחרת ביקשה ממני לעצור את שטף מילותיי: הינך מדבר הרבה! מוכרח אתה לשתוק כדי לתת לי הזדמנות לומר משהו. דממתי את פי, ועדיין לא דיברה. כך נמשכה השתיקה כששנינו לוגמים עוד מאותו שוקו חם. אין לי חצאית נקייה נוספת באמתחת, הכריזה בצהלה, והוסיפה: כולך עסוק במלחמה הקודמת. אתה מזניח את המלחמה שבאה אחריה. איכשהו הצליחה לא לטפטף מן המשקה על הבד הבהיר כשעיניי עוקבות בדאגה אחר תנועות ידיה מכאן ולשם.

הסיבה להתעלמות הנורבגית מפצצות האטום שמחזיקה ישראל היא המלחמה הקרה שעודנה נמשכת בין יורשתה של ברית המועצות והמערב. נורבגיה אשר גובלת ברוסיה היתה אחת ממייסדות הברית הצפון-אטלנטית. אמנם המדינה היהודית אינה נכללת בברית, אך במשך שנים רבות, ובמידה מסוימת גם בימינו, הינה היחידה ממדינות המערב שמתעמתת מבחינה צבאית עם הרוסים וגרורותיהם. אירופה רואה בה כמי שניצבת בחוד החנית במאבק בין הטובים והרעים, ומנגד אינה רוצה להיות מעורבת בהתכתשות הבלתי נגמרת במזרח התיכון, החצר האחורית שלה. במקום שנאט"ו יצטרך להגן על ישראל, הוא משאיר בידיה כלים רבי-עוצמה שמרתיעים את הרוסים מלהילחם נגדה. ראה מה קרה אחרי שחיל האוויר הטורקי הפיל מטוס רוסי, היא מדגימה למעני. ולדימיר פוטין תפש מיד שיש לו עסק עם חברה בברית ותחת להסתבך עם טורקיה, החל לשתף עימה פעולה בעל כורחו. על כן, באופן דומה ישנם סיכויים קלושים שהנשיא הרוסי ירצה להתעמת עם צבא בעל חימוש גרעיני כצה"ל, ומלחמה קונבנציונלית אינה בגדר אפשרות. ישראל הקטנה תיבלע במלחמה כזו. היא תיאלץ לאיים בהשמדת מוסקבה, ובתוך מספר שעות יודח פוטין מהשלטון על ידי צבאו. זהו כוחה של ישראל – בקטנותה, ואתם אינכם מבינים זאת שם בלבנט. הנשתה עוד שוקו חם, היא מציעה.

מודעות פרסומת

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.