פילוסופיה בגרוש: 273-279

06/12/2018 ב- 02:28 | פורסם בפילוסופיה בגרוש | סגור לתגובות על פילוסופיה בגרוש: 273-279

הלקט השלושים ושמונה של דברים חשובים, חשובים פחות ובלתי חשובים, שאספתי במשך השנים:

273. בנובמבר 2003, כשחטפה דורותי פלטצ'ר בת ה-67 התקף לב בזמן טיסה, שאלה הדיילת בכריזה: האם יש רופא במטוס? מיד קמו ממושביהם 15 קרדיולוגים שהיו בדרכם לכנס רפואי באורלנדו. המזל מכה פעמיים, לא תמיד עם אותה תוצאה: ב-27 בינואר 2018 המריא בואינג 737 מאוסלו בדרכו למינכן. 84 עובדי חברת אינסטלציה, כולם שרברבים מנוסים, היו ישובים בכיסאותיהם כאשר הכריז הקברניט שהם מוכרחים לשוב על עקבותיהם. הסיבה לבהלה: תקלה טכנית בבית השימוש של המטוס. אך אף אחד מהם לא הוסמך לתקנה כשכלי תעופה מצוי באוויר.

274. באחד מניסוייו הראשונים לימד אלכסנדר גראהם בל את כלבו לפלוט קולות עמומים שנשמעו כמו "אהו-אה-או-גה-מה-מה". מי שביקר בביתו אז היה משוכנע שהכלב אומר את המילים: אהו אר יו גרנדמה? (מה שלומך, סבתא?) ובמהרה נפוץ ברבים שהחיה הזו מסוגלת לדבר.

275. סארו בריירלי היה בן חמש כשהשתנו חייו. בשנת 1986 נסע ברכבת יחד עם אחיו, שחיפש חפצי ערך שנפלו על רצפת הקרונות, עבר בטעות לרכבת אחרת, ונרדם על אחד המושבים. הוא התעורר כעבור 14 שעות בקולקטה, לא ידע איך לשוב אל ביתו, ובלית ברירה נאלץ להסתגל לחיי העוני בתוך העיר הענקית. הוא קיבץ נדבות יום אחר יום עד שנאסף לבית יתומים ומשם הועבר למשפחה אומנת מטסמניה. בחלוף 25 שנה החל להתגעגע הביתה. הוא החל לתור את רחבי הודו באמצעות התוכנה גוגל ארת', שמא ייתקל פתאום בנופי ילדותו. כשחיפושיו לא נשאו פירות החליט לנסות שיטה חישובית. בתושייה רבה הכפיל את הזמן שבו שהה ברכבת במהירות הרכבות ההודיות ומצא את המרחק שאומדנו 1500 ק"מ. אחר כך צייר רדיוס במרחק הזה סביב קולקטה ומצא לבסוף את עיר הולדתו, חאנדו'ה, שאותה זיהה על נקלה. כשכולו נרגש יצא מאוסטרליה בדרך הארוכה עד דלת ביתו כדי לגלות שמשפחתו כבר עזבה, אך עובר אורח שחלף במקרה הוביל אותו אל אמו. היא לא היתה יכולה לומר דבר. ראתה בו רוח רפאים עד שהחלה להאמין ממש שהוא חי וקיים.

276. המתמטיקאי ג'ון פול נוימן נהג לשרבט משוואות על חלק קטן של הלוח ולא על כולו, ולא הסתפק בזאת אלא גם היה מוחק אותן לפני שהסטודנטים הספיקו להעתיקן לתדהמתם הרבה.

277. תרנגול הודו בוית במכסיקו ונקרא כך בשפות רבות ובכללן טורקית מפני שאמריקה נחשבה תחילה כשלוחה של תת-היבשת ההודית. אולם, בארה"ב ובפי רבים מדוברי האנגלית הוא קרוי תרנגול טורקי. סברה אחת גורסת שכאשר נתקלו עיניהם של האירופאים בעופות הללו ביבשת החדשה חשבו לעצמם כי אלה הן פניניות שהיו מיובאות לארצותיהם מטורקיה. סברה שניה טוענת שהתרנגולים לא הגיעו ישירות לאנגליה מאמריקה אלא באמצעות ספינות סוחר טורקיות דרך תחנת ביניים במזרח התיכון שנשלט אז בחלקו על ידי העות'מנים.

278. כמה דמויות של חיות בספר 'אליס בארץ הפלאות' מבוססות על המציאות היומיומית שחי בה המחבר. חתול צ'שייר שנעלם ומותיר מאחוריו רק את חיוכו קיבל את דמותו מאריזת גבינת צ'שייר, בירת מחוז הולדתו של לואיס קרול, שעליה הופיע חתול מחייך. שמו של ארנב-מרץ בא לו משום שעונת הייחום של הארנבונים היא בחודש מרץ. ואילו שמו של צב מזויף בא לו בשל מרק עשוי בשר בקר שהיווה אז תחליף זול למרק צבים היקר.

279. המוציא לאור ג'ון מאריי ה-3 שלח אל ו'יטו'ל אלו'ין (Whitwell Elwin), עורך 'הסקירה הרבעונית', את שלושת הפרקים הראשונים של 'מוצא המינים' כדי שיתרשם מהם. אלו'ין התנגד לרעיון האבולוציה, אך ביקש להיוועץ גם עם הגיאולוג צ'ארלס לייל. בעצה אחת עימו המליץ לצ'ארלס דרו'ין למען טובתו המקצועית, אחרי שהשקיע עשרים שנה מעבודתו בפיתוח התיאוריה, לגנוז אותה. צפויות יותר מדי התנגדויות, הסביר לו מה עומד לקרות. מוטב למחבר להתמקד בכתיבת ספר על יונים, קבע. "הרי כולם מתעניינים ביונים". לאכזבתו, דרו'ין דחה על הסף את ההצעה.

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.