השולף הכי מהיר במערב כבר מצוי בכל מקום

31/10/2018 ב- 06:09 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על השולף הכי מהיר במערב כבר מצוי בכל מקום

ב-30 במרץ 1999 פרסם העיתון פוסט גאזט של פיטסבורג תחקיר מאת סאם רו בעמוד הראשי שלו על הדרך בה החליטו הממשל והתעשייה שנשק חשוב יותר מעובדים. בהקשר לטבח שהתחולל השבת בבית כנסת מעיר זו הרי שהכתבה היתה על הקיר הרבה שנים לפני כן.

הכתבה ההיא דנה באריכות בנזקים הבריאותיים שנגרמו לעובדים בתעשיית החימוש האמריקנית, שעשתה יד אחת עם הממשל כדי לצמצם ככל שיותר את דרכי מניעתם הואיל והיו יקרות מדי לדעת התעשיינים. הרבה לא השתנה מאז. תעשיית הנשק ממשיכה לשגשג בארה"ב, למרות שהמחוקקים והיושב בבית הלבן מסוגלים להגביל אותה לטובת האזרחים. הם אשר נפגעים בגללה. אולם, לובי הנשק צבר כוח עצום ומאיים על מקבלי ההחלטות באמצעות קבוצת לחץ קטנה אך קולנית שהם לא ייבחרו לקדנציה נוספת אם יבצעו אפילו מעט מן ההצעות המועילות שמונחות על שולחנם.

הוויכוח אם קונסרבטיבים הם יהודים והאם מקום תפילתם ראוי להיקרא בית כנסת או רק אתר עם סממן דתי אינו קשור במישרין לטבח. הוויכוח האם מדיניותו הפלגנית של הנשיא טראמפ משפיעה לרעה על שלום יהדות אמריקה אינו קשור במישרין לטבח. הוויכוח האם האנטישמיות ברחבי ארה"ב מרימה ראשה אחרי שנשתכחו האימים מן השואה אינו קשור במישרין לטבח.

מעשי טבח המוניים בחפים מפשע מתבצעים מדי חודשו בארה"ב, והיו מי מהם שהיו מכוונים כלפי בני דת זו או אחרת, אך דומה כי מטרות אלה משמשות רק תירוץ להרוג. רוב מעשי הטבח נועד להוציא לפועל את יצר הקטילה כלפי קבוצה שנואה באותו הרגע במוחו של היורה: תלמידי בית ספר בכיתתם, בליינים במופע רוק, מתפללים לאל ביום חגם. כל התירוצים כשרים עבור הרוצח וכל האמצעים זמינים לרשותו. אם פלוני יכול לרכוש לעצמו אוסף נכבד של רובים בלי הגבלה, במערכה הבאה ירשפו קניהם. ובלתי אפשרי להילחם בחזרה. אם היתה התארגנות שמטילה טרור יכלו להתנקם בה, אבל הטבח החוזר ונשנה הוא מעשה של בודדים. איש אינו יודע או מסוגל לנחש מאין יבואו הקליעים הבאים.

אם לא יוציאו את הרובים מידיהם, לא ניתן יהיה למנוע מן הטובחים הבאים להרוג בני אדם בגין גחמה מטורפת. זה נתפש כמובן מאליו, אבל עבור אמריקנים רבים זהו דבר לא מובן בכלל. הם לא מזהים את הזיקה הזו. הם רואים במי שסבור כן איום עליהם. ויש להם שותפים אחרים לפשע: יצרני התחמושת, יבואני הנשק והלוביסטים שמקבלים שלמונים כל הדרך לגיהינום.

הנטבחים באמריקה מוצאים את מותם בגין בצע כסף, בסופו של דבר. אך יחד עם זאת, באופן שלא ניתן להסבירו, מרובים ביותר כל מיני המטורללים באמריקה. והם נעים בחופשיות ואיש מן הרשויות אינו עוקב אחר מעשיהם עד שכבר נעשה מאוחר מדי. אם הייתי נתבע לבחור מניע כדי להיהרג, הייתי מבכר שהאויב ימיתני בשל סיבה ראויה שלו, וחלילה לא למות מידי איזשהו פסיכופת שאיבד שליטה על דרך ההיגיון. אין בזה טעם. אובדן חיים מוקדם מן הצפוי מחייב תכלית. זוהי אפוא הטרגדיה של אמריקה, שהיא איבדה עצמה לדעת. יותר מדי אינטרסים בוחשים בנתיב שמוביל אל התהום, ואין מי שיכוון אותה בחזרה אל המסלול הנכון.

מי יהיו הקרבנות הבאים? לצערי הרב, אפשר ששוב יהודים, ולמרות שזו קבוצה מובחנת בשנאה כלפיה אין פירושו של דבר שיהא זה ביטוי של פרץ אנטישמיות. כפי שטרוריסטים ערביים רוצחים יהודים כשידם משגת מבלי עילה אנטישמית אלא מזהים אותם כמשתייכים לאויב, כך מסוגל אדם אנטישמי לפתוח באש לכל עבר במוסד קהילתי של יהודים מבלי שיש לייחס אנטישמיות מובהקת למעשיו, וזאת כאשר אירועים דומים מתרחשים מעבר לפינה כנגד קבוצות אחרות. מנגד, חילול בתי קברות של יהודים כאשר אין שום נגיעה במצבות של בני לאומים נוספים הוא תופעה אנטישמית. אני קורא אפוא לראש הממשלה ולשר החינוך והתפוצות לא לקפוץ בראש אלא לפתח מודעות היסטורית.

אגב, קונסרבטיבים הם יהודים על פי החקיקה המקומית. חל עליהם חוק השבות. האם הינם יהודים על פי ההלכה האורתודוכסית? בימים סוערים של יגון ואבלות סבורני שהרב הראשי של אשכנז היה צריך להתאפק. במקום זאת הביע דעה לא-אישית שאין שותפים לה רוב הישראלים, חובשי כיפה וחילונים. האיש הזה מקבל פרנסתו מכספנו, בל נשכח. הוא עובד בשבילנו ואת זאת שוכח.

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: