פילוסופיה בגרוש: 260-266

24/10/2018 ב- 04:19 | פורסם בפילוסופיה בגרוש | סגור לתגובות על פילוסופיה בגרוש: 260-266

הלקט השלושים וששה של דברים חשובים, חשובים פחות ובלתי חשובים, שאספתי במשך השנים:

260. מארק טו'ין נולד ב-30 בנובמבר 1835, שבועיים לאחר הופעת כוכב השביט היילי בשמי כדור הארץ. באוטוביוגרפיה שלו שנתפרסמה בשנת 1909 כתב בלצון: "באתי לעולם עם כוכב השביט היילי. הוא יחזור אלינו בשנה הבאה, ואני מצפה להיעלם יחד איתו. זו תהא האכזבה הגדולה ביותר של חיי אם כך לא יקרה". הוא מת ב-21 באפריל 1910, יום לאחר הופעת כוכב השביט היילי.

261. רחוב שפינוזה, שממוקם כיום במרכז תל-אביב, היה בעבר סמטה בנווה צדק. תושבי השכונה אשר היו ברובם ממוצא תימני התלוננו בפני העירייה על השם. הם לא שמעו מעודם על ברוך שפינוזה וגם לא ידעו לבטא את שמו, וסברו כי הרחוב נקרא ספונג'ה. היו הם בטוחים שלועגים להם כיוון שבימים ההם הועסקו תימניות רבות כעוזרות בית בבתי האשכנזים. העירייה החליטה אפוא, למען הרגעת דיירי האזור ולכבודו של הפילוסוף, להעניק את שמו לרחוב צפוני יותר.

262. כשנוזל רותח בקומקום המונח על אמצעי חימום הופכים חלקים ממנו בתחתית לגז. בועות הגז קלות בהרבה מן הנוזל שבו התהוו ולכן עולות בתוכו בשלמותן עד שהן מגיעות אל פניו, מתפרצות, מתפוצצות ופולטות את הגז לתוך האוויר. בנוזל רותח המכיל מים בלבד אין שום חומר שיוכל למנוע בעד הבועה מלהגיע עד לשטח העליון ולהתנפץ. על כן, גם אם פני המים מתרוממים על ידי הבועות ששחררו עצמן מהם, אין הם גולשים החוצה מן הקומקום. מאידך, החלב עשוי תערובת של חומרים שונים, מהם העשויים לרתוח עד מאה מעלות צלזיוס ומהם שטמפרטורת הרתיחה שלהם גבוהה יותר. החומר שרותח בחלב אינו אלא מים המרכיבים את רובו, והקרום שמתגבש על פני החלב שייך לחומרים אחרים שמשנים את מבניהם וסידורם בעקבות החימום. כאשר מגיעות בועות הגז עד לפני החלב הן נכלאות על ידי הקרום שהתהווה והן מניפות אותו, כשם שאוויר חם עשוי לרומם בלון, ואז גולש החלב.

263. בשנת 1915, כשהיתה בת שש, סירבה סימון וייל לכל מצרך ביתי עם סוכר לאחר שגילתה כי אזל הסוכר אצל החיילים הצרפתיים בחזית המערבית של מלחמת העולם הראשונה. בשנת 1943, בהיותה בלונדון, אובחנה כחולת שחפת וצוותה לאכול היטב. אך האידיאלים שהאמינה בהם גרמו לה להגביל את עצמה למנת המזון שהוקצבה לאזרחי צרפת הכבושה. לבסוף נחלשה מתת-תזונה ומתה.

264. מאז ילדותו, כשטייל על שיפולי הגבעות של וינצ'י, תהה ליאונרדו על מעופה של הציפור. בפירנצה כבר הכירו סוחרי הציפורים את העלם. היה הוא מרבה לבקר אצלם ושילם כמעט כל מחיר תמורת בת-כנף בכלובה. ואז, לנגד עיני הקהל שנאסף בכיכר השוק, היה פותח את הכלוב ומניח לציפור לעוף. את קולות התימהון של ההמון לא שמע מכיוון שהיה שקוע בבחינת טיב משק כנפיה של הציפור. הוא צפה בה מתרחקת אל-על ובשובו לחדרו היה רושם את השלבים השונים של מעופה על מנת לתכנן מכונת תעופה בעלת כנפיים עבור בני האדם. מבלי לתת את הדעת הוא גילה כך את החוק השלישי של ניוטון, שפורסם רק בשנת 1687 – 168 שנים לאחר הסתלקותו מן העולם. כך רשם אז לעצמו: עצם מגיב להתנגדות כלפי האוויר באותה המידה שאוויר מגיב כלפי העצם.

265. ז'ורז'-לואי לקלר דה בופון העלה את הסברה שפסגות ההרים התרוממו בשלב מאוחר מקרקעית של ימים. כהוכחה לה הביא את הימצאותם של מאובני צדפים ושלדי דגים במרומי האלפים. דעה זו עוררה את זעם הכנסייה כיוון שהיא סותרת את סיפור הבריאה. אולם הפעם, למרבה ההפתעה, הצטרף וולטר לדעת הכנסייה. הסופר האנטי-דתי טען שהצדפים ועצמות הדגים אינם אלא שיירים מארוחות של מטפסי הרים וצליינים שחלפו שם.

266. בעת מלחמת ארה"ב עם הפיליפינים בשנת 1900 מונה הגנרל ארתור מקארתור הבן למושל הצבאי של הארכיפלג הכבוש. בנו, הגנרל דאגלס מקארתור, היה מפקד הצבא הפיליפיני כשפלשה יפן לאיים במלחמת העולם השנייה. בלית ברירה נאלץ להימלט אבל הבטיח "עוד אשוב". הוא נלחם ביפנים עד חורמה, הצליח לגרשם מן הפיליפינים ועמד במילתו.

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: