אם רונאלדו אנס יש לברר באיזה מובן

19/10/2018 ב- 04:17 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על אם רונאלדו אנס יש לברר באיזה מובן
תגים:

הנוסטלגיה קרובה אליי כקוטב הדרומי. במובן אחד הוא רחוק ממני כל כך. במובן אחר עשוי אני להיות קר כמותו. במהלך השנים האחרונות יצרתי קשר מחדש עם עשרות נשים שעניינו אותי בבחרותי. רציתי לברר לעצמי כיצד התפתחה אישיותן, להתרפק על העבר המשותף כשעה בחברתן, להצטער על דברים שקרו ועל דברים שלא קרו, ואחרי כן בחרתי שוב להתרחק מרובן, עד הפעם הבאה אם תהיה. מוזר להודות כי הן עניינו אותי מפני התעניינותן בי, בין השאר. מעולם לא פניתי אל מישהי שלא היה לי כלום עימה אחרי שהיא דחתה אותי או התעלמה ממני, לא כעבור דקה ולא בחלוף אלף שנה. טיפחתי את יחסיי בדרגות שונות עם בנות שסברו בליבן שאני מיוחד. דעתן זו היתה רבת ערך עבורי לעיתים, אפילו שכמעט כולן הפגינו שטחיות בטבען כקליפת בצל ובשום פנים ואופן לא היו מסוגלות לצלול אל עומק מחשבותיי. זהו עניין של אופי ולא בעיה שכלית בשום צורה. נדרש מאמץ שלא משתוקקים להשקיע אותו. כיום לא אכפת לי מה חושבים על אודותיי: אם מיוחד אני ואם לאו. בכלל, לפי איזה סולם קובעים דבר שכזה? משלא הבנתי, החלטתי יום אחד באופן שרירותי שזה לא מעניין אותי יותר.

כל אדם מקבל את החלטותיו כמעט במנותק מן הסביבה. דוגמה אחת מוכרת לכול: יש אנוכיות כבירה באהבה אל אדם אחר מפני שאנו דורשים בו-זמנית שהוא יאהב אותנו גם כן, ואלמלא ירגיש כך כלפינו אנו נחדל לאהוב אותו. לכאורה, הכול תלוי בו, אך למעשה הדבר תלוי רק בנו. החלטנו שאהבה מוכרחה להיות הדדית אף על פי שאינה חייבת להיות כזאת.

הכרתי בימים הקסומים ההם סטודנטית בשם של אבן חן יקרה. היא התגוררה בגפה בדירונת שכורה, ואם זיכרוני מתפקד כשורה, לא עשינו בינינו דבר מלבד להלך שלובי ידיים בשדות ולשוחח. באחת הפעמים התוודתה שהיא מאוהבת בי מזה זמן. בתקופה שטרם הבחנתי בה היו עיניה עוקבות אחריי בכל מקום שראתה אותי. מאיזה טעם, שאלתי בחוסר הפתעה, מתוך הערצה או בשל הערכה? לא מזה ולא מזה, ענתה. אני מאמינה שארגיש בטוחה ויהיה לי נעים איתך. ואני חקרתיה: ואם ההרגשה שדמיינת לא תתממש, ובינתיים יתהדק הקשר הרגשי שלי אלייך, ומה אז, תעזביני? מן היום ההוא התרחקתי ממנה. היא נעלבה, כמובן, ואני לא התרגשתי מכך. דאגתי רק לעצמי.

כריסטיאנו רונאלדו הוא כדורגלן-על היחידי בתבל מאז פרח באליפות אירופה שהתקיימה במולדתו. אף אחד אינו מאפיל עליו. כושרו, כישוריו וכישרונו מאפשרים לו לנצח במשחק של אחד נגד אחד כל יריב, וגם במשחק הקבוצתי הגיע להישגים ששום שחקן אינו מתקרב אליהם מזה שנים. הוא זוכה להערצה כלל-עולמית ולהערכה כלל-עולמית, ששתיהן בנפרד כה נדירות והוא נהנה מהן יחדיו. זהו כבוד השמור רק לספורטאים. הם האלילים החדשים בחיינו. לפניו נהנה מיחס כזה האתלט קארל לואיס וקדם להם הטניסאי ביורן בורג. טרם לכן, עוד לא היתה מונחת טלוויזיה בכל בית.

הערצה היא אמוציונלית. המעריץ חש קרבה נפשית אל מושא הערצתו. היא יוצאת מן הלב ולא מן הראש. בה בעת מסוגל בן אנוש להעריץ המון דמויות דומות ונבדלות. וכמו כל התרגשות קצרת מועד או מתארכת, אף היא דועכת. מאידך, הערכה נעשית בכובד ראש ובשימת לב, ומבוטאת במשורה. מטבעה היא מרוחקת יותר אל מושאה. הערכה היא רציונלית, על אף שהיא יכולה להיות גם סנטימנטלית ככל שהזמן מתמשך. ובניגוד להערצה היא אינה נעלמת במהירות כלעומת שבאה. היא עשויה להחזיק שנים רבות באותה עוצמה ראשונית, מפני שאדם מוערך נכונה על סמך דברים שיש לו ואינם ברי חלוף, ואילו אדם נערץ על בסיס דברים זמניים בלבד. אמנם מסוגלים הם להיות ממושכים, אך לא תמידיים.

רונאלדו זוכה להערצה מאנשים רבים שאינם מבינים דבר וחצי דבר בכדורגל. הוא נערץ על ידם מן הסיבה שהוא מגה-מפורסם. לסוג הערצה שכזה אין אלמנט הגיוני. לא מעניין את המעריצים הללו שרונאלדו התפרסם בגלל היותו כדורגלן אהוד ביותר בעיני הבקיאים במשחק. רק ההילה הרבה של הפרסום מרתקת אותם אליו. הם מדומים לעדת מאמינים שרודפת אחרי הגורו שלהם, ולא כדי לקבל עצות ממנו, אלא לחוש את הזוהר שהוא מפיץ על עצמו, והם מרעיפים עליו בתורם ויוצרים היזון שחוזר על עצמו עד שכבר אפשר להיחנק מרוב ניצוצות, שהרי גורו בלעדי מאמיניו אינו גורו. אני מבכר שיעריצו אותי מכך שאני מסוגל להופיע בפעם הראשונה בחיי בגן החיות של המבורג, לדבר מרחוק אל הפילים והם יתקרבו אליי כדי לשמוע. לעומת הגורואים, אינני נזקק לקהל מבקרים צמוד כדי שהדבר יקרה. הוא מתרחש גם ללא נוכחותם. היינו, זוהי הערצה שאינה תלויה בדבר, והיא כבר נושקת להערכה.

לא כך מצא עצמו רונאלדו עם מעריצה צמודה שדמיינה בליבה מה הולך לקרות ביניהם, וכאשר הדברים התפתחו לגמרי אחרת, היא ביקשה לעצור. רונאלדו המדומיין שלה אינו מתנהג במציאות לפי חלומותיה, התברר לפתע. היא אמרה "לא" כמה פעמים, ואחרי כן נהייתה אדישה לנעשה, לפי התיאורים המתגוללים בעיתונות. לאונס ישנם כמה מובנים, ואין ספק כי אם כך קרה, רונאלדו אנס את הגברת, אך באיזה מובן? אונס אינו מוכרח להיות פלילי. אונס יכול להישאר רק בגזרה הלשונית המצומצמת שלו: להכריח אדם לעשות משהו שהוא אינו חפץ בו, ועל פי המתואר, כך באמת אירע. רונאלדו לא היה ערני דיו כלפי השינויים שהתהוו פתאום. דומה שזוהי קללת הנערצים. הם כה מלאים בהערצה עד שהם טובעים משכחה לחלץ עצמם ממנה מבעוד מועד.

בחור פחות מבושם מעצמו היה אולי מברר עימה מלכתחילה: ומה אם אשר דמיינת יקרה אחרת? וכיצד אפוא תנהגי כלפיי כשהציפיות שלך תתמוטטנה? לפעמים, מוטב לוותר על הפנטסיה מאשר שהיא לא תתממש. מן הסיבה הזו, מעולם לא הייתי מסוגל להשתוקק לאורך זמן אל מישהי שלא עניינתי אותה. כך נחסכה מעימה שיחת הטלפון המשונה: מדבר שחר. זוכרת אחד כזה לפני ארבעים שנה? היינו ביחד בתינוקייה של תל השומר. אני הייתי זה שייבב כל העת. זוכרת?

ברור שאני מתחרט על ניתוק הקשר עם אותה סטודנטית. לא בגללי, אלא בגללה. נפשה ספגה מהלומה ממני רק מפני שחיפשתי היגיון ברגשותיה, ואיזה היגיון אפשר למצוא בהתאהבות. את זאת לא ביררתי לעצמי בשעה ההיא. הייתי מנוול כלפיה מבלי שום סיבה אמיתית. מישהי נחמדה היתה קשורה אליי, ויום אחד, אפילו שלא עשתה לי רע מעולם, התחלתי להתעלם מדבריה, ממבטיה, מקיומה בכלל. אז לא ידעתי שאני נוהג בה כנבל. חשבתי לעצמי שהיא עקשנית יתר על המידה, ואפילו שאלתיה כמה פעמים, בלי קושי לשלוט על רגשותיי אלא מתוך אדישות גמורה: מדוע את ממשיכה? מספר שנים מאוחר יותר עשיתי חשבון נפש בנוגע אליה והצטערתי, אולם עד היום אינני מבין את התנהגותי. מתמיד הייתי חביב כלפי בנות שמאוהבות בי, אך אם ביקשו להתקרב יותר מכך ואני לא הסכמתי, התחלתי להרחיק אותן ממני בהריסת היחס הטוב שלהן כלפיי. באיזו זכות עשיתי זאת?

ומיהו אני לעומת רונאלדו? הבחור הותיר שובלים ארוכים של נערות מאוכזבות, והגרוע מכל, לדעתי, שתחת לעשות חשבון נפש לעצמו הוא פתח את הארנק ושילם להן כדי שהן תעשינה חשבון נפש לעצמן: לקבל ממנו סכום כסף אדיר או לדחות אותו? זוהי התלבטות נוראה לחלשות אופי. הוא אנס את המתלוננת נגדו מבחינה פיסית, על פי החשד, וגם אנס את נפשה באופן מובהק, כאשר הכריח אותה דרך פיתוי כספי לתת לו לעשות ברגשותיה מה שהוא רוצה. תמורת תשלום נכבד היא מוכרחה לשכך את כעסיה. קוראים לזאת גם פיצוי. אינני סבור כי על כל מעשה איום ניתן לפצות. לפעמים, אי אפשר, מבינות אותן נשים יותר מאוחר, ושוברות את כללי המשחק. במגרש הבלתי מוכר לו רונאלדו אולי לא יוכל לנצח.

מודעות פרסומת

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.