הסיכונים שעליהם לא מדברים בביצוע ניתוח קיסרי

17/10/2018 ב- 06:48 | פורסם בהספרייה המדעית | סגור לתגובות על הסיכונים שעליהם לא מדברים בביצוע ניתוח קיסרי

כאבולוציוניסט לא נורמלי אני גם נהנה מאד להתחקות אחר השתלשלות של מונחים שהיו נכונים לתקופתם והשתנו בשל הרחבת הידע האנושי. למשל, הכול מכירים את המונח "יוצא דופן" ומעטים יודעים מהו מקורו ומאין נובעת משמעותו. בשם זה כינו חכמי התלמוד לידה שבה הוצא התינוק דרך דופן הרחם, ולא בדרך הטבעית מנרתיק האשה. יוצא דופן הפך לתיאור נלווה של חריג, והחריג מתואר כנדיר, כיוון שאחרת אי אפשר לטעון לחריגותו. אולם, בטבע שכיחים הרבה יותר יוצאי הדופן, ולמעשה כל המינים היו כאלה. הואיל וכל סביבה משתנה במרוצת הזמן רק פרטים יוצאי דופן שלא היו מותאמים לקודמתה ישגשגו בזו החדשה. ההתקדמות בכל תחום נעשית על ידי יוצאי דופן, אם באמצעות מדענים סוררים ואם דרך נאקת-שלמה אחת שהתענגה על בשר הזכר שלה, ובנותיה ראו כי טוב והמשיכו במסורת.

מספרים כי אמו של בינדוסארה, לימים קיסר האימפריה המאורית ששכנה באסיה, הרעילה עצמה למוות בשוגג טרם ילדה אותו בשנת 320 לפנה"ס. צ'אנקיה, היועץ של בעלה, הציע לבתר את בטנה מיד ודרך כך לשלוף בחיים את היילוד. היה זה הניתוח הקיסרי המוצלח הראשון. ואילו מקור השם המקובל בימינו הוא בתקנון החוקים המלכותי של רומא מן המאה ה-7 לפנה"ס, ואשר לימים נקרא 'תקנון החוקים הקיסרי' (Lex Caesarea), ובו נאמר מפורשות כי אסור לקבור אשה שמתה בהריונה ויש להוציא מתוכה את העובר, ואם אפשרי – כבר בחייה, כשהיא מתנדנדת בין העולם הזה לעולם הבא בחודשה העשירי.

בימינו, ניתוח קיסרי אינו יוצא דופן. במדינות רבות, כך מדווחים המומחים מזה שבוע, זו נעשתה הלידה הנפוצה ביותר שמעורב בה רופא. בברזיל יולדות 55 אחוזים מן הנשים בניתוח קיסרי; ברפובליקה הדומיניקנית נולדים 58 אחוזים מן התינוקות בניתוחים קיסריים; ואילו במצרים מאמיר מספר הלידות בניתוחים קיסריים עד 63 אחוזים. לדעת הרופאים, רק כשמינית מן הלידות מחייבת ניתוח קיסרי. שאר הלידות הוא עניין של מותרות. האמהות מבקשות לידה עם כאבים פחותים, או מעוניינות שהוולד יצא לעולם בדיוק כשסדר הכוכבים בשמיים צופן לו מזל טוב, וכהנה וכהנה שטויות שאינן מוכחות. מאידך, הסיכונים בלידה שכזאת מוכחים היטב: ההיריון הבא בסכנה – מכריתה נחוצה של הרחם כדי להציל את האשה כתוצאה מהתערבות כירורגית בלידה הקודמת, ועד יילודים שיסבלו כל חייהם מהשמנה חולנית ומקוצר נשימה, לבלי מרפא. כשמשחקים נגד הטבע, הוא ינצח.

ברם, המומחים התעלמו בדבריהם מן הסיכונים האבולוציוניים. בעברנו היה לחץ ברירתי מתמיד לטובת תעלת לידה רחבה. אשה שהכוכבים סידרו לה תעלת לידה צרה, ביחס לגולגולת הגדולה של התינוק האנושי, היתה מתה יחד עימו בשעת הבאתו לעולם. הניתוח הקיסרי שם קץ לתהליך הזה, שגילויו העניק לצ'ארלס דרו'ין את התואר "איש המילניום", לדעת רבים. אם תימשך המגמה, תשרודנה עוד ועוד נשים עם תעלת לידה צרה והן תעברנה לדור הבא את התכונה הזו, עד שהתוצאה הבלתי נמנעת בעתיד לבוא תהא: אי-אפשרות ללדת יותר דרך הנרתיק.

לקריאה נוספת:

Ties Boerma, Carine Ronsmans, Dessalegn Melesse, Aluisio Barros, Fernando Barros, Liang Juan, Ann-Beth Moller, Lale Say, Ahmad Reza Hosseinpoor, Mu Yi, Dácio de Lyra Rabello Neto & Marleen Temmerman. 2018. Global epidemiology of use of and disparities in caesarean sections. The Lancet, Vol. 392, Issue 10155: 1341-1348

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: