העולם שהיה איננו עוד

08/10/2018 ב- 19:49 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על העולם שהיה איננו עוד

לפני שנים רבות מי שלימים יהיה אחד מחבריי הטובים ישב בסלון ביתו וצפה בהקלטה של פרק מן הסדרה 'המסעדה הגדולה'. אני ישבתי מולו והתעסקתי בשעוני. לפתע קרא בקול: אי אפשר להבין את העולם הזה! הבטתי בו כמי שגילה את אמריקה והצדקתי אותו: בחיי שאי אפשר להבין. הבוקר החזרתי את השעון מתיקון ושוב אינו פועל… במקום 1998 חזור ושוב איפס השעון את עצמו לתאריך מוקדם יותר בעשר שנים. בצירוף מקרים משונה אותו הפרק שודר לראשונה בשנת 1988. נשאתי עימי את הקלטת עד אליו יחד עם בת זוגי הסקנדינבית מפני שמכשיר הווידאו שלי היה מקולקל. רציתי שתצפה כיצד נראיתי בשנות ה-80 בשכשכי את רגליי בכינרת לפני שהנשיא אסד האב הרהר על כך גם כן. אחרי שחדלתי מלטלטל את השעון באוויר כאילו הספרות הדיגיטליות תסתדרנה מאליהן, ביקשתי אותו להריץ קדימה את הסרט. מי מתעניין עכשיו בסדרה הזו?! מדבריו הבינותי שמאן דהוא ממשפחתי בחר להקליט את הפרק הזה דווקא על זיכרונותיי המצולמים מטיול בצפון ישראל. הו, כמה שכעסתי: באמת שאי אפשר להבין את העולם הזה! ברגע ההוא גם בא הקץ לתלאותיו של שעוני. קניתי אחר בתצורה אנלוגית שנתיים אחרי כן. השעון הזה נעלם לילה אחד בגבעת אולגה.

חקרתי את מרינה במשך דקות נצחיות עד שפרצה בבכי. אני שונא היעלמויות. זהו אכן שמה הפרטי. שם משפחתה אינו ידוע לי. היא התעתדה להיות אחות. בלונדינית כחולת עיניים. לא הבינה בכלל איך קישרתי את השעון האבוד להקלטה האבודה מן הימה הגלילית. אני לא מצליחה להבין את העולם הזה, אמרה והתייפחה ללא הפסק. מזה שנים אני מנסה לחפש אחריה בארץ על מנת להתנצל. ככל שזה ייתפש כחוסר הבנה בסיסי, בבוקר ההוא הייתי משוכנע כי היא משתתפת בצערי ולכן בכתה. לרגע אחד לא הבנתי אז כי היא בוכה בגללי. גם היא נעלמה.

אני ממש שונא היעלמויות. כל אחת שפגעתי בה או כל אחת שהייתי צריך לברר אם נפגעה ממני ניסיתי לאתר כדי להצטער. לא תמיד אני קולט לבדי את רגשות האחר. אני מוכרח שיספרו לי על מנת שאתוודע אליהם. וישנן כאלה שאי אפשר למצוא. אינדיאניות, למשל. היער שחיו בו היה ואיננו עוד. מבלי מספר זהות שמנפיקה הממשלה לא ניתן להתחקות אחריהן. חוסר הוודאות לגביהן מצמרר אותי לעיתים. יותר משאני שונא היעלמויות, אני שונא אי-ודאות. עתה, שוו בנפשכם באיזה אי-ודאות מתקיימת משפחה שבנה נעלם מבלי להותיר כל עקבות.

היעלמותו של עיתונאי סעודי שנכנס לקונסוליה של ערב הסעודית בטורקיה ולא יצא ממנה היא מרגשת מבחינה תקשורתית וכל החושים נדרכים לשמע הדבר המוזר, אך ההתרגשות חולפת כעבור זמן כאשר מהרהרים מחדש במה עסקינן: אזרח של ממלכה פרימיטיבית נכנס לקונסוליה של ממלכה פרימיטיבית ונחטף שם בגלל חוקים פרימיטיביים שמאפיינים אותה הממלכה ונהוגים בה. מכיוון שהכרתי אינדיאנים ביער רגע לפני שהמודרנה הלמה בהם, יכולת השיפוט שלי ביחס לפרימיטיביות היא רחבה יותר. חברה אנושית, תהא אפילו משתמשת רק בכלי אבן, הינה מפותחת יותר אם נשמר בה חופש הביטוי, וגם עדיף לחיות בה, מאשר בקהילה שמרנית אשר בה הוא מוגבל וצעצועים אלקטרוניים משמשים אצלה להסחת הדעת. המפתח לפרימיטיביות אינו אי-ידיעת קרוא וכתוב דרך מחשב אלא סולם הערכים התרבותיים שמאמצת חברת בני אדם. "חיה ותן לחיות" הוא הערך היסודי שמוכרח להיות.

היעלמותו של ראש האינטרפול במקום לא נודע בסין ראוי שתזכה להכתרה "גרנדיוזית". המפקד של המשטרה העולמית מועלם כאילו היה אוויר. יהיו החשדות נגדו חמורות ככל שיהיו, העלמתו בידי הרשויות הסיניות היא בלתי נתפשת. דמו לעצמכם שמזכ"ל נאט"ו, הנורבגי ינס סטולטנברג, נקרא להתייעצות בוועדת פרס נובל שמתכנסת באוסלו, ועקבותיו היו נעלמות. דבר דומה לזה קרה לראש האינטרפול שהוא במקרה סיני. מה שהיה בלתי אפשרי לחשוב עד לפני עשור, כמו תוצאת חישוב של שתיים ועוד שתיים היא תשע, הפך להיות עבר רחוק. סין וסעודיה אינן קוראות תיגר על מערכת החוקים הבינלאומית, הן גם לא דורסות אותה ברגל גסה. הן פשוט מתעלמות ממנה כלא קיימת. דבר זה הוא מדהים באמת. אי אפשר יותר להבין את העולם.

שמעתי האשמות מגוחכות נגד דונלד טראמפ שבגלל התנהלותו העקבית להתפרע אנה ואנה בכל דרך שמוצאת חן בעיניו או שאינה נושאת חן, אין עוד מי שיאכוף את הסדר העולמי או לכל הפחות ישמיע יבבה על אובדן דרך הארץ המקובלת בין ארצות; שאין שום גורם מרתיע שצריך להתחשב בדעתו לפני שעושים צעד פראי, כמו העלמת אנשים אל תוך אי-ודאות מוחלטת. חשבו נא לכמה רגעים על שנה שלמה שהיתה חולפת מבלי שיכולתם לדעת את הזמן, לא הדקות ואפילו לא השעות, ועתה הרהרו על הנצח שמכה במשפחות הנעלמים. הן חיות ללא זמן. אין לו שום משמעות בעיניהן יותר.

אני דווקא סבור שנשיא ארה"ב הנוכחי פועל בכיוון הנכון לצמצום הנזקים שגרם קודמו בתפקיד הרם. החולשה הבלתי תיאמן של מי שהוגדר "האיש החזק ביותר בתבל" ושזכה בפרס החשוב ביותר למען כינון שלום, גרמה למרחץ דמים ארור בסוריה ולהסרת הבלמים במדרונות האו"ם. ברק אובמה התעלם לגמרי מכל העבריינים שעשו ככל העולה בדעתם בעולם כולו, מהפלת המטוס המלזי ועד מחיקת הקו האדום כלפי שימוש והצטיידות בנשק בלתי קונבנציונלי. הוא האשים את השוטרים שכך קורה בגללם. האימפריה האמריקנית אחראית לרוע, היתה דעתו. אין להתפלא. זהו הנוסח הפוסט אמריקני: עזבו לנפשם את השחורים שרוצחים אחד את השני. מי שאשם הוא האדם הלבן. "כמו כל זלילת דייסה שבישל האיש הלא נכון גם זו תהא כואבת, ואולי אי אפשר יהיה יותר להתרפא", אמרה לי כהת עור אחת אחרי שנעלמתי לה פתאום והיא לא ידעה היכן להתחיל ולחפש. גם על העידן שהשאיר אובמה ניתן לומר אותם הדברים.

שיר שאי אפשר להבין מתוך האלבום הלבן, רחמנא לצלן.

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.