אמנות הסחר בעובדות

25/08/2018 ב- 07:32 | פורסם בהמדור לשירות הציבור | סגור לתגובות על אמנות הסחר בעובדות

ישנן נשים יפות בעולמנו וכשאומרים זאת בפניהן עשוי זה להיות ציון עובדה או לשמש כמחמאה. וחל בלבול כאילו ציון עובדה זו הוא בהכרח מחמאה ולהיפך. במקרה של אשה לא יפה כשאומרים זאת בפניה מציינים עובדה. ודאי שזו איננה מחמאה. כשאשה לא יפה תאמר זאת לה היא תשיב לה כגמולה ותזכיר שגם היא אינה יפה. כשאשה יפה תציין זאת בפניה היא תגיב: אומנם אינני יפה כמוך, אך לפחות אני לא בהמה כמוך. וכשאשה יפה תאמר לאשה יפה שהיא יפה, היא תשיב לה בחן ותאמר שאף היא יפה.

אך מה קורה כאשר אשה לא יפה אומרת לאשה יפה שהיא יפה, וחל בלבול אם זוהי מחמאה או אם זהו ציון עובדה. על עובדה עונים כנגד עובדה. אך כשזו נתפשת כמחמאה יש צורך להשיב במחמאה, ולא בעובדה חלילה. אין לומר לה: תודה, בעתיד גם את תהיי יפה. נחוץ להחמיא לה ומתברר שזה קשה ליישום, כי לסחור בעובדות תמיד אפשר אבל לסחור במחמאות זה כמעט בלתי אפשרי. אותה אשה יפה תסתפק כנראה רק במילות תודה, והתגובה שתצא מפיה תביך אותה והיא תאמר לעצמה: לוואי ולא הייתי זוכה בכלל למחמאה מצד האשה הלא יפה כי היא מעמידה אותי במצב לא נוח.

כשמישהו זר מחמיא לי, אני חש צורך פנימי לפצותו על המחמאה; אני מרגיש שאני חב לו משהו, שזו מידה כנגד מידה, שאולי הוא מחמיא לי מתוך ציפייה לזכות ממני לגמול מסוים, ועכשיו אינני יודע איך ממשיכים מכאן. האם הוא מצפה לגמול? לאיזה גמול הוא מצפה? האם אני מסוגל להעניק לו את הגמול הזה? האם הוא ראוי לגמול כלשהו או לגמול הזה בפרט? בגין מחמאה נזקק אני לבזבז שעות על גבי שעות מחיי ולשאול מה עליי לעשות כעת. לכן, מי שמחמיא לי מעצבן אותי, ומי שמרבה להחמיא לי אני רואה בו אויב לנפשי. היא אינה מסוגלת להתמודד עם מחמאות. זה מערער אותה ומטלטל אותי לגמרי.

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: