רק חמור משנה את דעתו

24/07/2018 ב- 03:09 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על רק חמור משנה את דעתו

רפובליקנים דתיים, שבעיקר מה שמעניין אותם הוא שאינם מאמינים בתהליך האבולוציה, נלחמים בדמוקרטים ליברליים שרוצים להביא לארה"ב עוד לטינים, שאף הם אינם מאמינים בתהליך האבולוציה. הרפובליקנים הללו פועלים כנגד האינטרס הדתי שלהם, שהוא חזק מן האינטרס הפוליטי; אולם, כשמאבדים את האמון במערכת מאבדים גם את העשתונות ומתחילים לפעול בניגוד לכל היגיון קודם. פועלים על פי הקונספירציה התורנית בזמן הזה: למען החלשת העשירים מביאים עוד לטינים כי כדי לכלכלם יש לגבות עוד מיסים. אז איך עוצרים את הלטינים? מקימים חומה גבוהה. ברם, מי יממן אותה אם תוקם? ודאי לא מכסיקו אלא כספי המיסים.

לא בכדי מחבבים מאד הליכודניקים את הרפובליקנים, אך לא בגלל זהות אינטרסים אלא בגלל דמיון באופי הבחירה. מצביעי הליכוד מאופיינים בנטייה לשבטיות ולכן בחירתם היא אמוציונלית – מה יהיה רע לשבט היריב.

ישנן שתי אסכולות להתייחסות כלפי בוחרים שמצביעים על פי שיקולים אמוציונליים וחפצים להטותם לצידנו: האחת, להושיט להם יד ולהסביר את ההשקפה שלנו תוך התבססות על הניגודים מן ההשקפה היריבה וכך להראות למי שמחזיק בה כי היא מוטעית. השנייה, להתעמת איתם ולפסול מכל וכל את ההשקפה היריבה מתוך טיעון שהיא פשוט מופרכת ומבלי להיעזר בהשקפה שלנו.

אני נוהג להשתמש בשיטה הראשונה כמעט בכל דבר. למשל, על מנת לגרום לקוראיי להתרגש ממדע אני מפתה אותם בכתיבה מאירת פנים תוך היעזרות בדוגמאות חינניות. אני מפעיל עליהם מניפולציה סנטימנטלית בכוונה שכלתנית, והרבה נשבים בקסמה. היא פועלת!

הבעיה בשכנוע מצביעי הליכוד אינה אפוא בבחירת שיטה יעילה לשם כך. שיטה כזו קיימת. הצרה היא שעמדתם היא טוטלית. הם מבקשים מן הצד שלנו להציג פתרונות לכל הקושיות, ומכיוון שאין עדיין פתרונות לכל הקושיות, הם עוד יותר מתבצרים בעמדתם שהיא: אין שום פיתרון כולל! ובזאת הם צודקים. אך תכלית העמדה שלהם עצמה היא שגויה. אם מראש רוצים הכול או לא כלום אז אי אפשר להשיג דבר. חשבו נא על מאות מיליוני שנות אבולוציה: האם אותו חיידק ארכאי יכול היה לבקש מיד שבני אדם יימנו על צאצאיו? בדרך לכל דבר ישנם המון תהליכי ביניים בלתי צפויים וצריך לתת להם הזדמנות להתבטא.

מה אם כך נותר לעשות?

ישנם בישראל שני סוגים של מפלגות ולכל סוג יש יתרונות וחסרונות: יש מפלגות שלא מתקיימות אצלן בחירות מקדימות (פריימריז) ויש מפלגות שמתקיימות אצלן בחירות מקדימות.

בהיעדר בחירות מקדימות יכולים להימנות במפלגה חברים עם איכות אישית גבוהה שלא יכתתו רגליהם ברחבי הארץ כדי להיות בכנסת ישראל. כך יוצא מורווח הפרלמנט ודרכו גם ציבור האזרחים. בליכוד יש בחירות מקדימות, ומשום כך מתקיים כל העת קשר בין נבחרי הציבור לפעילים. כולם משתתפים באירועים של כולם: ברית מילה, בר מצווה, חתונה, ביקור תנחומים בימי אבלות. כך מצליחים לחדור לכנסת כל מיני טיפוסים שטובתם האישית קודמת לטובת המדינה, והאינטרסים האישיים שלהם בראש מעייניהם. במקום לדאוג לאזרחי המדינה הם דואגים רק למקורבים שלהם כדי שיבחרו בהם בפעם הבאה. אלה הם האנשים שמוציאים שם רע לפוליטיקה, וכבר ניסח ש"י עגנון את הסיבה לאופיים הדוחה של העוסקים במשלח היד הזה: החכמים מושכים ידיהם מהנהגת העולם מפני שהם יודעים שיש חכמים מהם ורוצים שיונהג העולם על ידי חכמים גמורים. בתוך כך, קופצים הטיפשים והרשעים ובאים ונוטלים את העולם לידיהם ומנהיגים את העולם כפי זדונם וכפי טיפשותם.

בשנים האחרונות הופיעו "הליכודניקים החדשים". לשיטתם, הליכוד עומד להנהיג את המדינה עוד שנים ארוכות, ולפיכך הבחירות החשובות בישראל הן דווקא הבחירות המקדימות בליכוד, אשר בהן לא משתתף רוב הציבור, ובעיקר שם ישנה יכולת להשפיע כיצד תיראה הכנסת. הם מהווים גרעין אידיאולוגי שנחוש לשנות את פני המפלגה מבפנים.

מלכתחילה לא חיבבתי את דרכם של "הליכודניקים החדשים". הדרך לא נראתה לגיטימית בעיניי. היא נדמית כמנוגדת לכללי המשחק הפוליטיים. הם מתוארים כסוסים טרויאנים שאף אחד אינו רוצה שיירעו בעשב מפלגתו. מה גם שהם גורמים לליכוד להשתנות למפלגה שקשה עוד יותר להילחם בה על דעות המצביעים. היא נעשית דומה יותר לאידיאות שאנו מטיפים להן.

עד היום נוטים אנו לסבור כאילו ככל שהמוח מפותל יותר, כך החיה היא אינטליגנטית יותר. הרופא היווני קלאודיוס גלנוס ביקש להפריך סברה זו. הוא הצביע על העובדה הפשוטה שלחמור מוח מפותל מאד, בעוד שלפי מידת התבונה שלו היה מוחו צריך להיות חלק למשעי. גלנוס טעה בעניין זה, כפי ששגה כמעט בכול. בניגוד למה שמקובל לחשוב, חמור הוא חיה חכמה. המרי הטבוע בה לפי ראותנו מצביע על כושר מחשבה, ואני מחשיב עצמי נבון לפחות כמותה. לאחרונה שיניתי את דעתי. אני שמח על פעילות "הליכודניקים החדשים". לא רק זהות הממשלה חשובה. גם זהות המחוקקים חשובה עד מאד.

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: