הגרסה הטראמפית של לחם, עבודה!

21/07/2018 ב- 04:38 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על הגרסה הטראמפית של לחם, עבודה!

בזמן המרוץ המשעשע והמדהים למועמדות המפלגה הרפובליקנית לנשיאות ארה"ב, תהיתי בפני בן שיחי מה מסוגל להגיד דונלד טראמפ על נפוליאון בונפרטה. זה היה יום לאחר שטראמפ החל לכנות את המועמד המתחרה מרקו רוביו בשם הגנאי "מרקו הקטן". 34 סנטימטרים ומאתיים שנה מפרידים בין האמריקני והצרפתי. הראשון נחשד כמרגל בעל כורחו של רוסיה, השני הוליד בעל כורחו דרך פיוטר צ'ייקובסקי את אוברטורה 1812. בן שיחי גיחך: כפני שאני מכיר אותך, אתה ודאי תמצא ביניהם קשר שאיש לא חשב עליו. השבוע, כשהנשיא טראמפ נפגש עם נשיא רוסיה ואמר על ולדימיר פוטין שהוא אמין יותר מסוכנויות המודיעין האמריקניות, ידעתי שבן שיחי צדק: ישנו קשר בין טראמפ לבונפרטה דרך הרוסים – קשר במוחי בלבד השופע חוטים מחברים מן האדם הקדמון אל כל ברייה שאני מכיר.

לאחר קרב טרפלגר, ב-21 באוקטובר 1805, כשהובסו הצרפתים בידי הבריטים ונכשלה לצמיתות תוכניתו של נפוליאון לפלוש לבריטניה דרך הים, פנה הקיסר הצרפתי לכבוש את אירופה ובפעם הזו היתה דרכו רצופה הצלחות ניכרות. כפועל יוצא מן הכיבושים הללו לא יכלה עוד בריטניה לייבא גרעיני דגן מארצות אירופה. תחת זאת ניסתה לספק את הביקוש דרך תוצרת מקומית, אולם זה המשיך לגבוה ובעקבותיו גם מחירי הדגנים. אלה שנהנו מכך היו בעלי האחוזות שבשדותיהם גודל הדגן. "שבע השנים הטובות" הסתיימו במפלה צרפתית כנגד הרוסים, וכל מי שהיה מצויד במשקפת יכול היה לזהות כי מן הנסיגה הרת האסון כבר יתקשה להשתקם צבא נפוליאון. בעלי האחוזות בבריטניה ראו זאת ללא קושי, ובסיוע הלובי הפוליטי שלהם בפרלמנט נחקק חוק הדגן בשנת 1815 שקבע כי אין לייבא לארץ דגנים – ודרך כך להקטין את ההיצע – כאשר מחירם בשוק יהא נמוך מסף היעד שייקבע לו.

הכלכלן תומאס מלתוס סבר כי 80 שילינגים עבור 290 ליטר הינו מחיר הוגן לכל אחד, וכי אם ירד מחיר זה לא יהיה מנוס מצד בעלי הקרקעות שרווחם יקטן, להפחית את שכר העובדים בשרשרת הייצור, מן הפועלים הקוצרים בשדות ועד הסבלים שמעמיסים את עגלות המשא בשקי הקמח. כתוצאה ממחסור מזומנים בארנק יתמעט כוח הקנייה של האזרחים ובגלל זאת יסבול המשק הבריטי כולו. הרי מי שאין לו כסף לא ילך לרכוש מוצרי צריכה שאינם חיוניים לו. לעומתו, טען הכלכלן דייוויד ריקארדו כי איסור היבוא בכללותו הוא בגדר שגגה, ומוטב שבריטניה תמקד את המשאבים הכספיים וההון האנושי בייצור סחורות שמהן תוכל להפיק את הרווח הרב ביותר עבור המדינה, ואילו המלחמה בתוצרת חקלאית זולה שמעבר לים לא תועיל כי אם תזיק, בסופו של דבר.

חוק הדגן בוטל לבסוף בשנת 1846, לאחר מהומות ציבוריות מתמשכות ושורת הקלות ממשלתיות במרוצת השנים כדי לשכך את זעם הצרכנים. בתחילה הורד המחיר ל-73 שילינגים, ואחרי כן הופחת עוד יותר, אך הוטל מס על היבוא. רק לאחר שהוסר המס צנחו מחירי הלחם. ביטול אותו החוק נחשב כיום למבשרה של מערכת כלכלית המבוססת על סחר חופשי. מושג זה – סחר חופשי – לוכד את כותרות החדשות מזה כמה שבועות כאשר הוא מאוים בצעדי ענק של מדיניות טראמפ. על מנת להגן על הייצור המקומי הטיל הנשיא האמריקני מכס על תוצרת סינית. מן המכס הזה ייהנו חלק מן המצביעים בעד טראמפ. הם אינם מסוגלים לייצר תוצרת זולה מן הסינים, ועל כן, הצרכן האמריקני בחר לקנות "מייד אין צ'יינה" במקום "תוצרת הפסים והכוכבים", ומצביעי טראמפ יצאו מופסדים. הם בחרו עבורו כי הבטיח לשנות את מצב הדברים. לאחר הטלת המכס יהיו מופסדים כל הצרכנים האמריקנים שייאלצו לרכוש מוצרים במחיר יקר יותר, ולפיכך, כוח הקנייה שלהם ירד, ומזאת יסבול המשק האמריקני ויחד עימו העולם כולו. מוטב היה לאמריקה, כדברי ריקארדו, להתמקד במה שהיא יודעת לעשות טוב יותר מאחרים, מאשר להיאבק בקשיים עצומים נגד אלה שיודעים לייצר מוצרים באופן זול יותר ממנה.

אכן, העולם מתהפך על ראשו. אזרחי בריטניה זעקו "לחם, עבודה" בגרסה משלהם כדי להפחית את מחירי הלחם, ואילו אזרחי ארה"ב זועקים "לחם, עבודה" בוורסיה הפוכה על מנת לייקר את מחיר הלחם שהם מייצרים. הם מבקשים להתפרנס בכבוד. אלה וגם אלה נמנים על פשוטי העם, כאשר בעלי ההון האמריקניים בעת הזו דווקא תומכים בסחר חופשי ובעד ייצור סחורותיהם בשוק עבודה זול כבסין.

אלא שטראמפ לא רק מבקש להתחבב על מצביעיו. הוא מזהה בסין את היריבה המשמעותית ביותר של ארצו בזירה העולמית. אלמלא סין, היתה ארה"ב ממשיכה בגדולתה עוד מאות שנים. לבדה אין מסוגלת אמריקה להיאבק בענק הסיני. היא גם יודעת שלא תוכל לרתום את הדמוקרטיות האירופיות למען מאבקה. הללו אימצו את הסחר החופשי מאז ביטול חוק הדגן. לטראמפ לא נותרה ברירה. אומנם, טורחים לספר כי הוא נסחט על ידי רוסיה, ועל כן, כל קשריו עם הרוסים חשודים כלא כשרים, אבל רוסיה היא היחידה שתוכל לסייע לו ליצור גוש דו-מעצמתי כנגד המעצמה העולה ממזרח.

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.