פילוסופיה בגרוש: 247-253

20/07/2018 ב- 11:34 | פורסם בפילוסופיה בגרוש | סגור לתגובות על פילוסופיה בגרוש: 247-253

הלקט השלושים וארבעה של דברים חשובים, חשובים פחות ובלתי חשובים, שאספתי במשך השנים:

247. על פי המסופר, את כובע הצילינדר המציא ב-15 בינואר 1797 כובען לונדוני בשם ג'ון התרינגטון, שעורר מהומה רבה כשיצא מביתו עם המגבעת החדשה לראשו. זו היתה הפתעה לכולם, והעוברים והשבים המזועזעים נכנסו לבהלה: כמה נשים התעלפו, ילדים צרחו, כלבים נבחו, וזרועו של נער שליחויות נשברה כאשר נרמס על ידי ההמונים. כבר באותו יום הובא התרינגטון בפני שופט שדרש ממנו הסבר על המצאתו המרעישה. נטען כלפיו שחבש את הכובע האיום והנורא במטרה להפחיד את האזרחים. הוא הואשם בגין הפרת הסדר הציבורי, נתבע לשלם קנס כספי גבוה, והובהר לו לא לשוב על מעשהו בשנית.

248. אדוארד טלר, אבי פצצת המימן, דגל בשימוש של פצצות גרעיניות לצרכים אזרחיים. הוא הציע לחפור בדרך זו תעלות לשיט אוניות ולהיפטר מהרים המפריעים לקווי תעופה. מסופר כי כאשר הציג תוכנית כזאת בפני פרדריקה, אשתו של מלך יוון, היא השיבה לו: "תודה רבה לך, פרופ' טלר, אבל כבר יש ביוון מספיק חורבות".

249. בעשרות השנים האחרונות הפכו רכבי השטח לתופעה יומיומית בשמורות הסוואנה האפריקניות, ולא חלף זמן רב עד שלהקות האריות למדו לשבץ אותם בשיטות הציד שלהן בתוך הנוף הטבעי. בעוד התיירים יושבים על מקומם מבלי לזוז מרוב התפעלות או אף נתקפים בבהלה פתאומית, מסתתרות הלביאות בצד הדרך ומנצלות את המכוניות כמסך בינן לבין טרפן. כמה מן הסרטונים המוצלחים ביותר נבעו מהשתרשות הרגל זה של מלך החיות.

250. בחקירות שערך בזירת הפשע נהג הבלש המפורסם שרלוק הולמס להסתייע בעקבות הזעירים ביותר – שיירי אפר סיגר, טביעות נעל, סימנים שהותירו גלגלי מרכבה. רק בסיפור אחד משנת 1903 – קבלן הבניין מנורו'וד – מוזכרת טביעת אצבעות, ואף זאת כדרך להוליך שולל את המשטרה, ולא כאמצעי זיהוי מובהק של פושע. הסיבה לדבר היא שבזמנים ההם רק נודע כי אין שני אנשים בעלי אותה טביעת אצבעות, ובהדרגה החלו חוקרי המשטרה לאסוף דוגמאות של טביעת אצבעות ולהסתייע בזיהוין ללכידת פושעים. מארק טו'ין קדם לארתור קונן דויל, יוצרו של הולמס, בשימוש במאפיין זה. בספרו 'וילסון המוזר' שראה אור בשנת 1894 גולל את סיפורו של פרקליט תימהוני שתחביבו היה ללקט טביעות אצבע של אחרים ושבעזרתן הצליח לפתור תעלומת פשע. אצל ריצ'ארד אוסטין פרימן כבר נעשתה טביעת אצבע מדממת שהושארה בתוך כספת למוקד העלילה בספרו 'סימן אגודל אדום' משנת 1907.

251. בתקופה שעדיין רכבו על פני הארץ נהגו אבירים להרים את מגן הפנים בקסדתם על מנת שיזהו זה את זה. הדבר התבצע ביד הימנית על ידי משיכת המגן כלפי מעלה והבאת כף היד לעבר אזור הרקה. ברבות הימים נעלמו האבירים, אך הגברים שפגשו את זולתם המשיכו לברך אותם על ידי הרמת הכובע מעל ראשם. במהלך הזמן הוחלפה הרמת הכובע על ידי תנועת היד לכיוון הכובע ונגיעה בשוליו, בקרבת הצדע, ומכאן מקור המילה בעברית. סביר להניח שזה גם מקור תנועת ההצדעה הנהוגה על ידי רוב צבאות העולם.

252. משהתאהב הביולוג ג'ון הלדיין באשה נשואה התפתחה לה שערוריה. היה זה מעשה בלתי מקובל בשנים ההן, ודאי שאינו הולם חוקר ומרצה באוניברסיטת קיימברידג'. אוי לבושה! התכנסה אפוא ועדה לעניינים בלתי מכובדים שכאלה, וכהרגלה מנתה ששה בכירים. והם החליטו שיש לפטר אותו. הוועדה היתה קרויה מאז ומתמיד Sex Viri (ששה גברים, בלטינית), אבל הלדיין שהיה מרוגז מן ההחלטה גילה כי מבטאים זאת למעשה Sex Weary (עייפים מסקס, באנגלית) וגיחך על חברי הוועדה בכל הזדמנות. זמן-מה היו חסרי אונים, ולבסוף נאלצו לצרף לשורותיהם חבר שביעי כדי להימלט מלעגו של הלדיין.

253. ב-28 באוגוסט 1974 אדוארד הית', ראש ממשלת בריטניה לשעבר, התייצב לצילומים עם הסופר ג'ון דייסון לרגל השקת המותחן שלו 'סירת ראש הממשלה נעלמה'. כמה ימים לאחר מכן, ב-4 בספטמבר, נודע להית' כי היאכטה שלו 'ענן בוקר 3' נעלמה בדרך לאי ו'ייט שבתעלת למאנש. גורל דומה אירע ליאכטה הקודמת שלו 'ענן בוקר 1' יומיים קודם לכן.

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: