כיצד ניתן לנצח את עפיפוני התבערה מבלי להפר את החוק הבינלאומי?

02/07/2018 ב- 04:05 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על כיצד ניתן לנצח את עפיפוני התבערה מבלי להפר את החוק הבינלאומי?

בנאום הסנגוריה המופתי 'שבחי הלנה' הוכיח גורגיאס מלאונטיני את אי-אשמתה של הלנה בפריצת מלחמת טרויה בארבע טענות: היא עזבה את בעלה מנלאוס מלך ספרטה וברחה עם הנסיך הטרויאני פאריס – מפני שנכנעה לצו האלים, או מפני שנחטפה בכוח הזרוע, או מפני שהתאהבה ביופיו של פאריס, או מפני שהוא פיתה אותה בדבריו. בכל המקרים אין היא אשמה. במקרה הראשון אינה אשמה כי מה כוחה של בת תמותה כנגד האלים. במקרה השני אינה אשמה שהרי אשה חלושה אינה יכולה לעמוד בפני החרב השלופה. במקרה השלישי אינה אשמה מפני שנוצחה על ידי קסמיה של אפרודיטה שהבטיחה אותה לפאריס. ובמקרה הרביעי אינה אשמה כי חלשה היתה מול עוצמתה של מילת הפיתוי, שכן אין דבר בעולם שהוא חזק יותר מן המילה.

באופן הגיוני למדי גורס גורגיאס (מת בשנת 380 לפנה"ס בגיל 105) כי שיטותיה של הרטוריקה אינן פועלות על ההיגיון. יש לה נתיבות משלה לחדור ללב אנוש מבלי לחלוף דרך המחשבה. כשם שהגרמנים נלחמו עד הסוף במלחמת העולם ה-2 בהאמינם למילים המפתות של יוזף גבלס בדבר "נשק הפלאים" שיביס את הצרים עליהם, שמא זהו טיל חדש וקטלני יותר פרי מוחו של ורנר פון בראון, כך מצליחים התועמלנים של חמאס להניע רבבות מאמינים אל גדר הגבול שאם יחצו אותה מעזה תיעלם פתאום ישראל כלא היתה. לאוזנינו נשמעים דברי הפיתוי הללו כשטות גמורה ויש בינינו המשוכנעים כי גם הפלשתינים אינם מאמינים להם באמת, אלא שהם לא היו מסכנים בוודאות את חייהם אלמלא אותה אמונה חזקה כי ייחרץ גורלה של הציונות אחרי צעד אחד קטן. אם תכנית 'אפולו' הנחיתה את ניל ארמסטרונג לכבוש את הלבנה, גם הם יצליחו עם מעט מאמץ ונס שירד משמיים. ואכן, עשרות נהרגו לשווא מתוך אמונה מטופשת זו. סיפרו להם כי הישראלים המבוהלים ינוסו מפניהם אחרי החצייה והם יירשו את הארץ. דמם הרווה את אדמת עזה הארורה ללא הועיל לאיש משני צידי הגבול.

אולם, נסים אכן קורים והעזתים גילו במקרה את "נשק הפלאים" שלהם. סתמנו את המנהרות התת-קרקעיות שלהם, הצבנו צלפים מול גדר הגבול, והדרך היחידה שנותרה פתוחה למעבר היא האוויר. וכך, מה שנודע כעפיפון ניסוי הנושא אחריו צינור עם גחלים לוחשות, הפך תוך מספר ימים לארמיה חמושה בעפיפוני תבערה פרימיטיביים, ואילו צה"ל החמוש כאילו עומד הוא לכבוש חצי מן העולם, אינו מצליח להתמודד בכלל כנגדם. כמעט כל השדות הפוריים סביב רצועת עזה היו לאדמה שרופה. מה שנדמה היה כמשחק ילדים נעשה מבלי שחזינו לסוג החימוש הראשון שהצליח לגרש את האיכר העברי מן הקרקע שהוא טוען לבעלות עליה. והעזתים מתמוגגים מחיל האוויר הפרימיטיבי שלהם עד השמיים ומעבר להם.

נניח שמותר על פי דיני המלחמה ליירט עפיפוני תבערה דרך פגיעה בגופם של המפריחים כדי לסכל מבעוד מועד את הנזק שהם גורמים. יום אחרי היירוטים יצוצו גדודים של ילדים שיפריחו עפיפונים רגילים לגמרי ויתערבבו בין עפיפוני התבערה. ומה אז נעשה? האם נירה לעבר ילדים המשחקים בעפיפונים להנאתם? דבר שכזה ייחשב לפשע מלחמה.

אי אפשר לנצח את עפיפוני התבערה בשיטות קונבנציונאליות, אך הניצחון מצוי בהחלט בהישג יד. יש להפריח מילות פיתוי באוויר ולומר לעזתים כי כל מי שאינו מעורב בפעילות חבלנית ואף לא אחד מבני משפחתו, יזכה ליום של טיול כיפי בישראל על חשבון המדינה, ויש להוציא לפועל את ההרשמה בזמן מיידי. הבה ניתן לחמאס לשבור את הראש כיצד לחסום את כל אלה שרוצים לדרוך על אדמת ישראל ואנו מרשים להם מיוזמתנו לעשות כן. בסופו של דבר, מה שמבקשים העזתים הוא לצעוד צעד אחד קטן, ומה שיקרה אחרי כן יבוא מן אללה.

מודעות פרסומת

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.