האם ניתן לחסום פליטי קרבות מלהיכנס אל שטח ישראל?

30/06/2018 ב- 02:03 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על האם ניתן לחסום פליטי קרבות מלהיכנס אל שטח ישראל?

בראשית 1945, לאחר שהחלה מתקפת החורף הסובייטית וטורי שריון התקדמו במהירות מן המזרח, התגברו החרדות בבירת הרייך עד כדי הצבת מחסומי דרכים בתוככי ברלין. תושבי העיר שאלו כמה זמן יידרש לצבא האדום לעבור בעד המתרסים הללו והתשובה שענו להם אלה ששמעו אותם היתה שעה וחמש דקות בדיוק – שעה עבור הצחוק הכביר למראה המחסומים וחמש דקות כדי להרוס אותם. חודשים מאוחר יותר, כששעטו הטנקים ברחובות, התברר כי דווקא היו המחסומים יעילים למדי בהקזת הדם הרוסי. גרמניה לא נכנעה עד לאחר התאבדותו של אדולף היטלר.

הגורל של נשיא סוריה והמקרה של הפיהרר הנאצי עשויים להיות דומים בסופו של דבר. עד אשר בשאר אל-אסד לא ימות באופן בלתי טבעי לא תדע ארצו מנוחה ממנו, והוא לא ידע ממנה. רק לאחר הסתלקותו מן הזירה ניתן יהיה לשקם את המדינה הסורית. אחת ההשערות גורסת כי רוסיה פלשה לסוריה כדי להרוויח ממון עצום משיקום הריסותיה, ואם היא נכונה, אזי לא יהא מנוס עבור ולדימיר פוטין אלא לגרש את אסד בדרך כלשהי. מכיוון שאיננו משתוקק להיחשב כמי שנועץ סכין בגבו של בעל-ברית, אפשר כי הנידון ימצא את מותו על פי המסורת הרוסית – הרעלה אקזוטית או תאונת מטוס עלומה. כך אולי תגיע מלחמת האזרחים הסורית לקיצה.

בינתיים מופצצים בעידוד רוסיה המורדים הסוריים ששוהים בקרבת הגבול עם ירדן, ומי שנמלט מן הקרבות אל עבר הממלכה שמדרום נתקל בשער סגור. די לה לירדן מסבלות האזרחים הסוריים שנהרו בהמוניהם לשטחה והיא דורשת כעת התערבות בינלאומית לפני שתעשה מעשה. גם עדיין לא התבהר מפני איזו סיבה לא רומסים הפליטים את הזקיפים הירדניים. תחת זאת הם נעים בכמויות, מי בשיירת משאיות ומי על גבי חמורים, אל עבר הגולן הסורי. בקרבת ישראל הם חשים בטוחים יותר. בשעות אלה ממש דואג צה"ל לספק להם מזון וציוד לינה ואף סיוע רפואי בשטח או בבתי חולים ישראליים, אך דומה שלא יהא די בצעדים קטנים אלה כדי לחסום תנועת פליטים הנחושים לחצות את הגבול לעבר הגולן הישראלי כשכוחות אסד יתקדמו לעברם והסכנה לחיים תהפוך למוחשית. נשאלת השאלה מה תעשה אז ישראל?

אין דין פליטים סוריים כדין פלשתינים המנצלים הפגנות ציבוריות ליד גדר הגבול כדי לחבל בה ולעבור דרכה. אי אפשר לפתוח באש חיה לעברם, וספק רב אם בכלל ניתן להשתמש אפילו באמצעי אל-הרג לפיזורם כשעיני העולם כולו נעוצות בטרגדיה האנושית הזו. ודאי שניתן לתגבר מאד את היחידות השומרות על הגבול, ולהשיב אם בכוח ואם בנימוס כל מי שיחצה את הגבול אל סוריה בחזרה, אך הדבר דומה לניקוי של אתר בנייה. על כל החזרת פליט ייכנסו שניים אחרים. הדרך המיטבית היתה להקים מכשול בלתי עביר כמעט – אם לא באמצעות מוקשים אזי לפחות באמצעים מרתיעים ביותר – אולם כדבר הזה לא נעשה מסיבה תקציבית.

לפיכך, אם פליטים סוריים ימשיכו לנוע בכמויות אל עבר הגולן הסורי וכוחות אסד ילחצו אותם אל הגבול לא תהא ברירה לישראל אלא להתערב שוב במלחמה האיומה הזו כדי להרחיק את הרודפים. ניתן להניח שהצבא הסורי לא יגיב על מתקפות נקודתיות של צה"ל, אולם אם כך יחליט לנהוג, דומה כי ירושלים תעשה למען מוסקבה את מה שזו חפצה כי יקרה וטרם ביצעה – ישראל תתנקש בחיי אסד על מנת להימנע ממלחמה כוללת נגד סוריה. זוהי מלחמה שאין לנו שום עניין בה מבחינה טריטוריאלית.

מודעות פרסומת

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.