האם גרמניה הודחה מן המונדיאל ברוסיה בגלל אולימפיאדת ברלין?

29/06/2018 ב- 16:43 | פורסם בהשוליים המתרחבים של קו אינסופי, ענייני דיומא | סגור לתגובות על האם גרמניה הודחה מן המונדיאל ברוסיה בגלל אולימפיאדת ברלין?

הביוגרף היווני דיוגנס לארטיוס סיפר על פיתגורס כי אמר שקיימים שלושה סוגי אנשים הבאים למשחקים האולימפיים: אלה הבאים להתחרות, אלה הבאים לסחור ואלה הבאים להסתכל. סוג אחרון זה של אנשים לפי פיתגורס הוא הסוג העילאי. הרי ההתבוננות עצמה היא הפעולה העילאית האפשרית. היא כרוכה בפעילות מוחית נמרצת חרף הקלישאה על אנשים בטלים ועצלי-מחשבה שרובצים על כורסאות ובוהים באירועי ספורט.

במוח ישנם תאי עצב הקרויים נוירוני-ראי (Mirror neuron) בשל תגובתם למראה תנועה של בעלי-חיים אחרים מאותו המין. על כן, כשבני אדם צופים מן הצד בתחרות ספורט הם חשים כאילו בעצמם משתתפים בה. בלי משים אנו שמים עצמנו בנעלי הכדורגלן וכך מתחברים אל מה שמתחולל אצלו על פי הבנתנו. לדוגמא, העלייה המוכרת בקצב פעימות הלב והנשימה נובעת מן הצפייה בפעילות המאומצת של הספורטאי. אנחנו מרגישים בגופנו את מה שאנו סבורים שהוא מרגיש בגופו. אנו מסוגלים אפילו לחזות את פעולתו הבאה בטרם התממשה במציאות. דרך כך מגורים אזורים נוספים במוח המביאים לשיפור בתפקוד הנוירולוגי, וכל זאת מבלי שקמנו מן הכורסא.

מטבע הדברים, אצל הצופים הישובים באצטדיון מוגברת עוד יותר הפעילות המוחית. תחרויות הספורט נועדו למענם – להעסיק את העם בהתרחשויות הקורות לעיניו במקום שיעסוק בצרותיו. פיתגורס עמד על ההתעסקות המוחית הזו בשבתו באיטליה כ-2500 שנה לפני שנתגלו במקרה נוירוני-ראי במעבדה איטלקית. שידור הטלוויזיה שנושא את המאורע לכל בית במהירות האור הוא המצאה מאוחרת יותר, והצופים בו פסיביים יותר באופן יחסי, אולם השפעתו על אירועי הספורט עצמם הולכת וגדלה באופן שאיש לא חזה. הקדים אותו בהשפעתו הקולנוע. לפני עידן השידור החי בטלוויזיה נהגו צופים מחוץ לאצטדיונים להתכנס בבתי קולנוע לצפייה משותפת ביומני חדשות – לראות אירוע שכבר קרה – והיה צורך לרגש אותם. אחת מנקודות השיא באולימפיאדה – הלפיד האולימפי הנישא לתוך האצטדיון – הופיעה רק ממשחקי ברלין 1936. את הרעיון הגתה הבימאית הנאצית לני ריפנשטאהל כדי להוסיף דרמה לטקס הפתיחה בסרטה 'אולימפיה'.

בטורניר גביע העולם בכדורגל הנערך בימים אלה ברוסיה מתקבלות לראשונה החלטות שיפוטיות על סמך שידור חוזר בטלוויזיה של המהלך השנוי במחלוקת, ומשחקים מוכרעים לכאן או לכאן רק משום שבפתאומיות מעוכבת מדי התברר לפיפ"א כי הצופה האלמוני בכורסא הביתית יודע יותר מן השופט במגרש. כפי שהקולנוע שינה את פני האולימפיאדה כך הטלוויזיה משנה את משחק הכדורגל. ברי לכול, כפי שנאמר בעיתוני חוץ בימים האחרונים, כי בלעדי השידור החוזר היה השופט במשחק בין גרמניה וקוריאה הדרומית קובע כי הגול הקוריאני בתוספת הזמן נכבש ממצב נבדל ומעניק לגרמניה את העלייה לשמינית הגמר. התקדים שחוללה לני ריפנשטאהל לאולימפיאדה שב כבומרנג לגרמנים במונדיאל הנוכחי. כה מוזר שאיש בתבל כולה לא שם לב לדבר. אפילו דברי פיתגורס כבר אינם מצוטטים בשום מקום. אגב, נוירוני-ראי במוחי הינם פגומים. אינני מרגיש את אשר מדווחים עליהם בהתלהבות כה רבה. מוחי עוסק בהיזכרויות בעת צפייה במשחק כדורגל. תחת לחזות את המהלך הבא משחזר אני בראשי מהלך מלפני עידנים. חוויית הצפייה שלי היא אחרת, משום מה.

מודעות פרסומת

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.